26. 03. 2009
Zdieľať

Povrchová úprava stien, to je nespočetné množstvo možností. Súčasným trendom sú kreatívne úpravy stien, z ktorých vyžaruje čosi zvláštne a iné. Správne zvolená úprava môže vniesť do interiéru jedinečnú atmosféru, podčiarknuť jeho osobitosť a vyzdvihnúť tvorivú nezávislosť.

Bez ostychu


Tisíc možností

187043

…môžete vyzliecť svoje steny v panelákovom byte, z nánosov vrstiev tapiet a náterov, ktoré ich navliekli do často ohavných hávov. Skúste nájsť podstatu – betón. Stačí iný pohľad na vec – pohľadový betón patrí už k stáliciam v interiérovej tvorbe renomovaných interiérových dizajnérov, tak prečo tento fakt nevyužiť v bytoch, ktorých podstatou je tiež betón? Krásu základného stavebného materiálu môžete nájsť aj v panelových stenách. Originálna štruktúra jamiek a nepravidelných priehlbiniek liateho betónu môže inšpirovať k experimentom s nečakaným výsledkom. Len sa netreba báť.

Hladká omietka a maľba

Hladká omietka patrí k základným a najrozšírenejším druhom povrchových úprav stien v interiéri.Vytvára podklad pre ďalšiu dekoratívnu úpravu maliarskymi technikami. Moderné sú dekoratívne nátery, ktoré vznikajú vzájomnou kombináciou dvoch farebných odtieňov. Nátery sa nanášajú stierkou alebo hladidlom, kefou, špongiou či handričkou, plochým alebo tvrdým guľatým štetcom, valčekom, prípadne ďalšími technikami. Vznikajú tak pôsobivé farebné plochy, ktoré sú pre svoju individuálnosť a určitú nepredvídateľnosť výsledku vždy tak trochu tajomstvom. Nátery môžu mať efekt starobylej patiny, saténového alebo pieskového povrchu, môžu imitovať mramorový vzhľad, či prírodný kameň. V poslednom čase sa presadzujú aj imitácie pohľadového betónu, či vzhľad pripomínajúci vodovú farbu na výkrese.










Tisíc možností

187042


Tisíc možností

187041

To, čo by sa niekedy považovalo za nedokončený náter s chybami, sa dnes chápe ako výrazový prostriedok. Dekoratívna úprava stien, pripomínajúca vodovou farbou pomaľovaný papier alebo akýsi nedokončený náter, vytvára v interiéri atraktívny akcent. Hladká omietka a výrazná farba stien vyplýva z ponuky kvalitných náterových látok na trhu a tiež z prekonania obáv z vyjadrenia vlastného názoru. Konečne sa do našich bytových interiérov vniesla hravosť.





Omietka však nie je len estetická úprava steny. Plní aj dôležitú funkciu ochrany muriva a jednotlivých konštrukčných prvkov, prispieva k stabilite celej konštrukcie a do určitej miery zabraňuje aj jej poškodeniu. Ďalšími pozitívami sú tepelnoizolačná, akumulačná a zvukovoizolačná schopnosť a prievzdušnosť.

{R1}




Medzi tradičné patria maľby vápenné, kremičité, kazeínové, voskové a olejové. Vďaka svojej všestrannosti široké uplatnenie dnes majú silikónové nátery – využívajú sa ako povrchová vrstva na minerálne podklady, na prekrytie starých silikátových a disperzných náterov. Dobre priľnú k podkladu, sú paropriepustné a umývateľné vodou. Akrylátové farby zasa obľubujú stavebníci pre ich vynikajúcu kryciu schopnosť a pružnosť pri teplotných rozdieloch. Ak potrebujete natrieť betónovú konštrukciu, šľachtenú omietku či ďalšie povrchy v interiéri, nech sa páči – akrylát. Len treba dávať pozor na jeho menšiu schopnosť „dýchať“ a na prípadnú vlhkosť stien, pretože táto kombinácia môže vyvolať nežiaduce účinky.


V moderných interiéroch sa usídlila noblesná imitácia mramoru


Tisíc možností

187044

Štukatérska technika, pomocou ktorej na stenách vznikne dokonalá kópia mramoru, je technika, ktorú treba radšej nechať na odborníkov. Jej výhodou je trvanlivosť, umývateľnosť a odolávanie vlhkosti Prináša výsledný efekt s nádychom luxusu a tiež starých časov, ale len za predpokladu perfektne zvládnutej realizácie Vznikne najmä pri správne zvolenom osvetlení. Konečná úprava steny takzvanou „benátskym štukom“ vzniká nanášaním špeciálneho tmelu pomocou špachtle, čím stena získa reliéfnu štruktúru. Následne sa tmel jemne zbrusuje a po dokonalom zaschnutí sa pridá ďalšia vrstva, už v konkrétnej farbe, do ktorej sa pridávajú ďalšie odtiene. Ich súhra vytvorí výsledný mramorový efekt. Nakoniec sa povrchová vrstva ošetrí ešte voskom, ktorý štuke dodá dokonalú vodoodolnosť a lesk. Takáto úprava môže vytvoriť farebne dominantnú stenu v priestore alebo menšie akcenty napríklad na vystupujúcich častiach alebo nosných prvkoch.





Dôležitými vlastnosťami farebných náterov je ich priedušnosť, krycia schopnosť a stálofarebnosť. Priedušnosť znamená, že farba neuzavrie mikroskopické póry v omietke a dýcha. Krycia schopnosť vyjadruje sýtosť farby, jej schopnosť prekryť farebné rozdiely v podklade a schopnosť svetlého odtieňa prekryť pôvodný tmavý náter. Stálofarebnosť je odolnosť farby predovšetkým proti pôsobeniu priameho slnečného svetla. Táto vlastnosť je dôležitá pri dokúpovaní farby na prípadné opravy a domaľovanie po určitom čase.


Dekoratívna štruktúrovaná omietka

Protipólom hladenej sadrovej omietky je štruktúrovaná omietka. Špeciálnou technikou nanášania a úpravami vrchnej vrstvy vzniká výsledná štruktúra omietky. Štruktúrované omietky sa natierajú alebo sa zhotovujú z prifarbenej omietkovej zmesi, ktorá už vytvára výslednú farbu omietky. Použitie štruktúrovanej omietky v interiéri je vhodné len na zdôraznenie určitej steny alebo stavebného prvku. Štruktúrovaný efekt môže byť doplnený o kombináciu viacerých farieb, čo pridáva omietke na plastickosti.










Tisíc možností

187046


Tisíc možností

187045

Moderné materiály uvoľnili krídla kreativite aj v dekoratívnych omietkach. Krása štruktúrovanej omietky vynikne v kontraste s hladkou plochou a s vhodne zvoleným osvetlením. Aj tu platí: čím jej bude menej, tým viac vynikne.





Ak chceme urobiť niečo pre svoje zdravie, možno si zadovážiť bioaktívne vápenné štukové omietky, ktoré vďaka prímesiam špeciálne vybratých krištáľov a polodrahokamov vytvárajú fyzikálne pole podobné poľu hornín v jaskyniach, kde prebieha speleoterapeutická liečba. Majú silný povzbudzujúci účinok na imunitný systém človeka a centrálny nervový systém detí s ľahkým poškodením mozgu. Nevyvolávajú žiadne alergické reakcie.



Tisíc možností

187040

Tapety sú späť

Vytratili sa iba tie, na ktoré sme boli zvyknutí, či lepšie povedané, na ktoré sme si nemohli zvyknúť pred niekoľkými rokmi. Dnešný trh už ponúka úplne iné riešenia. Tapety, v porovnaní s inými spôsobmi povrchovej úpravy stien, poskytujú oveľa širší výber farieb a vzorov. Dnešné tapetovanie je už tak trochu výtvarná tvorba, pretože skutočne ozvláštni každý interiér. Ak sa rozhodnete pre tapety, môžete si vybrať medzi dvomi základnými druhmi – jednovrstvovými a dvojvrstvovými. Tie prvé tvorí len jeden pás papiera alebo fólie. Dvojvrstvové tapety sú odolnejšie a pevnejšie, pretože sú vyrobené z dvoch vrstiev papiera alebo z jednej papierovej a druhej z iného materiálu. Podľa plošnej hmotnosti sa rozlišujú ľahké, ťažké a veľmi ťažké tapety a podľa povrchovej úpravy sa delia na utierateľné, umývateľné, vysoko umývateľné a tapety s menšou alebo väčšou farebnou stálosťou. Dezény (vzory) môžu byť plošné i plastické.


Tisíc možností

187039

O naozaj širokom spektre, z ktorého si môžete vybrať, svedčí aj rozmanitosť dizajnu tapiet. Stále obľúbená je potlač najrôznejšími vzormi a obrazcami, nájdete aj tapety s nalepenou tenkou drevenou či korkovou dyhou vhodné na rovné plochy, ale stretnete sa aj s kombináciou spodnej papierovej vrstvy s hliníkovou fóliou. Je to veľmi odolná a trvanlivá tapeta, vhodná do moderných interiérov. Hitom sú tapety s nápaditou potlačou so štylizovanými vzormi alebo ornamentmi, mnohokrát s kovovým leskom.


Článok bol uverejnený v časopise Môj dom

Kategória: Dekor Farby, materiály
Tagy: dekorácie farba stena
Zdieľať článok

Diskusia