Dajte vode ďalšiu šancu

22. 11. 2010
Zdieľať

Voda sa stáva vzácnejšou, niekde dokonca nedostatkovou, čo má bezprostredný vplyv aj na jej cenu. Záhrada sa však bez vody nezaobíde. Ak chcete ušetriť a zároveň pristupovať k prírode ekologickejšie, začnite zalievať dažďovou vodou.

Obľubujú ju rododendrony, hortenzie, ihličnany, skalničky, okrasné trávy, kvitnúce letničky, trvalky, zelenina, ovocné dreviny aj trávnaté plochy. Môžete ňou zalievať bez toho, aby ste mali v hlave kalkulačku. Táto voda je vhodný adept aj na zalievanie izbových rastlín.

Dažďovou vodou možno napájať aj jazierko, prípadne iný vodný prvok alebo ju nechať len tak vytekať do záhonov s vlhkomilnými trvalkami a drevinami (záhradné mokrade), prípadne k pobrežnej zóne jazierka – často sa zabúda, že pri umelých jazierkach sem vlhkosť nepresiakne.


Dajte vode ďalšiu šancu

294418
Daniel Košťál

Po dlhšom období sucha sa odporúča nechať odtiecť prvé litre dažďovej vody mimo suda, pretože táto voda nebýva veľmi kvalitná. Netreba tiež zabúdať, že vplyvom svetla sa môžu v sude s dažďovou vodou tvoriť riasy, preto je praktické zaobstarať si poklop.

Na zhromažďovanie väčšieho množstva dažďovej vody slúži podzemná nádrž s objemom presahujúcim 6 000  l, čo ocenia najmä majitelia rodinných domov s rozľahlejším pozemkom. Vodu z nej rozvedie, kam treba (do záhrady aj do domácnosti), vodný automat s čerpadlom, čiže vodu možno používať na zalievanie aj ako zdroj úžitkovej vody na čistiace účely (napríklad na splachovanie). Na takýto rezervoár vody možno zapojiť aj automatickú závlahu. Ak ste práve vo fáze stavania domu alebo nad ním uvažujete, skúste porozmýšľať aj nad vybudovaním podzemného zásobníka dažďovej vody (napríklad betónového). V ponuke trhu sú v súčasnosti aj rôzne plastové zásobníky, ktoré možno zabudovať aj dodatočne.


Dajte vode ďalšiu šancu

294420

Kedy a ako zalievať dažďovou vodou?

Počas horúcejších dní zalievajte skoro ráno alebo večer, v teplejšom počasí (aj na začiatku jesene) rastlinám doprajte vodu 2-krát denne (samozrejme, pôda by mala medzi jednotlivými zálievkami stačiť vyschnúť).
Pri zalievaní platí: väčšie dávky a menej často (povrchové zvlhčenie pôdy nemá zmysel).
Preschnutú pôdu je dobré prekypriť pred zálievkou.
Teplota vody by mala byť 15 až 20 °C.
Zalievajte priamo ku koreňom (polievanie na listy môže podporovať rozvoj hubových chorôb).

Kategória: Záhrada a exteriér
Tagy: záhrada
Zdieľať článok

Diskusia