… len tak si kráčať
Nech sú naše sny a ideály akokoľvek veľké, existuje sila, ktorá nás všetkých drží pri zemi. Je to gravitácia. Vďaka nej sme počas života v stálom kontakte so zemou. Životné cesty nebývajú ľahké, preto by sme mali venovať pozornosť našim chodidlám. Nedajte sa pomýliť, reč nebude o topánkach, ale o podlahových krytinách, ktorých výber by sme nemali podceňovať.
Zdá sa vám, že trh s podlahovými krytinami sa zameriava najmä na plávajúce podlahy či dlažbu a že klasickým kobercom či linoleu odzvonilo? Omyl. V širokej ponuke podlahových krytín majú svoje miesto nielen drevené parkety či laminátové podlahy, ale aj koberce, PVC a linoleum. Podlaha je základom vybavenia interiéru. Sme s ňou stále v kontakte. Preto skôr než si vyberiete podlahovú krytinu, dôkladne si premyslite, kam ju umiestnite a akej záťaži bude počas užívania vystavená. Iné nároky sa kladú na podlahu v kuchyni ako napríklad v spálni. Samozrejme, že dôležitými faktormi sú aj farba, vzor a tvar, ktoré by mali korešpondovať s ostatným interiérom.
Nelietajú, ale hrejú
Textilné podlahové krytiny si udržujú svoju pozíciu v domácnostiach aj na trhu. A ten so svojou širokou ponukou kobercov dokáže nejednému zákazníkovi poriadne zamotať hlavu. Chcete celoplošný koberec vinúci sa od steny k stene alebo kusový, ktorý svojím samotárskym zjavom podčiarkne a dotvorí jedinečnosť celého interiéru? Nech už sa rozhodnete akokoľvek, pred kúpou koberca sa zamyslite, kam ho chcete umiestniť, a podľa typu miestnosti a jej zariadenia si vyberte ten správny.
Cena kobercov závisí od výrobnej technológie a materiálu. Okrem kvalitných a cenovo náročných kobercov z čistej strižnej vlny, pre ktoré sú typické elastickosť, antistatickosť a vysoká odolnosť proti špine, sú na trhu aj koberce zo syntetických vláken. Najviac používaným materiálom je polypropylénové vlákno (PP), ktoré je kvalitné a cenovo dostupné. Polyamidové koberce (PA) sú pružné, majú dlhú životnosť, takmer neobmedzené farebné možnosti a sú odolné proti vznieteniu. Sú vhodné najmä do namáhaných priestorov. Farebne stály polyester sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti oderu. Vysoká kvalita aj cena, to sú základné vlastnosti kobercov vyrobených z čínskeho hodvábu; sú ako chameleóny – menia farebný odtieň podľa uhla pohľadu.
Koberce sa vyrábajú viacerými technológiami. Najrozšírenejším spôsobom je všívanie, uplatňuje sa najmä pri výrobe metrážnych kobercov. Ručne viazané, tkané alebo všívané koberce sa vyrábajú v Nepále, Indii a Pakistane. Každý taký kus je originál, čo sa odrazí aj na cene, zhotovujú sa na objednávku (v prípade katalógového sortimentu, kde si môžete vybrať vzor aj farbu). Moderná technika strojovej výroby dnes dokáže napodobniť vzory ručne viazaných kobercov. Také krytiny sú cenovo oveľa dostupnejšie.
Koberce oproti iným podlahovým krytinám majú veľa výhod: tlmia hluk v miestnosti a vytvárajú pocit pokoja. Čiastočky vzduchu zachytené medzi vláknami koberca udržujú v miestnosti teplo. Široká škála farieb a vzorov vám umožní dotvoriť interiér podľa svojich predstáv – živými farbami rozžiaria detskú izbu, tlmené a prírodné tóny zasa navodia v spálni pokojnú atmosféru. Koberce ponúkajú mäkký komfort nielen pre chodidlá, ale aj pri posedení, čím sa nemôžu pýšiť ostatné podlahové krytiny.
Koberce sa dokonale prispôsobia priestorovým nárokom. Okrem toho, že zachytávajú prach, ich protišmyková úprava dáva istotu našim krokom, v prípade pádu tlmia náraz. Pre svoju elasticitu z ortopedického hľadiska priaznivo pôsobia na kĺby.
Ak patríte k ľuďom, ktorým je sympatickejšia predstava bosých nôh kráčajúcich po mäkkom koberci ako „ťapotanie“ po plávajúcej podlahe či parketách, vyberte si koberce s vysokým vlasom. Tie sú pre svoju mäkkosť vhodné najmä do spální, priestranných obývacích či detských izieb (oceníte ich pri pohľade na detské pády, ktoré niekedy doslova vyrážajú dych). Nevýhodou celoplošných kobercov je, že zachytávajú prach, na čo by ste mali prihliadať, najmä ak máte v rodine alergika. Pred kladením koberca treba odstrániť všetky nerovnosti podlahy, lebo „celoplošáky“ imitujú zdeformovaný povrch. Kusové koberce sú vhodné najmä ako doplnok na plávajúcu podlahu či drevené parkety. Správnou kombináciou farieb a tvaru príjemne premenia váš príbytok na zónu pokoja a pohodlia.
Elastickosť z prírody
Od roku 1863, keď Angličan Frederic Walton vynašiel linoleum, uplynulo viac ako 140 rokov a jeho vynález je stále v móde. Linoleum sa vyrába z prírodných materiálov, ako sú korok, juta, ľanový olej, drevná múčka, vápenec a živica. Technológia výroby linolea zostala v podstate rovnaká, no zmenili sa štruktúry a rozšírila sa farebná škála. Zatiaľ čo PVC je zafarbené len na povrchu, linoleum v celej svojej hrúbke (používajú sa netoxické farbivá). V obchodoch nájdete linoleum aj pod názvami marmoleum alebo artoleum. Jeho výhodami sú predovšetkým ľahká hygienická údržba, antistatický a ťažko zápalný povrch (odolný aj proti cigaretovým ohorkom).
Linoleum si vyžaduje pravidelnú starostlivosť vo forme pastovania alebo voskovania, čím si dlho zachová svoj pôvodný lesk a vzhľad. Dvakrát týždenne ho treba pretrieť vodou bez pridania chemikálií. Ak použijete chemické prípravky, mali by mať neutrálne pH, lebo agresívne chemikálie môžu narušiť jeho štruktúru. Priveľká vlhkosť môže spôsobiť deformáciu tvaru linolea. Najmodernejšie technológie zvyšujú jeho farebnú stálosť a odolnosť proti oteru. Pre linoleum je špecifická jeho reakcia na svetlo – zakryté časti môžu zmeniť odtieň, po odkrytí sa však farebná škála znovu vyrovná. Linoleum je dobrým zvukovým aj tepelným izolantom. Okrem iného zabraňuje rozmnožovaniu mikroorganizmov, nezachytáva prach, teda nie je semeniskom alergénnych látok. Do bytových priestorov je vhodné linoleum s hrúbkou 2 až 2,5 mm, najmä do namáhaných priestorov, ako sú predsieň či kuchyňa. Linoleum má dlhú životnosť – až dvadsať rokov.
{R1}
Nová tvár PVC
Možno si poviete, čo už len môžem pokaziť, keď si vyberiem na podlahu obyčajné PVC. Snaha ušetriť čas aj peniaze zvádzajú k podceneniu výberu a potom vzniknú problémy. Aby ste im predišli, najprv si premyslite, kde umiestnite PVC. Jeho životnosť a účelnosť závisia od charakteru miestnosti, stupňa zaťaženia a zvoleného komfortu. Zatiaľ čo linoleum sa vyrába z prírodných surovín, PVC je v podstate plast vyrobený z produktov na báze ropy. Základnú formu tvorí bezfarebný materiál, ktorý sa dá rôzne farebne upraviť. PVC je lacnejším variantom podlahovej krytiny. Pri výbere treba prihliadať na jeho hrúbku. Do domácností je vhodné PVC s minimálnou hrúbkou 1,35 mm. Vyšší komfort poskytuje PVC s hrúbkou 1,5 až 1,6 mm, je cenovo prijateľné a nenáročné na údržbu. PVC krytina s hrúbkou 2 mm vám zaručí tichú a pohodlnú chôdzu. Hrubšie PVC (s hrúbkou približne 4 mm) je určené pre priemyselnú oblasť.
V technickom liste nájdete všetky parametre, ako napríklad silu nášľapnej vrstvy, celkovú silu a váhu, stupeň zaťaženia a horľavosti, antistatické vlastnosti a pod. Jednotlivé symboly označujú oblasť použitia – v bytovej výstavbe, ľahkom priemysle či v ostatných zariadeniach, ako sú nemocnice, školy a pod. Symboly postavičiek s číslami označujú stupeň zaťaženia.
PVC sa dobre vyníma najmä v predsieni, kde je vystavené väčšej záťaži, alebo v detskej izbe (najmä ak máte deti v ranom školskom veku, ktoré neberú veľký ohľad na podlahu). Samozrejme, je vhodné aj do dielne či komory. Pri kladení PVC musí byť, tak ako pri linoleu, povrch podlahy rovný, ničím nenarušený. Veľkou výhodou tejto krytiny je jej šírka – dosahuje až štyri metre, vďaka čomu stačí pri kladení použiť minimálny počet spojov. Ak patríte k obdivovateľom drevených podláh, ale vaša peňaženka, žiaľ, nemôže splniť váš sen, nevešajte hlavu. Na trhu sa môžete stretnúť s podlahou z PVC napodobňujúcou ľubovoľný druh dreva. Osobitným druhom sú tvrdené podlahy z PVC, ktoré sa vyrábajú špeciálnou technológiou zabezpečujúcou dokonalú imitáciu dreva. Samozrejme, že PVC sa svojimi vlastnosťami nevyrovná drevu, ale aj tak je dobré vedieť, že
- veľkou výhodou PVC je pružnosť materiálu, z ktorého je vyrobené. Pružiaci efekt často zvyšuje penová podkladová vrstva;
- elastickosť materiálu zabezpečuje väčší komfort pri chôdzi;
- heterogénne (viacvrstvové) PVC má dobré zvukovo- a tepelnoizolačné vlastnosti;
- kvalitnejšie PVC má tzv. tvarovú pamäť, čo v praxi znamená, že prípadné odtlačky nôh stola zmiznú a PVC sa sformuje do pôvodného tvaru.
Hra farieb
Kto dnes nezažíva stres? Takmer každého pracujúceho človeka postihla táto civilizačná choroba. Preto je dôležité mať harmonický domov, a to nielen čo sa týka vzťahov, ale aj zariadenia interiéru. A jeho súčasťou sú aj farby a ich odtiene, o ktorých je vedecky dokázané, že vplývajú na ľudskú psychiku. A keďže nechceme, aby nás po príchode z práce domov rozladila ešte aj podlaha (nemyslím rozhádzané hračky a špinavé ponožky), mali by sme pri výbere podlahy prihliadať aj na tento faktor. Preto v skratke uvediem niekoľko základných faktov:
- Do malých bytov sú vhodné svetlé a neutrálne farby, ktoré priestor opticky zväčšujú a presvetľujú.
- V prípade celoplošných kobercov platí: jemný vzor alebo jednofarebný koberec (so svetlým farebným odtieňom) miestnosť „otvoria“. V opačnom prípade – pri použití tmavých farieb a výrazných vzorov sa miestnosť deformuje a zmenšuje.
- Tmavé odtiene pôsobia tlmene, domovu dávajú pocit tepla a útulnosti. Neodporúča sa využívať zemité farby v malých miestnostiach.
- Modrá, zelená a sivá chladia, naopak – žltá, červená a hnedá pôsobia teplo. Pri zariaďovaní miestností by ste mali vziať do úvahy aj ich orientáciu na svetové strany.