Lesklé skvosty

Lesklé skvosty

13. 02. 2006
Zdieľať

Pre svetoznámu taliansku firmu Alessi pracujú nemenej známi dizajnéri a architekti, ktorí svojou tvorbou prispievajú k dobrému menu tejto značky. A nielen tí. Mnohí mladí dizajnéri dostali šancu zviditeľniť sa práve pod značkou Alessi. V tomto čísle vám niektorých predstavíme a zameriame sa na určité predmety v interiéri: vázy, misy, košíky a podnosy. Používame ich, a preto musia byť funkčné. Pozeráme sa na ne – a tak nám ich skvelý dizajn určite ponúkne silný zážitok.
Lesklé skvosty

44980

Firmu naštartoval Giovanni Alessi v roku 1921. Veľmi mu záležalo na kvalite. Predmety, ktoré vyrábal, sa čoskoro stali vyhľadávanými práve pre ich dôsledné vypracovanie a umelecké stvárnenie. Hneď po vzniku fabriky sa vyrábali drobné kovové predmety do domácností: servisy na kávu, držiaky na soľ a korenie alebo na fľašu. Ich kvalita sa rýchlym tempom zlepšovala. Giovanniho nasledovali jeho synovia Carlo a Ettore. Ďalšiu tvorivú generáciu predstavujú Alessio, Michele, Alberto a Stefano.


Lesklé skvosty

44979

„Oceľové bubliny“ talentovaného izraelského dizajnéra Rona Arada (2000) sledujú tradičnú líniu firmy Alessi – barové objekty. Vyrábajú sa v dvojitom, trojitom a štvoritom vyhotovení.


Lesklé skvosty

44965

Opäť dizajnér Ron Arad a jeho antikorová váza „Babyboop“(2002). Dve stlačené, navzájom oddelené časti, spojené zvarom, pripomínajú sochárske dielo. V jednej z nich sa dajú aranžovať kvety a rastliny s dlhšími stonkami. Nižšia časť slúži na doplnenie kompozície – najlepšie rovnakými kvetmi s kratšími stonkami. Raimondo Bianchi, milánsky aranžér kvetov, to potvrdzuje inšpirujúcim výtvorom.


Lesklé skvosty

44969

Váza ako kmeň stromu, z ktorého vyrastajú konáre… Túto jednoduchú ideu pretransformoval dizajnér Mario Botta do objemnejšieho oceľového cylindra, ku ktorému sú privarené dve trubky s užším priemerom. Hlavná, širšia časť, je určená väčšiemu objemu kvetov. Z užšej časti môže „rašiť“ jedno steblo – ako doplnok. Pôsobivý tvar vázy „Tronco“ (2002) podnecuje predstavivosť užívateľa na aranžovanie pôsobivých kompozícií. Keď sa použije kvet s hrubšou stonkou a obrovskými listami, ako napríklad africká strelícia, a umiestni sa do užšieho valca vázy, dizajn vázy vynikne ešte viac a podporí aj krásu kvetu.


Lesklé skvosty

44972

Autorom dizajnu vázy „Flauta“ (2002) je Stefano Giovannoni. Táto jediná z predstavovaných dizajnérskych kúskov nie je z lešteného antikora, ale z farebného skla. A práve jej farba je dominantná. S tým súhlasí aj milánsky aranžér Raimondo Bianchi. Na túto prezentáciu vybral kvet divého maku, ale dobre by vyzerala aj jedna ruža, zbavená listov. Zásadou by mala byť výška kvetu – 1,5 násobok výšky vázy.


Lesklé skvosty

44974

Marta Sansoni, florentská architektka a dizajnérka, je autorkou misy na ovocie s motívom štylizovaných kaktusových listov „Cactus“ (2002). Znova tak upozornila na pôsobivosť prírodných dekoratívnych motívov. Misa je dokonalá aj z praktického hľadiska – veľké otvory umožňujú ovociu „dýchať“. Menší variant má priemer 21,1 cm a výšku 9,5 cm. Misa vo väčšom vyhotovení má priemer 29 cm, a je 10,8 cm vysoká.


Lesklé skvosty

44977

Marta Sansoni navrhla aj podnos s priemerom 48 cm v tvare štylizovaného slnka, ktorý sa okrem leštenej antikorovej povrchovej úpravy vyrába aj v čiernej a bledej zlatistej farbe.


Lesklé skvosty

44976

Francesca Amfitheatrof predstavila v roku 2000 veľkú oválnu misu na ovocie z perforovaného antikoru (výška 9,5 cm a priemer 44 x 32,5 cm). Jej rukopis je čitateľný aj na ďalších pôsobivých úžitkových predmetoch. Príkladom je 8,5 cm vysoká kruhová misa s priemerom 21,1 cm ako aj podnos „Amfitheatrof“ (2002).Lesklé skvosty

44967


Lesklé skvosty

44973

Kategória: Dekor Dizajn
Tagy: asessi dekor dizajn
Zdieľať článok

Diskusia