Zdroj: Miro Pochyba

Za dva mesiace si v dedinke pod Tatrami zrealizovali záhradu snov

15. 04. 2021
Zdieľať

Po nasťahovaní do nového domu si majitelia vzali dvojročnú pauzu, kým sa pustili do realizácie exteriéru. A hoci samotná stavba s interiérom postavili latku dosť vysoko, priľahlá terasa so záhradou sa im minimálne vyrovnajú.

Majitelia domu sa rozhodli upraviť si záhradu až dva roky po nasťahovaní do nového domu. Dovtedy to bola iba trávnatá plocha.

Dávnejšie sme písali aj o ich dome:

Prečítajte si tiež
Jednoduchý dom s drevenou fasádou, ktorý sa dokonale hodí do tatranskej dedinky

Anka a Juraj navrhujú a aj realizujú záhrady profesionálne, preto niet divu, že tá ich je naozaj krásna a dotiahnutá do najmenšieho detailu. Vďaka dobrému plánu a skúsenostiam, ktoré rokmi nadobudli, im samotná realizácia trvala len dva mesiace.

drevená terasa v záhrade spolu aj s posedením

Použitie dreva bolo jednou z priorít majiteľov. Práve vďaka premyslenému prepojeniu viacerých prvkov pôsobí záhrada ako harmonický celok. Zdroj: Miro Pochyba

Nároky a predstavy, ktoré majitelia od začiatku mali, veru neboli malé. Ich zámerom bolo vytvoriť priestor, v ktorom by sa stretávala veľká rodina a priatelia. Chceli tu vidieť rásť dekoratívne trávy a kvety a zároveň nájsť miesto na pestovanie zeleniny a ovocia.

Prečítajte si tiež
Útulná oddychová záhrada s množstvom rastlín, s pecou a so sedením pod pergolou

A to všetko v krásnom a oku lahodiacom dizajne, ktorý bude v úplnej harmónii s okolím. Všetko, o čom snívali, sa im na pozemku podarilo skĺbiť – celý záhradný koncept dokonale nadväzuje na okolie i výraznú architektúru domu.

moderné ohnisko v záhrade pri dome

Pri navrhovaní záhrady majitelia vo veľkej miere využili priame línie a geometrické prvky, čím prirodzene nadviazali na jednoduchú architektúru domu. V záhrade prevládajú vysoké okrasné trávy. Napriek tomu, že majitelia bývajú pod Tatrami, k modernému domu sa im práve trávy hodili najviac. Zdroj: Miro Pochyba

Sedemčlenná rodina túžila po terase, na ktorú by sa bez problémov všetci zmestili a mohli si ju spoločne užívať. „Chceli sme vytvoriť príjemné miesto pre rodinu,“ prezrádza majiteľka Anka a my len dodávame, že už na prvý pohľad je jasné, že terasa túto požiadavku spĺňa dokonale. Keďže kopíruje celú dĺžku domu, jej plocha je skutočne veľkorysá.

Zmestí sa na ňu hneď niekoľko zón určených na relaxáciu – stôl so stoličkami, ktoré slúžia na vychutnávanie jedla vonku, záhradná pohovka a kreslo, ktoré priam nabádajú na relax vo dvojici s pohárom vína, a závesná hamaka na poobedný oddych či spánok pod hviezdami. Svojou veľkosťou, materiálom i funkčným vybavením predstavuje terasa počas teplých mesiacov plnohodnotné predĺženie obývacieho priestoru.

Realizácia prebehla v úplnej pohode. Pri takýchto projektoch vznikajú problémy dennodenne, ale vždy sa dá na všetkom dohodnúť a ťažkosti vyriešiť. 

„Okrem relaxácie slúži naša záhrada aj na pestovanie zeleniny, ovocia a byliniek. Máme tu toho naozaj dosť. Z ovocných stromov je to jabloň, hruška, slivka a marhuľa. Rozmanitosť ovocných kríkov je ešte väčšia. Naše deti si môžu pochutnať na malinách, černiciach, čučoriedkach, brusniciach, ríbezliach, arónii, egrešoch, muchovníku, malinojahodách a dokonca i na kivi (pozn. zatiaľ nemá úrodu).Na jar je to tiež baza v rôznych podobách (sirup, džús). Skleník je domovom teplomilných druhov zeleniny a hrozna, vyvýšené záhony sme vytvorili na pestovanie ostatnej zeleniny a jahôd.“

Prečítajte si tiež
Videli ste niekedy krajší a zaujímavejší záhradný domček?
Terasa s ohniskom

Terasa s ohniskom je najobľúbenejším a najčastejšie využívaným kútom v exteriéri. K tomu určite prispieva aj vôňa levandule zasadenej do betónového bloku. Zdroj: Miro Pochyba

Veľký betónový blok je ďalším miestom, kde sa dá stolovať. Priamo v ňom je vybudované ohnisko, takže ho často využívame aj počas chladnejších večerov.

gabiónový plot v záhrade

Kameň je ďalším pôsobivým prvkom v záhrade, ktorá krásne ladí s dreveným domom. Okrem estetickej funkcie je však úloha kamenných gabiónov aj praktická – tam, kde je to potrebné, vytvárajú v záhradných zákutiach pocit súkromia. Zdroj: Miro Pochyba

Už pomerne krátky čas po realizácii vyzerala záhrada krásne a zabývane. Trik spočíva v tom, že majitelia použili veľa tráv. „Trávy vytvoria záhradu hneď,“ vysvetľuje Anka a pokračuje: „Rýchlo vyrastú, a pretože celý svoj životný cyklus absolvujú v rámci jedného roka, netreba na výsledok čakať dlho.“

Dekoratívne kry, vysoké trávy a rastliny kvitnúce v rôznych obdobiach od jari až do jesene sú vysadené po celom obvode pozemku. Krásne sa vynímajú pred gabiónmi naplnenými kameňmi z pozemku a blízkeho okolia, ktoré rodine poskytujú dostatok súkromia.

Prečítajte si tiež
Za moderným domom si vytvoril nádhernú prírodnú záhradu s jazierkom

Profil

Záhrada s rozlohou 530 m2 pri rodinnom dome v malej dedinke pod Tatrami

Záhradní architekti 

Majitelia Anka a Juraj, ktorí sú zároveň profesionálni realizátori záhrad (gardeno.sk).

Pripravila: Lucia Blažiová, redakčne upravila Katarína Paukeje

Foto: Miro Pochyba

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: návrh záhrady terasy záhrada záhradné sedenie
Zdieľať článok

Diskusia