Čo sa žiada trávniku

25. 06. 2010
Zdieľať

Hustý zelený trávnik má určite potenciál stať sa objektom obdivu v ktorejkoľvek záhrade. Kým však dosiahne úroveň hodnú označenia „starostlivo udržiavaný“, budete pre to musieť niečo urobiť. Najmä teraz, na jar, mu treba venovať viac pozornosti...

Ak ste majiteľom čo i len malého fliačku trávnika, medzi najdôležitejšie jarné práce by u vás malo patriť prerezávanie vertikutátorom. Ideálne je urobiť to hneď, keď trávnik trocha obschne – najlepšie po prvom kosení, určite nie tesne po roztopení snehu. Prerezávač, čiže vertikutátor, zbaví pomocou veľmi ostrých rotujúcich nožov trávnatú plochu machu aj buriny a zároveň sa tým výrazne podporí hustejší rast a pružnosť trávnika. Ideálna hĺbka zárezu je 1 až 2 cm a účinok tejto zložito znejúcej, ale pritom jednoduchej procedúry podporíte, ak prerežete trávnik hneď dva razy – vo dvoch na seba kolmých smeroch. Žiadne obavy, týmto úkonom trávnik nezničíte, aj keď spočiatku možno budete mať taký dojem…

 

Aby lepšie prijímal vodu

Na jar, napríklad v apríli, je veľmi dôležité trávnik tiež prevzdušniť. Môžete na to využiť rôzne druhy aerifikátorov – či už ručné, alebo elektrické. Tie vniknú až do hĺbky 10 cm a v trávnatom koberci vytvoria otvory, cez ktoré sa ku korienkom dostane vzduch. Ak máte menšiu záhradu, vystačíte aj s obyčajnými vidlami, samozrejme, takéto prevzdušnenie je prácne a omnoho namáhavejšie. Prevzdušnenie zlepší aj prijímanie vody a živín, vďaka čomu bude trávnik nielen vitálnejší, ale aj intenzívnejšie zelený. Hneď po prevzdušnení je dobré rozhodiť po trávniku hnojivo a posypať ho hrubozrnným pieskom, podľa možnosti v hrubšej vrstve. Tento krok zabezpečí vyrovnanie nerovností, ktoré sa vytvorili cez zimu.

Po zime je dobré trávnik aj povalcovať – celá plocha sa tým pekne vyrovná a bude na pohľad príťažlivejšia. Ale pozor! Ak použijete príliš ťažký valec, môžete ním narobiť viac škody než osohu.

Približne od apríla by ste mali trávnik v pravidelných intervaloch kosiť. Prvé kosenie pritom treba urobiť na väčšiu výšku, znižovať by ste ju mali len postupne. Ak hneď nastavíte kosačku na nízke kosenie, mohli by ste prebúdzajúcemu sa trávniku ublížiť.

Zelenší a hustejší

Nevyhnutným predpokladom nádherne zeleného a hustého trávnatého koberca je okrem pravidelného kosenia aj hnojenie. Štartovaciu dávku hnojiva treba trávniku dopriať už teraz, na jar. Majte pritom na pamäti, že najlepšie je hnojiť pred dažďom, a ak neprší, je dobré trávnik po prihnojení zaliať. Dôležité je tiež rovnomerné aplikovanie hnojiva, ktoré môže zaručiť napríklad aplikačný vozík.

 

 

Pre trávnik sú ideálne hnojivá s postupným uvoľňovaním živín. (Ako napovedá už ich názov, živiny sa z nich uvoľňujú postupne – v chlade pomalšie, v teple rýchlejšie.) Aj keď sú drahšie, majú viacero predností – jednou z najdôležitejších je, že nimi prakticky nemožno trávnik spáliť. Obsahujú všetko, čo tráva ku svojej kráse potrebuje: dusík, fosfor, draslík, horčík a podobne a okrem toho často aj ďalšie špeciálne, pre trávnik prospešné zložky.

Na trhu je viacero druhov, niektoré sú napríklad obohatené o selektívne herbicídy, vďaka čomu sa v trávniku nebude dariť širokolistým burinám, iné majú schopnosť postupne likvidovať mach a ďalšie obsahujú špeciálnu zeolitovú zložku, vďaka ktorej bude prísun živín rovnomerný.

Hnojivá s postupným uvoľňovaním živín sa predávajú najčastejšie v podobe menších granúl, ktoré rýchlo prepadnú pod listy tráv, a nehrozí, že ich zoberie kosačka. Granuláty sú určené najmä na väčšie plochy a použiť by ste ich mali aspoň 2 – 3 razy za sezónu. Na menšie plochy sú ideálne tekuté hnojivá (avšak len tie, ktoré sú špeciálne určené na hnojenie trávnikov). Zálievka s hnojivom rýchlo preniká ku koreňom a okamžite pôsobí, takže trávnik vyzerá už po niekoľkých aplikáciách vitálnejšie. Medzi jednotlivými prihnojeniami však treba dodržať aspoň dvojtýždňový odstup.

ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Záhrada a exteriér
Tagy: trávnik záhrada
Zdieľať článok

Diskusia