Január v záhrade
Začiatkom roka síce záhrada nehýri množstvom farieb, ale vďaka snehovej pokrývke sa zvýraznia jej zaujímavé tvary a detaily. V januári by ste mali pravidelne striasať sneh z ihličnanov, živých plotov a iných skupinových alebo solitérnych okrasných krov, skontrolujte oplotenie záhrady, zazimovanie vonkajších rastlín, naplánujte si väčšie zmeny na nasledujúcu sezónu a pripravte zoznamy potrebných rastlín. Počas teplejšieho počasia bez mrazov zalejte vždyzelené dreviny a rododendrony a priebežne skontrolujte zimujúce rastliny, prípadne hľuzy v pivnici.
Rastlina mesiaca: Elegantný céder
Okrem toho, že v tomto období môžeme nájsť v záhrade kvitnúce čemerice, hamamely, jazmín nahý, zimovec alebo vresovce, môžeme sa stretnúť aj s inými okrasnými rastlinami, ktoré síce nepútajú atraktívnymi kvetmi, ale zato zaujmú svojimi farbami, tvarom, kôrou alebo napríklad aj väčšími tŕňmi či plodmi (šiškami). Zaujímavé efekty vnášajú do záhrad aj vždyzelené dreviny a ihličnany, napríklad céder (Cedrus libani), ktorý sa síce podobá smrekovcu opadavému, ale jeho ihličie neopadáva, je trváce, zaujímavo sfarbené a viac pichá. Pekné sú aj cédrové šišky, ktoré dozrievajú na jar. Zaujímavo pôsobí netradične do strany ohnutý vrchol tohto mohutného stromu. Cédre vyžadujú teplejšie a chránenejšie polohy. Vhodnejšie je vysádzať ich do väčších záhrad.
Záhrada: Kam s vtáčími búdkamiVtáčie kŕmidlo by počas zimy rozhodne nemalo chýbať v nijakej záhrade. Malo by byť vkusné a pôsobiť harmonickým dojmom. Počas zimy bude pútať pohľady návštevníkov záhrady. Pri výbere preto voľte skôr prirodzene pôsobiace farby a výlučne prírodný materiál (drevo). Umiestnite ho na dobre chránené miesto, aspoň 1,5 metra nad zemou a ďalej od skupiny krov, aby mali vtáky dokonalý prehľad, či na ne nečíhajú mačky. Dostať sa mačke ku kŕmidlu znemožní aj ostnatý drôt obmotaný okolo kmeňa stromu, na ktorom je búdka umiestnená.
Detail:
Strieborná do záhonovAk chcete záhradu zatraktívniť aj počas zimy, nezabudnite do nej na jar vysadiť trvalky so sivým až striebristým olistením. Vnesú do nej prirodzenú eleganciu, vyniknú hlavne pred tmavým pozadím vždyzelených drevín a najkrajšie sú, keď ich zdobí ešte aj inovať, prípadne snehový poprašok. Vybrať si môžete levanduľu, čistec vlnatý, veroniku či starček. Pestovať ich možno buď v záhone, alebo v nádobe.
Interiér: Izbové rastliny v zimeAby izbové rastliny úspešne prežili najchladnejšie dni v roku, je nevyhnutné sa o ne správne starať. Vo väčšine prípadov nastupuje v zime obdobie vegetačného pokoja, preto ich netreba vôbec prihnojovať. Výnimku tvoria kvitnúce druhy – tie by sa mali prihnojiť raz za 14 dní. Takisto aj po kanvičke s vodou siahnite až vtedy, keď je zemina v črepníku mierne preschnutá. Treba kontrolovať misky pod črepníkmi a obalové nádoby, aby sa v nich nezhromažďovala prebytočná voda. Zálievková voda má byť vždy odstáta (majte poruke aspoň jednu naplnenú kanvičku) a mala by mať izbovú teplotu. Nezabudnite pravidelne odstraňovať aj zvädnuté a zaschnuté listy a kvety, ktoré by inak začali plesnivieť. S väčším rezom však určite počkajte až do jari. Takisto treba pravidelne postrekovať listy pestovaných rastlín odvápnenou vodou, väčšie listy je nutné pretierať vlhkou handričkou.
Balkóny a terasy:
Objavte skoro kvitnúce kríkyTerasa nemusí pôsobiť počas zimy neatraktívne a odpudivo, práve naopak. Okrem prvých jarných kvetov – snežienok, šafranov a čemeríc – môžete v dostatočne priestrannej vegetačnej nádobe pestovať okrasné kry, ktoré kvitnú v zime. Vhodný je jazmín nahý (Jasminum nudiflorum) a dokonca aj pomaly rastúci hamamel (Hamamelis x intermedia). Nezabudnite však na ich zálievku, najmä keď nemrzne. Takisto bude lepšie, ak ich umiestnite na slnečné miesto.
Záhrada:
Vždyzelené papradeAk ste milovníkmi záhradných papradí, nemusíte sa počas zimy rozlúčiť s ich vyšperkovanými listami. V sortimente je totiž niekoľko druhov, ktoré majú listy svieže zelené aj počas zimných mesiacov. Samozrejme, pozorovať ich môžete dovtedy, kým ich nezasype snehová pokrývka. Patria medzi ne atraktívne vyzerajúci jelení jazyk (Phyllitis scolopendrium), sladič (Polypodium vulgare) a rebrovka (Blechnum spicant). Samozrejme, týmto sa ponuka vždyzelených papradí zďaleka nekončí. Pri ich výsadbe nezabudnite na polotieň, pretože silné zimné slnko im môže na listoch vypáliť nepekné hnedé škvrny. Takisto je dobré ku koreňom týchto papraďorastov nahrnúť pred príchodom silnejších mrazov napadané lístie.
Floristika:
Ako predĺžiť životnosť zornícZornice (Hippeastrum) sa v ostatnom období stali obľúbenými rezanými kvetmi. Vyniknú najmä samostatne umiestnené v reprezentatívnej vysokej sklenej váze (predídete tak zlomeniu stoniek). Výrazný účinok má už aj jeden kvet. Ak chcete predĺžiť životnosť týchto nádherných kvetín vo váze, nemali by ste zabudnúť naplniť duté stonky zorníc vodou, prípadne stonku vystužiť drevenou špajľou. Stonky ešte predtým šikmo zrežte a vázu postavte na chladnejšie miesto v byte (v teple zornica rýchlo odkvitá). Okrem toho je vždy lepšie kúpiť zornice v štádiu pukov, roztvorené kvety sa zvyknú pri preprave poškodiť.
Knižný tip: Tim Newbury – 20 návrhov malých záhradAj obmedzený záhradný priestor možno účelne využiť. Neveríte? V tejto publikácii nájdete jednoznačný dôkaz. Pomocou nej si aj vy môžete vytvoriť záhradu svojich snov, podľa rôznych štýlov, alebo si naberiete inšpirácie na nové výsadby. Pri listovaní natrafíte na množstvo originálnych riešení, ktoré sú vyobrazené aj na fotografiách, nechýbajú ani náčrty a schematické plány so zoznamom navrhovaných rastlín. Knihu vydalo vydavateľstvo Computer Press v roku 2004 a jej cena je 359 Sk.