Zdroj: Colin Poole, Realhomes.com

Zelená oáza pre oddych celej rodiny na úzkom pozemku za domom

15. 04. 2022
Zdieľať

Vkročte do útulnej, štýlovej záhrady Tracey James v severnom Londýne, ktorá je vďaka svojmu dômyselnému členeniu doslova zelenou oázou pre celú rodinu. Najdôležitejšie pritom bolo vytvorenie relaxačného priestoru, ktorý je maximálne nenáročný na údržbu.

Jasná predstava

Tracey a Paul mali od začiatku jasnú predstavu, čo nesmie chýbať v ich novej záhrade. Spoločné sedenie, oživujúci prvok v podobe žblnkajúcej vody a nevyhnutná bola aj malá chatka, kde by si majiteľka mohla odkladať šijací stroj, látky a všetky ostatné pomôcky na ručné práce, ktorému sa venuje profesionálne.

Zelená oáza pre oddych celej rodiny na úzkom pozemku za domom

Stav predtým. Pôvodná záhrada pozostávala z terasy, trávnika a chodníka k polorozpadnutej kôlni. Majiteľka túžila po pokojnom mieste, kde by mohla relaxovať a tráviť viac času so svojou rodinou. Zdroj: Colin Poole, Realhomes.com

Na základe odporúčaní preto oslovili záhradných architektov zo Sakura Gardens, s ktorými prediskutovali svoje predstavy a nápady – a tak sa zrodila ich nová oáza pokoja.

Naša záhrada potrebovala výrazný architektonický zásah, ktorý do nej vnesie dojem učesanosti, harmónie a pokoja. Chceli sme takú záhradu, kde bude celá rodina oddychovať a tráviť spolu viac času.

Tracey James, majiteľka

Prirodzený vzhľad

V celej záhrade kládli dôraz na použitie prírodných materiálov. Vyvýšené betónové záhony zmäkčuje tíkové drevo a okolitá výsadba – palmy v kvetináčoch, okrasné trávy, trvalky a cibuľoviny.

Zelená oáza pre oddych celej rodiny na úzkom pozemku za domom

Krásne fialové cesnaky sú dominantou záhrady približne od apríla do mája. Po odkvitnutí ich vystriedajú nie menej výrazné biele kráľovské ľalie. Zdroj: Colin Poole, Realhomes.com

„Diskutovali sme aj o použití umelého trávnika, ale som rada, že sme sa napokon rozhodli pre živý. Takto je celá záhrada autentická a prirodzená,“ hovorí Tracey.

Prečítajte si tiež
Aký záhradný nábytok si vybrať do vlastnej exteriérovej oázy pokoja?

Celkové náklady na záhradu boli 36 000 €. „Je to dosť veľká investícia, no vďaka nej je vonkajší priestor oveľa príjemnejší a trávime tam viac času. Zlepšila sa aj plynulosť a celkový dojem z priestoru,“ zakončuje rozhovor Paul.

Zelená oáza pre oddych celej rodiny na úzkom pozemku za domom

Tracey odporúča všetkým, ktorí sa chcú pustiť do rekonštrukcie záhrady, aby si vytvorili nástenku na Pintereste a spoločnú skupinu na WhatsApp, kde budú môcť všetci zainteresovaní prespievať svojimi obrázkami a nápadmi. Zdroj: Colin Poole, Realhomes.com

Nová záhrada je výrazne terénne členitá, s masívnymi konštrukčnými prvkami, ktoré zjemňujú impozantné trávy, vodné prvky a zvyšná vegetácia.

Prečítajte si tiež
Letné kino nesmie chýbať! Ako si v záhrade majiteľka vytvorila hotovú oázu

Pozostáva z troch častí – horná terasa s jedálenským stolom je celý deň zaliata slnkom, v centre sú vyvýšené betónové záhony so zabudovaným záhradným sedením a dolnú etáž tvorí vodný prvok s malou chatkou, ktorá slúži na odkladanie vecí. Práve pohyb slnka postupujúceho z vrchnej časti až na vzdialený koniec záhrady pomohol udať smer pri jej novom členení.

Zelená oáza pre oddych celej rodiny na úzkom pozemku za domom

Okrúhly jedálenský stôl pri dome na vyvýšenej terase poskytuje rodine veľkorysý priestor na spoločné stretávanie sa a stolovanie, zatiaľ čo závesné kreslo zastrčené vzadu pri chatke využívajú jej členovia, keď majú chuť byť sami so sebou a v tichosti rozjímať. Zdroj: Colin Poole, Realhomes.com

Tracine tri naj trávy

Proso vláskovité

Hustá, chlpatá okrasná tráva dorastajúca do výšky asi 1,2 m s modrozelenými listami, ktoré na jeseň postupne žltnú. Na maximálny efekt ich vysádzajte v trsoch.

PROSO VLÁSKOVITÉ

Zdroj: Colin Poole, Realhomes.com

Rákosovka

Impozantná japonská tráva je kompaktná a ľahko sa pestuje. Upútajú vás na nej hlavne panašované listy. Koncom zimy ju zrežte, aby ste podporili nový jarný rast.

RÁKOSOVKA

Zdroj: Colin Poole, Realhomes.com

Ozdobnica čínska

Huňatá tráva s úzkymi sivozelenými listami a strieborno hnedými kvetmi. Vynikne najmä ako solitér, ale aj v skupinovej výsadbe s okrasnými krami či vyššími trvalkami.

OZDOBNICA ČÍNSKA

Zdroj: Colin Poole, Realhomes.com

Prečítajte si tiež
Plánujete novú záhradu? Toto je 10 vecí, ktoré by ste si mali vopred premyslieť

Profil

MAJITELIA

Tracey, ktorá sa venuje ručnej výrobe textilných tašiek a vankúšov, jej partner Paul a ich tri dospelé deti.

ZÁHRADA

Na úzkom pozemku za domom v radovej zástavbe v severnej časti Londýna

AUTORI

Sakura Gardens, sakuragardens.co.uk

Text: Annabelle Grundy, preklad Miroslava Maceková

Foto: Colin Poole, Realhomes.com

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: oáza relax útulný úzky pozemok vodné prvky záhrada záhradné inšpirácie
Zdieľať článok

Diskusia