Farebný Knihomoľ

Farebný Knihomoľ

07. 11. 2005
Zdieľať

Dizajnér Ron Arad (1951) najprv študoval na Akadémii umenia v Jeruzaleme, neskôr na Fakulte architektúry v Londýne. V roku 1981 založil štúdio OneOff Ltd, ktoré sa snažilo pretlačiť do popredia záujmu nielen jeho vlastné návrhy, ale aj návrhy iných britských avantgardných dizajnérov. V 1989 odštartovalo Aradove vlastné štúdio architektúry a dizajnu s názvom Ron Arad Associates Ltd a v roku 1994 získal Ron Arad prestížne ocenenie Dizajnér roka.

Dizajnový maverik Ron Arad nám vo svojej tvorbe ponúkol už niekoľko odpovedí na otázku, ako by mal vyzerať súčasný nábytok. Spočiatku kombinoval pri navrhovaní nábytku materiály, ktoré vyvolávali asociácie štýlu Hi-Tec. V osemdesiatych rokoch si avantgardní dizajnéri, medzi nimi aj Ron Arad, začali požičiavať námety z historických štýlov a vytvárali predmety biomorfných tvarov s podivnými menami, ako napr. Aradova veľká červená leňoška, Pojarné predletné chaise lounge alebo Prázdne kreslo. Aradove návrhy z tohto obdobia už mali uhladenejšie tvary a uplatnili sa na nich drahé ručné výrobné techniky, ktoré ich povýšili do kategórie umenia. Vďaka týmto návrhom Arad získal medzinárodnú pozornosť a objednávky od prominentných výrobcov a značiek.


Farebný Knihomoľ

34083

Aradov vtip a originalita prekračujú štandardné pragmatické požiadavky interiérového dizajnu. Jeho návrhy vždy ponúkajú hlboký zážitok plný dojmov, ktoré v nás dlho rezonujú. Hravý prístup a premyslená provokácia nás pri pohľade na Aradove diela aspoň na chvíľu vyvedú z rovnováhy. Ron Arad sa zaujíma o mnohé moderné materiály a ich formálne a štrukturálne možnosti, napr. aj o plast. Jedným z jeho komerčne najúspešnejších návrhov z plastu je polica Bookworm, čiže Knihomoľ. Bookworm navrhol Ron Arad v roku 1994. Okamžite po uvedení na trh sa stala hitom a dnes už predstavuje klasiku. Bookworm je súčasťou expozície múzea Vitra Design a Múzea moderného umenia v NewYorku. Táto skrútená polica reprezentuje Aradov názor, že dizajn by nám mal sprostredkovať nielen dobré funkčné vlastnosti, ale mal by aj prekvapiť a potešiť.


Farebný Knihomoľ

34084

Bookworm vyrába firma Kartell vo viacerých farbách v troch veľkostiach a tvaroch. Či už je to špirála alebo vlna, na stene neplní len úlohu police na knihy alebo CD. Knihomoľ je predovšetkým dekoratívny predmet, a preto má miesto aj v zozname tipov na darček. Najmenší Knihomoľ má sedem políc (cena 8568 bez DPH), stredný jedenásť (cena 14700 Sk bez DPH) a veľký sedemnásť políc (cena 22470 Sk bez DPH). Na Slovensku predáva Konsepti.

Kategória: Dizajn
Tagy: interiérový dizajn kartell knižnica
Zdieľať článok

Diskusia