Ustlať si od podlahy

Ustlať si od podlahy

06. 12. 2006
Zdieľať

Dobrovoľne sa priznávam: keď som minule vďaka Jane naďabila na študenta dizajnu s jeho polienkovou lavicou, tušila som, že to nebude len tak. Jana nelenila a vzápätí „dohodila“ do rubriky vankúšový nápad. Neuhla som. Z vankúšových vojen som už síce vyrástla, ale na dlážku, a ešte s vankúšom na správnom mieste, si kľudne sadnem.

Katka myslí na slnko

Keď sa skláňa nad svojimi handričkami, nákresmi textilných vzorov či pekných kusov do interiéru, pokúšajú ju slniečkové motívy a teplé farbičky. Nedávno dostala úlohu, vymyslieť niečo pekné a samozrejme nové, ako to býva zvykom v rámci semestrálnych prác na vysokej škole.


Ustlať si od podlahy

72510
Jana Ardanová

Gaučík, leňoška alebo mobilná sedacia súprava?

Viete, poznám veľa ľudí, čo majú doma fajnové gauče a predsa sa s radosťou zosunú na dlážku svojej obývačky vždy, keď si chcú od všetkého oddýchnuť. Naviac sú schopní rozložiť si okolo seba poživeň, pitivo a noviny s argumentum, že priestrannejší stôl ako podlaha už neexistuje. Sčasti s nimi súhlasím. Občas sa tiež zvyknem „zrútiť“do tureckého sedu dokonca aj na návšteve v „lepšej rodine“. Nie je to kvôli šetreniu ťažko nadobudnutej sedačky, ale cítim sa tak lepšie. Keďže túto úchylku vykazuje značná časť populácie, Katarína sa chopila príležitosti, aby im vyhovela. Vankúšová skladačka – aj do domu, aj do záhrady – dostala oranžovú farbu a protišmykovú úpravu.


Ustlať si od podlahy

72511
Jana Ardanová


Ustlať si od podlahy

72509
Jana Ardanová


Spodná strana vankúšov ukazuje protišmykovú úpravu z gumeného materiálu, ktorý sa používa na vystielanie záhradných jazierok. Autorka dosiahla vrásnenie tepelnou úpravou. Šitie zrealizovala čalúnička, každý vankúš má po oboch stranách všité ušká s očkom.


Tieto šikovne skonštruované podušky síce pošlú majiteľa k zemi, ale s akou eleganciou.


Všetko alebo vankúš


Ustlať si od podlahy

72513
Jana Ardanová

Áno, vďaka rozmerom vankúšovej zostavy sa môže človek odhodlaný zabodovať na záhradnej párty, pobaliť a dofičať s gaučom cez plece. Rozhodnutie je na zainteresovanom: koľko pohodlia si chce priniesť, toľko vankúšov zbalí do popruhov. Katka vymyslela, ako spájať a prenášať vankúše. Dala im pevné popruhy pôvodne vyrobené ako súčať turistických plecniakov. Nastaviteľné popruhy sú kúpené v galantérke, môžu držať aj všetky kusy naraz od najväčšieho vankúša s rozmermi 75 x 75 cm až po najmenší 35 x 35 cm. Povrchovú látku potiahnutú teflonom si autorka vybrala v čalúnnickej dielni, kde jej všili do vankúšov polystyrén obalený molitanom. Šitie by sa možno vydarilo aj na starej singerke, ale Katka potrebovala profesionálnu prácu tak, aby zrealizovaný nápad mohla vystavovať v ateliéri.


Katarína Zóradová
študentka 4. ročníka textilného dizajnu VŠVU
výstavy:


  • Chemnitz, Schönen Fabrik, 2006


  • Viedeň, Wohnen & Interieur Fair, 2006


  • Brno, Mobitex, 2006
zoradova@szm.sk

Kategória: Dizajn Ekolife
Tagy: dizajn nápad sedací nábytok vankúš
Zdieľať článok

Diskusia