24. 02. 2006
Zdieľať

Pri navrhovaní rodinného domu má veľkú úlohu rozhodnutie o spôsobe garážovania. Auto využívame čoraz častejšie a v rodinách, ktoré pri dnešných cenách uvažujú o výstavbe domu, sú pravidlom skôr dve autá. Tým sa problém garážovania áut ustavične prehlbuje.

Ako chrániť auto pri rodinnom dome?  • Jednoduchým prístreškom, ktorý chráni auto len pred slnečným žiarením a snehom, strechu tvorí napr. hustý rošt z dosiek (najlepšie tlakovo impregnovaných);  • Kam s autom?

    46625

    prístreškom, buď s minimálnym spádom, pri ktorom strecha chráni auto aj proti zrážkovej vode, napr. použitím polykarbonátového skla, krytín z vlnitých dosiek, nopových fólií s hrebenáčom, bežných povlakových krytín s hrebenáčom, zelenou strechou a pod., alebo so spádom vhodným pre krytiny z tašiek, šablón atď.;  • jednoduchou garážou, pri ktorej steny tvoria napr. dosky, veľkoplošné materiály, betónové tvarovky a strecha je riešená ako na prístrešku. Do tejto skupiny možno zaradiť i prefabrikované, najčastejšie betónové, garáže. Niektoré typy týchto prefabrikovaných garáží možno zapustiť do zeme a zazelenať ich strechu, čo je pozoruhodné;


  • klasickou garážou, konštrukcia ktorej je rovnaká, prípadne podobná konštrukcii rodinného domu.
Zvláštnosťou je prípad, keď najmä vo svahovitom teréne je pivnica relatívne výhodná a existuje aj možnosť riešenia garážovania v tejto časti objektu. Táto alternatíva má vlastnú logiku a tento príspevok sa uvedenou možnosťou nezaoberá.

Úvahy o garáži


Kam s autom?

46632

Ak začneme uvažovať o spôsobe garážovania, musíme si položiť otázku, či nie je pre nás výhodnejšie náklady na uvažovanú garáž použiť radšej na ďalšiu izbu, pracovňu, miestnosť na domáce práce, kvalitnejšiu tepelnú izoláciu, kuchynskú linku, kúpeľňu atď. Väčšina stavebníkov má k dispozícii obmedzený „balík“ peňazí a tieto peniaze je rozumné rozmiestniť v rodinnom dome tak, aby sa využili čo najefektívnejšie – na priestory, konštrukcie a vybavenie, ktoré maximálne využijeme.

Prax ukazuje, že tieto základné úvahy o rozumnom investovaní pri súčasnej výstavbe príliš nefungujú, a to ani v etapách predchádzajúcich, pretože často vidíme na malých a zle položených parcelách vtesnané drahé a neprimerane veľké domy. Stavebníci majú tendenciu šetriť na vlastnom návrhu domu, ktorý stojí rádovo percento z onoho „balíka“, ale na úžitkovej, resp. trhovej hodnote domu sa prejaví v desiatkach percent.

Pri rodinných domoch, ktoré sú dostupné väčšine našich stavebníkov, sú preto výhodnejšie prístrešky pre autá ako garáže.

Tip: Záhradný nábytok od výmyslu sveta


Kam s autom?

46626

Je zrejmé, že oveľa príjemnejšie je nastupovať a vystupovať z auta počas mrazivých dní v uzavretej temperovanej garáži, výhodou je aj to, že takto garážované auto je schované pred zrakmi zlodejov. V RD, kde garáž intenzívne slúži aj na ďalšie účely (dielňa, cvičenie atď.), má tento priestor aj omnoho vyššiu úžitkovú hodnotu. V takýchto prípadoch sa často stavebníci rozhodujú pre kombináciu – garáž pre jedno auto a prístrešok minimálne pre jedno auto. Väčšina stavebníkov, ktorí sú oboznámení s uvedenými argumentmi, sa rozhoduje pre prístrešok pre autá.

Prístrešky pre autá rozhodne uprednostnia hygienici aj požiarnici, sú výhodnejšie pre životnosť auta a predovšetkým sú praktickejšie aj prevádzkovo. Platí to najmä v prípadoch, keď prístrešok pre autá prekrýva vstup (vjazd) na parcelu so vstupom do RD. Požadovaný odstup RD od komunikácie býva obvykle 6 m, čiže toto riešenie je aj menej náročné na rozmery parcely, nezaťažuje ju zbytočne ďalšou hmotou a je jednoznačne lacnejšie.

Prístrešky pre autá


Kam s autom?

46630

Na prístrešky pre autá sa používajú sedlové strechy korešpondujúce s tvarom strechy domu, mnohokrát je však toto riešenie architektonicky, konštrukčne alebo cenovo nevýhodné, a preto sa príklady riešenia na obrázkoch zameriavajú na prístrešky pre autá, ktoré sú riešené formou prístreškov pripomínajúcich pergoly. Pretože pergoly sa stávajú celkom bežnou súčasťou záhradnej architektúry, nemusí byť takéto riešenie architektonicky cudzie pre nijaký rodinný dom. Bočné strany prístreška môžu byť dotvorené plotom, opornou stenou či zeleňou. V záhradnej architektúre sa stále viac uplatňuje zelenohnedá farba impregnovaného dreva, pri použití tlakovo impregnovaných profilov možno životnosť takýchto konštrukcií počítať na desiatky rokov.

Na záver ešte jeden postreh. Všimnite si, koľko áut stojí pred garážami rodinných domov. A to len preto, že vodiči sú jednoducho pohodlní zaparkovať do nej auto.

Kategória: Dvere, brány Záhrada a exteriér
Tagy: garáž prístrešok
Zdieľať článok

Diskusia