Zdroj: Erik Miheyeu/Shutterstock

Tri jednoduché a lacné triky, ako vyčistiť spotrebiče z nehrdzavejúcej ocele

09. 01. 2024
Zdieľať

Chladničky, sporáky, batérie, ale aj povrchy iných domácich spotrebičov z nehrdzavejúcej ocele, sú bežnou súčasťou moderných domácností. Aj keď výrobcovia tvrdia, že ich údržba zvonku je absolútne jednoduchá a rýchla, či dokonca, že údržbu nepotrebujú, prach, nečistoty, zvyšky jedál a odtlačky sa hromadia aj na nich. Ako ich ľahko a lacno vyčistiť, aby vyzerali ako nové?

V predajniach drogérie nie je problém nájsť špeciálne prípravky určené na čistenie povrchov z nehrdzavejúcej ocele. No pokiaľ chcete ušetriť peniaze a aj priestor, ktorý by zabrali ďalšie fľaše s chemikáliami, vyskúšajte niektorý z našich tipov s ingredienciami alebo prípravkami, ktoré máte pravdepodobne už po ruke.

Olivový olej a ocot

Olivový olej bol už dávnejšie ospevovaný ako čistiaci prostriedok na nehrdzavejúcu oceľ, pretože pôsobí ako ochranný povlak proti mastným končekom prstov i prachu. Čo sa však stane, ak olej zmiešate s bielym octom a touto zmesou utriete povrch chladničky či sporáka alebo mikrovlnky?

Hoci sa mnohí nad touto kombináciou pousmejú, pretože pripomína skôr šalátový dresing ako čistiaci prípravok, oplatí sa ho vyskúšať.

Ak vaše domáce spotrebiče s povrchom z nehrdzavejúcej ocele vyzerajú smutne a sú zaprášené, majú šmuhy alebo jednoducho potrebujú lesk, zmiešajte 1/3 šálky olivového oleja a 1/3 šálky bieleho octu v prázdnej fľaši od minutého čistiaceho prípravku. Nádobu najskôr vymyte mydlovou vodou a zmes dôkladne pretrepte.

Prečítajte si tiež
Viete, ako zužitkovať ocot pri praní? Toto je 7 dôvodov, prečo by ste to mali robiť

Prípravok nastriekajte priamo na čistenú plochu sa hneď utrite handričkou z mikrovlákna v rovnakom smere ako je jemné zrno povrchu. Rozdiel medzi očistenou a neočistenou plochou uvidíte okamžite. Šmuhy zmiznú, nepribudnú žiadne nové a povrchy dostanú trblietavý lesk. Každú plochu takto očistite dvakrát a podľa potreby si pripravte ďalšiu dávku domáceho čističa. Funguje tiež na antikorové okraje dvierok umývačky a pánty.

Nevýhodou môže byť pach octu a oleja, ktorý ustúpi približne za hodinu. Ak ho nemáte radi, pridajte do prípravku esenciálny olej, napríklad citrónový. Pri tomto tipe sme sa inšpirovali radou na thekitchn.com.

Žena utiera handričkou dvierka chladničky z nehrdzavejúcej ocele.

Vyskúšajte zmiešať olivový olej a ocot. Výsledok vás môže prekvapiť. Zdroj: Shutterstock

WD 40

Pod týmto názvom sa skrýva univerzálny domáci prípravok, ktorý je dobré mať vždy po ruke. Okrem toho, že ním okamžite namažete vŕzgajúce pánty, ťažko otvárajúce sa zámky či kľučky, chráni kovové predmety. Viete o tom, že ho môžete použiť aj na čistenie povrchov z nehrdzavejúcej ocele?

Prečítajte si tiež
Ako vyčistiť drevenú dosku na krájanie od baktérií a škvŕn? Stačia tieto jednoduché kroky

Najskôr však prípravok vyskúšajte na malom, nenápadnom mieste a skontrolujte či sa povrch nezmenil tak, ako si neželáte. Ak nie, jednoducho nastriekajte trochu prípravku na handričku z mikrofázy a povrch čistite v smere zrna – čo je zvyčajne horizontálne. Je to dôležité preto, aby ste nezatlačili zvyšky a špinu hlbšie do povrchu, čo sa môže, ak čistíte spotrebiče odhora nadol.

Po ošetrení povrchu z nehrdzavejúcej ocele zmiznú všetky odtlačky a šmuhy. Stačí pár minút, nehovoriac o tom, že mazadlo nie je finančne nákladné.

Detail na prípravok WD-40.

Prípravok WD-40 sa obvykle používa ako mazivo, ale má širšiu škálu využitia. Zdroj: Shutterstock

Citrón s vodou

Podobne účinne môžete očistiť antikorový povrch spotrebičov vodou, do ktorej pridáte pár kvapiek citrónovej šťavy, prípadne octu. Nastriekajte rozprašovačom na hubku a umývajte. Vyčistí šmuhy, odtlačky prstov a navyše vaša kuchyňa bude sviežo voňať. Opäť platí – čistite v smere zrna.

Čistenie drezu z nehrdzavejúcej ocele pomocou špongie a prípravku.

Citrón dokáže byť veľmi dobrým pomocníkom pri čistení a navyše domácnosť pekne prevonia. Zdroj: Shutterstock

Čo rozhodne neskúšajte?

O kolových nápojoch sa šíri mnoho správ, ako o dobrých čističoch do domácnosti. Majú pomôcť od upchaného WC až po čistenie ocele. Avšak pozor, na povrchy z nehrdzavejúcej ocele kolu určite nepoužívajte. Prečo? Pretože tieto nápoje obsahujú množstvo agresívneho oxidu uhličitého a ochucujúcich chemikálií. Výsledok nebude lepší a povrch čistejší, skôr naopak. Ešte horšie, ak vám lepkavý nápoj zatečie do rôznych štrbín.

Text: Sabína Zavarská
Foto: shutterstock

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: antikoro čistenie kuchyne domáce spotrebiče
Zdieľať článok
Je cyprusovec leylandský ideálny na živý plot? Toto si myslí Martin ČurdaZáhrada

Je cyprusovec leylandský ideálny na živý plot? Toto si myslí Martin Čurda

Štyri tisíc eur na fotovoltiku a príspevok aj pre chaty: Nová Zelená domácnostiam sa týka aj Bratislavského krajaASB.sk

Štyri tisíc eur na fotovoltiku a príspevok aj pre chaty: Nová Zelená domácnostiam sa týka aj Bratislavského kraja

Do altánku si Erik vyrobil štýlovú kuchynskú linku z opracovaného odpadového dreva. Prezradil, koľko ho stálaUrob si sám

Do altánku si Erik vyrobil štýlovú kuchynskú linku z opracovaného odpadového dreva. Prezradil, koľko ho stála

Ako čo najrýchlejšie dostať peniaze od poisťovne?Urob si sám

Ako čo najrýchlejšie dostať peniaze od poisťovne?

Diskusia