Zdroj: iStock

Radíme, ako pestovať trvalky. Tieto zvládnu aj začiatočníci

20. 04. 2023
Zdieľať

Nájdete medzi nimi kvitnúce druhy a aj tie, ktoré viac ako kvetmi pútajú pozornosť zaujímavými listami. Vybrať si môžete vyššie, stredne vysoké aj nižšie druhy, ktoré nezaberú veľa miesta. Pestovanie trvaliek v záhradách je momentálne veľmi populárne. V sortimente nájdete viaceré nenáročné druhy a odrody, tradičné aj úplne nové.

Trvalky majú v záhradách rozmanité využitie. Uplatnia sa v zmiešaných kvetinových záhonoch, v kvetinových ostrovčekoch v trávnikoch, pri plotoch, v predzáhradkách, pred kvitnúcimi krami, niektoré aj spolu s ružami, pri jazierkach, pod stromami a na problematických miestach. Vybrať si dokonca môžete aj také druhy, ktorým sa darí v kvetináčoch. Najkrajšie vyniknú v zmiešaných kvetinových záhonoch, kde je dôležité vysádzať ich tak, aby nižšie druhy boli v popredí a vyššie v pozadí. Zároveň je potrebné sústrediť v rámci jednej plochy druhy a odrody s rovnakými pestovateľskými požiadavkami a nárokmi (slnko, typ pôdy, vlaha). Väčšina trvaliek prosperuje na slnečných stanovištiach, no je aj viacero takých, ktoré obľubujú polotieň, či dokonca tieň.

Rudbekia

Rudbeckia fulgida , 70 × 50 cm

Rudbekia je tradičnou a osvedčenou trvalkou slnečných záhrad a zmiešaných kvetinových záhonov. Odroda ‚Goldsturm‚ patrí k najmenej náročným a ľahko pestovateľným. Získala mnoho ocenení a jej voľba je dobrou voľbou aj pre začínajúceho pestovateľa.

rudbekia

Zdroj: isifa/Shutterstock

Počas celého leta až do jesene prináša záplavu sýtožltých kvetov s tmavým stredovým terčíkom. Najkrajšie vynikne vo väčších skupinách a nádherná je aj v spoločnosti okrasných tráv a v predzáhradke. Potrebuje humóznu a mierne vlhkú pôdu, no dobre znáša aj sucho. Rudbekie sa ľahko rozmnožujú delením trsov na jar. Kvety tejto trvalky patria k trvácejším a môžete ich preto rezať do váz.

Kocúrnik

Nepeta x faassenii,  60 × 60 cm

Dokáže vytvoriť prekrásne kvetinové lemy chodníkov, rozrastie sa na slnečných svahoch, na okraji kvetinových záhonov, v skalkách aj kvetinových múrikoch. Ak hľadáte nenáročnú vytrvale kvitnúcu trvalku do slnečnej a suchšej záhrady, aromatický kocúrnik vás nesklame.

Kocúrnik

Zdroj: isifa/Shutterstock

Porastie aj vo vyšších polohách, kde dokáže nahradiť levanduľu. Má kompaktný a pologuľovitý habitus, striebristé lístky a bledomodré kvety. Výborne toleruje sucho a zvykne kvitnúť od začiatku leta až do prvých mrazov. Navyše, pestovaním tejto rastliny sa určite zavďačíte aj svojej mačke, ktorá si ho však môže natoľko obľúbiť, že si v ňom vytvorí svoje záhradné ležovisko.

Prečítajte si tiež
Dieru po starom dome vyplnil nový! Drsný vzhľad rodinného domu zjemňuje drevo aj pôsobivá záhrada s vidieckym charakterom

Gaura

Gaura lindheimeri ,  80 × 50 cm

Jedna z najdlhšie kvitnúcich a v poslednom čase častejšie vysádzaných trvaliek. V ponuke nájdete viacero odrôd. Kvety máva buď jednoduché biele, alebo ružové, rastlina je nimi obsypaná počas celej sezóny – od začiatku leta až do konca jesene.

Gaura Lindheimeri

Zdroj: iStock

Vyniká jemnou a vzdušnou textúrou, zapôsobí v moderných aj tradičných záhradách, nádherná je v plošných výsadbách a štrkových záhonoch. Gaura má zelené alebo bordové listy, čo zvýrazňuje jej zaujímavosť. Prosperuje na slnečných a chránených miestach s priepustnou pôdou. Dobre znáša aj sucho. Pred prvou zimou vyžaduje prikrývku z lístia.

Funkia

Hosta hybrid , 70 – 80 × 70 cm

Ak hľadáte nenáročné trvalky do tienistých záhrad, funkie sú výbornou voľbou. Je ich veľa druhov a odrôd, mávajú nádherné jedno- aj viacfarebné listy, v lete prekvapia bielymi, fialovými alebo modrými zvončekovitými kvetmi, a ak majú ideálne podmienky, tvoria mohutné a bohato olistené trsy.

Hosta, funkia

Zdroj: isifa/Shutterstock

Táto trvalka nevyžaduje špeciálnu pozornosť, svedčí jej miesto s humóznou a mierne vlhkou pôdou, no mnohé z funkií výborne znášajú aj sucho. Vyniknú v skupinách a dariť sa im bude aj v kvetináčoch. Uplatnia sa v moderných aj tradičných záhradách.

Ľaliovka

Hemerocallis x hybrida,  40 – 80 × 60 cm

Ľaliovky majú nádherné kvety a ako už názov rastliny napovedá, ponášajú sa na kvety ľalií. Môžu byť jednoduché, poloplné aj plné, často nádherne voňajú. V ponuke je obrovské množstvo druhov, odrôd, vybrať si môžete vyššie aj nižšie jedince.

ľaliovka

Zdroj: isifa/Shutterstock

Ľaliovky kvitnú v lete a mimo obdobia kvitnutia ich krášlia dlhé, sýtozelené remeňovité listy. Tieto trvalky patria k najmenej náročným, ich pestovanie zvládne aj úplný začiatočník. Prosperujú na slnečných miestach s výživnou a priepustnou pôdou. Uplatnia sa v menších i vo väčších skupinách.

Prečítajte si tiež
Ako vyzerá záhrada bez trávnika a bez zálievky? Majitelia v nej vysadili 2550 okrasných rastlín

K ďalším nenáročným trvalkám na slnečné miesta patrí rebríček, veternica japonská, astra, krásnoočko, šalvia hájna a rozchodník. Na polotienistých miestach sa nádherne ukáže bergénia alebo niektorý z pakostov.

Tipy a rady, ako pestovať trvalky

  • Trvalky s koreňovým balom môžete vysádzať počas celej sezóny, najlepšie v daždivejších dňoch. Tie bez koreňového balu vysádzajte len na jar alebo počas jesene.
  • Z každého zvoleného druhu voľte viacero kusov a tie vysaďte v optimálnom spone. Docielite vytvorenie väčšieho trsu, ktorý bude počas kvitnutia nádherný.
  • Trvalky môžete v záhone kombinovať s kmienkovými ružami, v lete kvitnúcimi krami, okrasnými trávami aj hľuznatými rastlinami, napríklad georgínami.

Text: Daniel Košťál, Katarína Paukeje
Foto: isifa/Shutterstock, iStock

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: kvitnúce trvalky trvalkové záhony trvalky
Zdieľať článok
Leto bude farebné, ako nikdy predtým! Postará sa o to týchto 10 kvitnúcich trvaliekUrob si sám

Leto bude farebné, ako nikdy predtým! Postará sa o to týchto 10 kvitnúcich trvaliek

Je toto najkrajšia trvalka do polotieňa? Z kvetinového záhona urobí kúsok záhrady, ktorý bude pútať pozornosť už z diaľkyUrob si sám

Je toto najkrajšia trvalka do polotieňa? Z kvetinového záhona urobí kúsok záhrady, ktorý bude pútať pozornosť už z diaľky

Dopestujte si krásne trvalky a ušetrite nemalé peniaze: Týchto desať sa oplatí vypestovať zo semienUrob si sám

Dopestujte si krásne trvalky a ušetrite nemalé peniaze: Týchto desať sa oplatí vypestovať zo semien

Nenadarmo sa jej hovorí víla kvetín či rozprávkový kvet. Ako sa starať o vejárovku, aby vám prosperovala a krásne kvitla?Urob si sám

Nenadarmo sa jej hovorí víla kvetín či rozprávkový kvet. Ako sa starať o vejárovku, aby vám prosperovala a krásne kvitla?

Diskusia