Hrdzavé náradie na podložke.
Zdroj: Filomedia/iStock

Hrdzavé náradie ponoríte do roztoku a bude takmer ako nové! 3 spôsoby, ako odstrániť koróziu (návod)

Zabudli ste náradie schovať a teraz sa trápite s hrdzou a zasekávaním? Nemusíte ho hneď vyhodiť a vymeniť za nové. Skúste niektorý z domácich postupov, ktoré si poradia aj s väčšími a odolnejšími hrdzavými škvrnami.

1. Dajte tomu ocot a čas

Lacná aj bezpečná kyselina obsiahnutá v octe si dokáže poradiť aj s ťažko odstrániteľnou koróziou. Reaguje totiž s oxidmi železa v hrdzi, ktoré rozpúšťa na vo vode rozpustné soli. Pri tomto postupe sa však neponáhľajte, bežne dostupný kuchynský ocot je relatívne slabý, a tak kyseline treba na rozloženie hrdze dlhší čas. Postup je však účinný aj na silnejšie skorodované časti.

Postup

  1. Náradie najprv očistite od hrubej špiny a hrdze, ktorá je ľahko odstrániteľná aj mechanicky, napríklad jemnou drôtenkou, drsnou špongiou, prípadne oceľovou kefou.
  2. Dostatočne veľkú nádobu, do ktorej sa zmestí postihnutá časť náradia, naplňte bielym octom.
  3. Hrdzavú časť úplne ponorte do octu a nechajte pôsobiť aspoň 12 až 24 hodín (podľa množstva hrdze). Pri málo zasiahnutých častiach postačia aj 2 hodiny. Dávajte si však pozor, aby ste octom nepoškodili ostatné diely náradia, napríklad drevenú rukoväť.
  4. Náradie po uplynutí času vyberte a opláchnite čistou vodou. Pretrvávajúcu hrdzu odstráňte drsnou špongiou, kefou alebo drôtenkou (ideálna do škár a záhybov, napr. pri záhradných nožniciach). Pokiaľ hrdza stále pretrváva, predchádzajúci krok môžete zopakovať.
  5. Na záver utrite vyčistené náradie dosucha mäkkou handričkou. Na pohyblivé časti, prípadne napríklad kĺby či pánty, aplikujte podľa potreby olej na premazanie
Prečítajte si tiež
Tri jednoduché a lacné triky, ako vyčistiť spotrebiče z nehrdzavejúcej ocele

Náš tip

Pri veľkom znečistení hrdzou pridajte do octu pár lyžíc kuchynskej soli. Zvýši vodivosť roztoku a urýchli prebiehajúcu chemickú reakciu, a teda aj rozpúšťanie hrdze.

Čas vám pomôže skrátiť aj teplo. Ocot do nádoby prilejte už zohriaty a počas procesu ho zahrievajte (napríklad na sporáku, priamom slnku či radiátore).

Kliešte v octe.
Kyselina v octe pomôže rozpustiť hrdzu, Treba sa však obrniť trpezlivosťou a dopriať octu dostatok času. Zdroj: DM v spolupráci s AI

2. Ide to aj silou

Rýchlejší, aj keď o niečo namáhavejší postup je použiť „hrubú silu“ a hrdzu odstrániť mechanicky pomocou oceľovej kefy, prípadne aj brúsneho papiera. Postup sa však hodí najmä v prípade, že náradie nemá záhyby či póry, ktoré sa čistia pomerne ťažko. Taktiež si dávajte pozor na prílišné poškrabanie, ktoré sa neskôr môže vypomstiť rýchlejším opätovným korodovaním.

Prečítajte si tiež
Tento jednoduchý trik pomôže vyčistiť hrdzu z nožov. Stačia na to len dve suroviny (návod)

Postup

  1. Hrdzavé časti náradia očistite teplou vodou, prípadne ho v nej nechajte ponorené aspoň na pár minút. Teplá voda pomôže hrdzu zvlhčiť aj zmäkčiť, čo uľahčí jej odstraňovanie.
  2. Náradie zľahka osušte a vrstvy hrdze odstráňte manuálne použitím oceľových kief.
  3. Na zostatkové množstvo hrdze môžete použiť drsnejší brúsny papier, s ktorým sa dostanete aj do záhybov.
  4. Náradie následne opláchnite, osušte a pred uskladnením nechajte poriadne vyschnúť. Na záver ešte aplikujte ochranný olej.

Nezabudnite používať ochranné rukavice, aby ste sa vyhli poraneniu kúskami hrdze!

Detail na čistenie hrdze oceľovou kefou.
Pred mechanickým čistením ponorte skorodovanú časť do teplej vody, aby hrdza zmäkla a ľahšie sa odstraňovala. Zdroj: iStock

3. Vyrobte si citrónový roztok

Na podobnom princípe ako ocot funguje aj kyselina citrónová, avšak tá je o niečo slabšia. Oceníte to však pri starožitných nástrojoch či pri citlivých povrchoch, kde je nutné postupovať opatrnejšie. Kyselina citrónová zároveň okolo seba nešíri zápach ako ocot, ktorý môže byť nepríjemný najmä v uzavretých a nedostatočne vetraných priestoroch.

Postup

  1. Ak je to potrebné, hrdzavé náradie očistite od hrubej špiny a mastnoty.
  2. Do dostatočne veľkej nádoby nalejte teplú vodu tak, aby pokryla celú hrdzavú časť.
  3. Pridajte kyselinu citrónovú v pomere 2 – 3 polievkové lyžice na 1 liter vody. 
  4. Ponorte náradie do roztoku a nechajte istý čas pôsobiť. Pri miernej hrdzi postačí aj hodina, pri silnejšom znečistení pokojne aj 6 a viac hodín. Ak je hrdze veľa a nástroje chcete nechať v roztoku celý deň či noc, nádobu prikryte, aby sa z nej neodparovala voda.
  5. Po uplynutí času náradie vyberte a dočistite drôtenkou alebo drôtenou kefou. Ak aj po čistení zostávajú na povrchu hrdzavé miesta, postup s roztokom kyseliny zopakujte.
  6. Po dočistení náradie dôkladne umyte, dobre osušte a ošetrite vhodným olejom.

Tip na záver

Ak chcete zabrániť opätovnej korózii, nástroje po čistení octom či kyselinou citrónovou (a pred posledným umývaním) ponorte do teplej vody, v ktorej ste rozpustili sódu bikarbónu. Pomôže to zneutralizovať kyselinu, ktorá by mohla pri dlhšom pôsobení podporiť vznik hrdze. Na záver nástroje vždy dobre opláchnite, osušte a ošetrite olejom.

Zdroje: homesandgardens.com, manmadediy.com, instructables.com

Kategória: Hurá do záhrady
Tagy: návody Praktické rady tipy a triky
Zdieľať článok
5 veľkých mýtov pri stavbe domu: Prečo tieto dobré rady nefungujú?Dom z tehly

5 veľkých mýtov pri stavbe domu: Prečo tieto dobré rady nefungujú?

10 neoceniteľných rád pri výstavbe: Zachránia vás pred zásadnými prešľapmiDom z tehly

10 neoceniteľných rád pri výstavbe: Zachránia vás pred zásadnými prešľapmi

Ako správne upraviť rozmery tehál?Dom z tehly

Ako správne upraviť rozmery tehál?

Kedy začať murovať?Dom z tehly

Kedy začať murovať?

Diskusia