V októbri vysaďte tieto kvety, viaceré pekne zakvitnú už na jar. Ako pripraviť trávnik na zimu a čím skrášliť jesenné záhony?
Vysádzajte astry, chryzantémy, hľuznaté rastliny, ovocné stromy a kry. ošetrujte trávniky.
Pre októbrové záhrady sú typické sýto sfarbené listy okrasných či úžitkových drevín, ale aj viacerých trvaliek. Obdivuhodné sú v týchto dňoch aj rozrastené a do hrejivých farebných odtieňov sfarbené trsy okrasných tráv. Neprehliadnuteľnou súčasťou niektorých drevín sú ich dekoratívne plody. Časť drevín, napríklad cercidovník, dokonca počas veterných dní prekvapí príjemnou vôňou.
Pestré chryzantémy a astry
Tieto bohato kvitnúce a vďačné trvalky by počas jesene nemali chýbať v žiadnej záhrade. Chryzantémy sa uplatnia nielen v zmiešaných kvetinových záhonoch, ale aj pred výsadbami okrasných krov či v predzáhradke. Nižšie a kompaktne rastúce formy zasa zapôsobia pri chodníkoch a predovšetkým v kvetináčoch a hrantíkoch. Chryzantémy potrebujú dostatok vlahy a do voľnej pôdy musia ísť čo najskôr, aby sa do zimy stihli dobre zakoreniť.
K jeseni patria aj astry (Aster). Tejto trvalke vyhovuje slnečné miesto s výživnou a mierne vlhkou pôdou. Rozhodnúť sa môžete pre vyššie, stredne vysoké aj nižšie druhy či odrody. Aj astry však musíte vysadiť čím skôr, do zimy by mali byť zakorenené.
Čo sadiť v októbri
Naďalej môžete vysádzať na jar kvitnúce cibuľoviny a hľuznaté rastliny, a to nielen do voľnej pôdy, ale aj do kvetináčov. Rozhodnúť sa môžete pre známe aj menej známe druhy a odrody. Pestré možnosti ponúka najmä sortiment tulipánov a hyacintov. Z hľuznatých rastlín vyskúšajte aj iskerníky a veternice či kandíky.
Celý október môžete využiť aj na výsadby okrasných a úžitkových drevín, stromov aj krov, okrasných tráv, trvaliek, papraďorastov, popínavých drevín a ruží. Nezabudnite ani na rozsadenie či rozdelenie príliš rozrastených trvaliek, hlavne druhov kvitnúcich na jar. Stihnite tiež vybrať z pôdy po prvých mrazoch hľuzy georgín a mečíkov a koncom mesiaca preniesť na zimoviská chúlostivejšie rastliny.
Oprava trávnika
Počas jesene nezabúdajte z trávnika odstraňovať všetko napadané lístie, zvyšky kôry, plodov či semien. Ak ste to nestihli v septembri, môžete teraz trávnatú plochu prihnojiť jesenným hnojivom, takisto je dobré pristúpiť k likvidácii širokolistých burín a vertikutácii.
Ak je teplejšia a vlhká jeseň, trávnik ďalej rastie a vhodné je priebežne ho kosiť. Pred príchodom silnejších mrazov by určite nemal byť príliš vysoký. V prípade, že počas letných horúčav utrpel a zostali na ňom nepekné holé miesta, treba pristúpiť k ich oprave, konkrétne k dosiatiu vhodnou trávnou zmesou. Poslúži vám na to zmes určená na regeneráciu trávnika. Počas celého mesiaca zároveň môžete zakladať úplne nové trávniky.
Úžitková záhrada
Počas októbra si na hriadku alebo do vyvýšeného záhona môžete vysiať mrkvu alebo petržlen na prezimovanie, do debničky zasa valeriánku, neskôr ju prenesiete na svetlé, ale chladné miesto vnútri.
Vyskúšajte si zo záhrady do kvetináča presadiť kúsok pažítky, v zime vám poskytne čerstvú vňať. Začiatkom mesiaca pozberajte úrodu plodovej zeleniny, ešte nezrelé plody rajčín môžete nechať dozrieť na slnečnom okennom parapete. Koncom mesiaca vyberte z pôdy mrkvu a zeler, petržlen nechajte. Myslite aj na zber a správne uskladnenie ovocia, nepremeškajte ani výsadby ovocných stromov a krov.
Aké rastliny sadiť v októbri
1. Cibuľoviny
Počas celého mesiaca si môžete vysadiť rôzne druhy a odrody na jar kvitnúcich cibuľovín.
2. Ruže
Spestrite si záhradu, dvor alebo predzáhradku novou ružou. Teraz môžete vysádzať aj jedince bez koreňového balu.
3. Dreviny
Opadavé stromy a kry majú teraz najlepšie podmienky na zakorenenie. Teplomilné druhy už nevysádzajte.
4. Papraďorasty
Sortiment tieňomilných rastlín je prekvapivo pestrý. Na miestach s mierne vlhkou pôdou sa dokážu krásne rozrásť.
Text: Daniela Košál
Foto: Isifa Shutterstock
Zdroj: Časopis Môj dom