Zdroj: Ateliér Flora

Takto si vytvoríte jedlú záhradu s minimom starostlivosti, radí záhradný architekt. Záhon lenivého záhradníka zvládnu aj deti

07. 05. 2024
Zdieľať

Plodov ovocia či zeleniny vypestovaných bez zbytočnej chémie nikdy nie je dosť. A práve divoké záhrady ponúkajú skvelú možnosť, ako si dopestovať stopercentnú bioúrodu. Vymeňte trávnik za drobné lesné jahôdky či nudný plot za zelený s chuťou arónie alebo muchovníka.

1. Rozmiestnenie a výsadba

Rastliny a materiál, ktoré plánujete použiť v záhrade, vyberajte s rozvahou, aby vám prinášala radosť a zároveň bola ohľaduplná k životnému prostrediu. Pre nové rastliny zvoľte miesto, kde sa im bude dariť. Väčšine vyhovuje slnečné stanovište, plody tu ľahšie dozrievajú, sú sladšie a chutnejšie.

Nie je nutné združovať jedlé kríky na jedno miesto v záhrade. Keď ich rozmiestnite rôzne, môžete si všade niečo zobnúť,“ radí záhradný architekt Ferdinand Leffler a odporúča vysadiť do záhrady aj menej známe ovocné kríky, ako je muchovník, arónia, rakytník, drieň či mišpuľa.

2. Vyvýšené záhony a kvetináče

Namiesto trávnika si založte záhony. Buď priamo v zemi, alebo si vyrobte vyvýšené záhony a naplňte ich substrátom. Takéto záhony sú dnes veľmi obľúbené, vyzerajú dobre aj v modernej záhrade. Ak si záhony postavíte vyššie a hlbšie, nebudete sa musieť krčiť a ľahko sa dostanete ku každej rastlinke. Priestor medzi záhonmi vysypte štrkom, mlatom alebo obložte dlažbou.

Prečítajte si tiež
Záhradná architektka: Netkanú textíliu som prestala používať, keď som zistila, aké škody pácha. Na boj s burinou sú najlepšie ruky

V nádobách na pestovanie sa darí nielen bylinkám, ale aj zelenine – stonkovému zeleru, paradajkám, paprikám alebo cuketám. Oceníte kvalitné mrazuvzdorné kvetináče (napríklad terakotové), ktoré chránia korene rastlín i v zime. Nádoby so zeleňou skrášlia schody, priestor pri vchodových dverách, balkóny a terasy. Nezabúdajte však na pravidlo, že menej je viac. Radšej si kúpte pár väčších nádob ako desiatky malých kvetináčov.

„Prvý rok sa vyhnite náročným plodinám, ktoré sú náchylné na plesne.“

„Ak máte terasu napojenú priamo na veľké okná a francúzske dvere, vynechajte medzi oknom a terasou miesto na trvalkovú výsadbu. Tento pás potom osaďte trávami, kvitnúcimi trvalkami a doplňte užitočnými aromatickými bylinkami. V prípade potreby budú poruke a za slnečných dní prevoňajú dom,“ radí záhradný architekt.

Vyvýšené záhody pri dome.

Namiesto trávnika si postavte vyvýšené záhony, ktoré naplníte kvalitným substrátom. Zdroj: Ateliér Flora

3. Šikovný skleník

Vyrobte si vlastný originálny kúsok, s pomocou stolára a sklenára to zvládne každý domáci majster. Nemáte čas alebo chuť? Na trhu nájdete hotové skleníky v rôznych zaujímavých dizajnoch. Takáto stavba nemusí stáť v rohu, naopak, môže sa stať estetickou dominantou vašej záhrady.

Prečítajte si tiež
Prirodzená ochrana paradajok: Tieto 3 rastliny odháňajú škodce a zlepšujú chuť plodov

Ak nemáte priestor na skleník, a predsa chcete mať paradajky už v júni, predpestujte si ich doma za oknom a vysaďte na záhon priesady. „Vyskúšajte pestovať aj malé divoké paradajky, ktoré sú nenáročné a chutné,“ odovzdáva svoje pestovateľské skúsenosti Ferdinand Leffler.

Skleník s chodníkom.

Jedným z najzaujímavejších a čoraz populárnejších trendov je včlenenie skleníka do centra záhrady. Zdroj: Ateliér Flora

4. Živý plot s ovocím

Zelený živý plot vám okrem funkcie bariéry ponúkne aj sladkú úrodu. Ideálne na takúto výsadbu sú drienky, muchovníky, maliníky, černice, hlošiny alebo arónie. Ide o kríky, ktoré sú zvyknuté na naše podmienky, a preto nevyžadujú veľa starostlivosti. V záhrade fungujú ako solitéry alebo ako súčasť živého plota a prilákajú do záhrady aj vtáky.

Pohľad do záhrady so záhonmi trvaliek.

Zelený živý plot, ktorý vás ochráni pred zvedavými pohľadmi susedov, môže byť aj chutný. Zdroj: Ateliér Flora

5. Užitočné a chutné trvalky

Nemajte obavu nahradiť trávnik trvalkovými výsadbami všade, kde vám to priestor dovolí. Takáto záhrada si potom nevyžaduje pravidelné kosenie, je farebnejšia a cítite sa v nej príjemne. Trvalkové plochy doplňte bylinkami a liečivými rastlinami. V suchomilnom kvetinovom záhone sa výborne darí levanduli, oreganu, pažítke alebo saturejke, ktoré majú všestranné využitie v kuchyni.

Prečítajte si tiež
Vypestujte si doma či na balkóne vlastné bylinky

V posledných rokoch sú obľúbené aj kvetinové lúky, ktoré postupne nahrádzajú trávnik v mestách aj v súkromných záhradách. Okrem toho, že sú domovom a pastvou pre užitočný hmyz, môžu byť aj zásobárňou liečivých byliniek do domácich čajových zmesí.

Trvalkové záhony pri starom tehlovom dome.

Tymian a rozmarín bez problémov prezimujú vonku v záhrade, zvládne to aj mäta a šalvia. Zdroj: Ateliér Flora

6. Pôdopokryvky prilákajú včely

Podobný princíp ako pri trvalkách uplatňujú záhradní architekti aj na miestach, kde sú už zakorenené pôdopokryvné rastliny. Často ide o väčšie škáry medzi dlažbou alebo nášľapmi záhradných ciest. U nás je bežne dostupná napríklad materina dúška, nízka aromatická bylinka, ktorá kvitne drobnými fialovými kvietkami. Do záhrady láka včely a čaj z nej pôsobí upokojujúco. Pod stromami a kríkmi môžete vypestovať zelený koberec mäty alebo mesačných jahôd.

Prečítajte si tiež
Čo by ste mali vedieť o živých plotoch, kým sa pre ne rozhodnete

Ferdinand Leffler tvrdí: „Jedlé rastliny v nás občas vzbudzujú pocit, že ich musíme kompletne zožať a využiť. Opak je však pravdou. Pozberajte, čo zjete, a zvyšok nechajte kvitnúť a rásť v záhrade úplne rovnako ako zvyšok rastlín.“

Detail na záhony kvetín pri chodníku v záhrade.

Pôdopokryvné rastliny na rozdiel od trávnika nevyžadujú takmer žiadnu údržbu a niektoré druhy sú jedlé. Zdroj: Ateliér Flora

7. Jedlé rastliny ako súčasť záhrady

K trvalkám, stromom a kríkom vysaďte zelený koberec, lesné či záhradné jahôdky, materinu dúšku, tymian a iné bylinky. Čo nezjete, poteší vás vôňou aj drobnými farebnými kvetmi. Môžete využiť aj miesto pozdĺž oplotenia. Vytvorte si malý záhon a vysejte naň hrášok alebo fazuľu. A ak sa vám z minuloročného odpadu vysemenili na komposte tekvice alebo cukety, nechajte ich tam vyrásť. Vôbec sa o tieto rastlinky nemusíte starať, aj bez zalievania vám vyrastú plody, ktoré budú možno menšie, ale rovnako chutné.

Pohľad na záhony v záhrade s chodníkom.

Šťavnaté paradajky či chutný šalát môžete pestovať aj v okrasnej časti záhrady alebo na slnečnom mieste pri plote. Zdroj: Ateliér Flora

8. Záhon lenivého záhradníka

Kombinujte nenáročné odrody zeleniny a byliniek, o ktoré sa zvládnu postarať aj začiatočníci či deti.

Výsev a výsadba

Červenú repu a mizunu vysejte už v apríli do riadkov. Keď repu vysejete vo vzdialenosti 3 – 4 cm, nemusíte ju potom jednotiť. Fazuľky vysejte v máji do hniezd po 3 – 4 semenách. Po polovici mája vysaďte cuketu, paradajky a bazalku. Cuketu môžete vysiať priamo na záhon. Pozor však na slimáky. Paradajky saďte hlboko, aby si vytvorili dobrý koreňový systém.

Živiny

Zmiešajte obyčajnú pôdu s kompostom v množstve asi 5 – 10 kg na meter štvorcový zeminy. Pod každú cuketu a paradajku dajte pri výsadbe ešte pár lopatiek kompostu a hrsť granulovaného hnoja navyše.

Starostlivosť

Semená pravidelne zalievajte, aby vyklíčili. Potom potrebujú viac zalievať už len paradajky a cuketa. Radšej viac vody naraz a po dlhšom čase. Kríčkové paradajky netreba vyštipovať a vystačia si s nižšou oporou. Vyštipovaním kvetov sa bazalka krásne rozrastie. Pokiaľ vám mizuna prerastie alebo začne kvitnúť, zrežte ju asi 5 cm nad zemou.

Úroda

Mizunu priebežne otrhávajte. Fazuľky a cukety *+9zberajte, keď sú rastliny mladé, to ich prinúti tvoriť ďalšie plody. Červenú repu môžete jesť počas celého leta, stačí ju pravidelne pretrhávať. Vytvorí sa tým priestor a plody potom viac narastú. Hlásia výdatné dažde? Pozberajte všetky vyfarbené paradajky, inak vám môžu popraskať.

Grafika záhon lenivého záhradníka.

Zdroj: Ateliér Flora

Cuketa (1 ks) – výsadba V, zber VII – X
Bazalka (4 ks) – výsadba V, zber VI – X
Mizuna (1 riadok) – výsev IV, zber VI – VIII
Repa šalátová (2 riadky) – výsev IV, zber VII – X
Fazuľa kríčková (5 ks) – výsev V, zber VII – IX
Paradajka kríčková (3 ks) – výsev III, výsadba V, zber VII – IX

Text: Gabriela Mohrová
Foto: Ateliér Flera
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Hurá do záhrady
Tagy: bylinky ekologická záhrada jedlé kvety pestovanie byliniek úžitková záhrada
Zdieľať článok
Vysejte ich raz a tešte sa z nich roky! Toto sú najlepšie samovýsevné rastliny na túto sezónuZáhrada

Vysejte ich raz a tešte sa z nich roky! Toto sú najlepšie samovýsevné rastliny na túto sezónu

Záhrada ako životný štýl: Rozmanitosť trendov na rok 2024 vás nadchneZáhrada

Záhrada ako životný štýl: Rozmanitosť trendov na rok 2024 vás nadchne

7 letných nápojov zo záhrady: Osviežte sa zdravou fermentovanou limonádou a skombinujte kvety s bylinkamiZáhrada

7 letných nápojov zo záhrady: Osviežte sa zdravou fermentovanou limonádou a skombinujte kvety s bylinkami

Vošky neobchádzajú ani ligurček. Ako sa ich zbaviť?Záhrada

Vošky neobchádzajú ani ligurček. Ako sa ich zbaviť?

Diskusia