V kuželi svetla

V kuželi svetla

01. 12. 2005
Zdieľať

Podnož z carrarského mramoru, steblo s lampou z antikora, ktoré sa nakláňa ponad zariadenie interiéru. To je stropná lampa Arco, ktorá nevyžaduje, aby ste vŕtali dieru do stropu kvôli jej upevneniu. Zdroj svetla sa nachádza približne 170 cm nad podlahou a pod lampou tak vzniká dostatok priestoru na umiestnenie ďalšieho nábytku.

Dizajn tohto nestarnúceho interiérového prvku vytvorili bratia Achille (1918 – 2002) a Pier Giacomo (1913 – 1968) Castiglioniovci v roku 1962. Lampa Arco si našla pevné miesto v histórii dizajnu. Stala sa súčasťou stálej zbierky Múzea moderného umenia v New Yorku, ale aj iných svetových múzeí. Nenájdeme ju však len v múzeách. Arco je úspešným artiklom talianskej firmy Flos aj v súčasnosti a nachádza sa v mnohých moderných a reprezentatívnych interiéroch.


V kuželi svetla

31262

Lampa Arco vznikla na základe hotového modelu pouličnej lampy. Táto experimentálna metóda tvorby, keď sa hotové výrobky prispôsobujú inej funkcii, je akousi poctou práci umelca Marcela Duchampa. Achille Castiglioni spolu s bratom Pierom nikdy nestratili pri tvorbe radosť a vtip. Sám Achille raz povedal: „Vidím okolo seba chorobu profesionálov brať všetko príliš vážne. V dizajne a samotných objektoch musí byť štipka irónie. Mojím profesionálnym tajomstvom je každodenný humor.“ Vďaka nemu dizajnu z dielne Achille Castiglioniho nechýba ľahkosť a neviaže sa na žiadne časové obdobie. Na Slovensku lampu Flos predáva Iluma za 51355 Sk s DPH.

Kategória: Dizajn
Tagy: dizajn flos lampa svietidlo
Zdieľať článok

Diskusia