Čo najviac súkromia v tesnom susedstve
Dnešný príspevok vznikol ako reakcia na e-mail, ktorý nám pred časom prišiel do redakčnej pošty. Podobný problém iste trápi nejedného majiteľa rodinného domu, a tak som sa rozhodla spojiť zopár overených tipov do dvoch praktických návrhov. Možno v nich nájdete inšpiráciu aj pre to svoje ideálne riešenie.
Dobrý deň, sme mladý pár a práve dokončujeme náš vytúžený domček s malou terasou a záhradkou. Pri výbere pozemku sme prihliadali na zástavbu v okolí aj na počet susediacich parciel, ale až teraz, keď náš i susedné domy stoja a reálne vnímame okolitý priesto,r zisťujeme, že voľný čas budeme tráviť v bezprostrednom kontakte so susedmi. To úplne kazí našu predstavu o bývaní a súkromí. Domy sú takmer ako radová zástavba, vzdialenosť medzi nimi je taká malá, že počujeme, ako susedia pri stolovaní štrngocú príborom, na nejakú grilovačku v záhrade či na terase bez asistencie susedov nemožno ani pomyslieť. Prosím, poraďte nám, ako si zabezpečiť ako-takú mieru súkromia – aby náš rozhovor nerozoberali až v tretej záhrade a aby sme nemuseli na vlastnom dvore šepkať.
Vopred ďakujeme. |
Schovať sa na záhrade pred susedovými očami nie je až taký problém – stačí akýkoľvek nepriehľadný plot. Žiaľ, zvuková izolácia je na malom priestore takmer nemožná. Nerada by som ale sklamala čitateľov cynickou radou zmieriť sa so stavom vecí alebo sa presťahovať, a tak prikladám teoretický návrh dvoch riešení, ktoré v tesnom susedstve zabezpečia asi maximálnu možnú optickú a zvukovú izoláciu. Nečakajte však nemožné. Ak sa vzdialenosť počíta na metre, susedov budete počuť vždy. Viem, o čom hovorím, podobne bývam už niekoľko rokov.
K troche súkromia sa môžete domurovať
Najviac zvuku spomedzi všetkých plotov zachytí murivo. Preto som v prvom riešení navrhla múr vysoký asi 2 metre. Materiál nie je rozhodujúci. Snaha vybrať taký, ktorý najlepšie izoluje, nemá v otvorenom priestore záhrady nijaký efekt. Voľte preto podľa estetických kritérií tak, aby múr čo najlepšie ladil s domom. Použiť môžete napríklad tehly, prípadne betónové či pórobetónové tvárnice. Pri samostatne stojacom rovnom múre (ak nebude nadväzovať na inú stavbu) dajte pozor na jeho stabilitu. V mojom návrhu je na murovanú stenu napojená ľahká kovová konštrukcia s polykarbonátovou výplňou, ktorá jednak chráni proti dažďu, jednak zachytí časť zvuku. Múr z betónových plotových tvárnic pieskovcovej farby je v strednej časti (za posedením) omietnutý a natretý rovnako ako fasáda domu. Prirodzený vzhľad tvárnic verne imitujúcich prírodný kameň som nechala vyniknúť na oboch koncoch múra – na jednej strane vytvárajú malú fontánu (dala by sa tu využiť aj dažďová voda zvedená z makrolónovej striešky), na druhej tvoria príjemné pozadie kozuba či grilu. Zlepšiť zvukovú izoláciu pomôže aj zdanlivá maličkosť, ktorá však nie je iba náhodne nakreslenou dekoráciou na poličke – rádio či akýkoľvek iný hudobný prehrávač. Keď bude nastavený na rozumnú hlasitosť, bude váš rozhovor u susedov síce stále počuť, ale nebude už tak dobre rozumieť, o čom je reč.
Iná situácia, iné riešenie
Pri niektorých domoch (napríklad s pôdorysom v tvare L) je priestor na obytnú terasu vopred určený. Ak je sused hneď za plotom, neostáva iné, než na vytvorenie vysneného súkromia dostavať steny. Takto síce pribudne na terase aj tieň – aj ten však možno, najmä v lete, uvítate.
{R1}