Nová aura plastov

08. 03. 2007
Zdieľať

Jedným z aktuálnych trendov v bývaní je dnes flexibilita a viacúčelovosť. K funkciám moderných nábytkových prvkov (často na prvý pohľad veľmi jednoduchých) neodmysliteľne patria pohyb v priestore či možnosť skladania. Inteligentná inovácia sa začína už pri návrhu – zakomponovaním sofistikovaného mechanizmu otvárania a zatvárania dvierok, elektronického nastavovania polohy sedadla a v neposlednom rade výberom správneho materiálu, ktorý dodá konečnému produktu ďalšie praktické vlastnosti.


Nová aura plastov

26447

Ak už hovoríme o trendoch, v dizajne nábytku a tvorbe interiérov je neprehliadnuteľná inšpirácia 60. rokmi dvadsiateho storočia. Práve vtedy slávili veľký boom plasty, ktoré boli symbolom vtedajšej modernej doby a pokrokových technológií. Plasty sú aj súčasťou dnešných reminiscencií na dizajn tohto obdobia, ale hlásia návrat nielen formálny a kvantitatívny. Podstatou ich znovuzrodenia je aj nová kvalita, nové vlastnosti a nové možnosti pri tvarovaní aj používaní. Návrat do éry plastov je teda aj novým obdobím rovnako silného očarenia novými možnosťami moderných materiálov, ako to bolo pred bezmála polstoročím.

Prednosti plastov


Nová aura plastov

26452

Väčšina plastov patrí do veľkej skupiny synteticky vyrobených materiálov, ale vďaka širokému spektru výborných vlastností predstavujú často rovnocennú náhradu prírodných materiálov, ktorých zásoby sa zmenšujú. Dnes sortiment výrobkov z plastov obsiahol celú škálu produktov dennej potreby. K ich prednostiam patrí nízka hustota, čo umožňuje znížiť hmotnosť výrobkov z plastov v porovnaní s inými materiálmi, zdravotná neškodnosť, dobré mechanické vlastnosti (najmä pevnosť a odolnosť proti opakovanému namáhaniu v pomerne širokom intervale teplôt), odolnosť proti chemikáliám, ale aj odolnosť proti pôsobeniu slnečného žiarenia, dažďa či mikroorganizmov.


Nová aura plastov

26455

Vďaka rozvoju technológií spracovania sú plasty ľahko tvarovateľné (či už vytláčaním, lisovaním, odlievaním, vyfukovaním, vstrekovaním do foriem, pretláčaním alebo tvarovaním za tepla) a výrobky z nich preto môžu dokonale spĺňať ergonomické požiadavky. Spájanie rozdielnych materiálov – vysokokvalitného plastu s kovom či drevom – si tiež úspešne nachádza svoje miesto v dizajnérskom a výrobnom prostredí. Možnosť jednoducho prefarbiť plastové výrobky v celej hmote dovoľuje využiť jasné živé farby. Ich uvoľnená veselosť tak zákonite vystriedala obdobie puristicko-minimalistickej vážnosti 90. rokov. Priesvitné, resp. priehľadné bezfarebné plasty dokážu dodať nábytku aj optickú ľahkosť, hravosť a vzdušnosť. V neposlednom rade spĺňajú plasty vďaka možnosti recyklácie i ekologické požiadavky na ochranu životného prostredia. Ich vývoj a výskum sa uberá týmto smerom, pretože recyklácia umožňuje opätovné spracovanie plastov na výrobky toho istého druhu alebo iné výrobky, prípadne na suroviny, z ktorých možno znovu vyrobiť polyméry.

Pohľad do budúcnosti


Nová aura plastov

26445

Neprehliadnuteľným trendom v nábytkovom dizajne začiatku nového tisícročia je nebývalá kreativita v oblasti materiálov a zdá sa, že práve tomuto trendu bude patriť aj budúcnosť. Nové, inteligentné techniky spracovania totiž umožnia naozaj zaujímavé výsledky pri využívaní potenciálu materiálov – či je to drevo, kov, sklo, alebo plast. Odborníci predpokladajú, že v budúcnosti sa budú laboratóriá zaoberať výskumom takzvaných nanokompozitov – voľným okom nepozorovateľná vrstva na povrchu produktu, zložená z častíc s veľkosťou milióntiny milimetra, dokáže plniť rôzne požiadavky a dodať základnému materiálu neobvyklé vlastnosti. Tak sa môže napríklad sklo stať magnetickým, keramika získať vlastnosti kovov a pod. Už v blízkej budúcnosti budú bezpochyby stáť materiálové technológie v popredí vývoja a priemyselného dizajnu a známe heslo: „Forma nasleduje funkciu,“ sa bude môcť rozšíriť o dodatok: „… a funkcia nasleduje vašu fantáziu, potrebujete len ten správny materiál.“

Kategória: Dizajn Farby, materiály Štýl
Tagy: interiérový dizajn plast štýly bývania
Zdieľať článok

Diskusia