Zdroj: LOMAX

Ako postupovať pri jarnej údržbe vašej garáže a na čo určite nezabudnúť

16. 05. 2022
Zdieľať

Garáž často chráni cenný majetok nielen pred nepriazňou počasia, ale aj pred zlodejmi, preto by ste jej mali venovať pozornosť po celý rok. Práve teraz je však vhodný čas na dôkladnejšie upratanie a údržbu.

Radí Petr Přichystal, marketingový manažér spoločnosti Lomax

Začnite veľkým upratovaním

Jar je ideálnym obdobím na to, aby ste svoju garáž dali do perfektného poriadku. Ak sa časom zmenila na neprehľadné skladisko, začnite práve uloženými vecami. Neurobíte pritom chybu, keď budete postupovať podľa týchto bodov:

  • Na upratanie garáže si vyhraďte dostatok času. Len na základný poriadok budete zrejme potrebovať celý deň.
  • Všetky veci vyneste pred garáž a roztrieďte ich. Nepotrebných a poškodených sa zbavte, drobnosti uložte do škatúľ, na ktoré výrazne napíšete, čo obsahujú.
  • Poutierajte police, vyčistite závesné systémy. Ak nemáte dostatok odkladacích priestorov, doplňte ich tak, aby ste využili celú výšku stien. Zvážte aj špeciálne úložné prvky (napríklad na pneumatiky), ktoré šetria miestom.
  • Veci uložte naspäť na police a závesné systémy – často používané patria do výšky medzi pásom a očami, menej používané pod túto zónu a tesne nad ňu, sezónne až pod strop.

Čo potrebuje garážová brána?

Garážovú bránu z oboch strán umyte vodou (môžete použiť záhradnú hadicu alebo tlakový čistič) a pri čistení ju aj poriadne skontrolujte. Na poškodenie je najnáchylnejšia spodná tesniaca guma. Môže ju totiž narušiť voda zmiešaná s posypovou soľou, ktorá v zime odkvapkáva z auta a drží sa na podlahe garáže.

Prečítajte si tiež
Ako sa starať o bielu sedačku, aby zostala navždy biela

Prípadné opravy by ste určite nemali odkladať. „So zložitejšími problémami, ku ktorým patrí napríklad poškodený pohon brány, sa treba obrátiť na odborníkov. Bežnú údržbu, naopak, zvládnete sami,“ odporúča Petr Přichystal. „Určite by ste mali napríklad vyčistiť a premazať vodiace lišty garážovej brány. Len tak zaistíte, že sa koľajnice nebudú zasekávať v dôsledku špiny a prachu, ktoré sa v nich usádzajú,“ radí zástupca výrobcu garážových brán.

Biely dom s antracitovou garážou

Zdroj: iStock

Opraviť či vymeniť?

Ak máte starú a poškodenú garážovú bránu, zvážte aj investíciu do novej. Oprava vás totiž môže vyjsť zbytočne draho. Nové brány sú navyše vybavené kvalitnými bezpečnostnými prvkami a inteligentnými technológiámi, s ktorými je ich ovládanie omnoho pohodlnejšie. Pri výmene sa pritom nemusíte báť náročných stavebných úprav. Napríklad sekciové garážové brány sa vyrábajú na mieru a pri ich montáži sa do okolitého muriva nezasahuje. Osadenie novej brány tak zaberie len niekoľko hodín.

Prečítajte si tiež
Ako poupratovať celý byt úplne bez chémie

Sekciové garážové brány patria u nás medzi najobľúbenejšie – vyzerajú elegantne, v ponuke je široká škála dizajnov, takže sa dajú dobre zladiť s ostatnými prvkami na dome, ľahko sa ovládajú a pri otváraní nepotrebujú žiadne miesto pred garážou, stačí len pár centimetrov pod stropom (prípadne pri bočnej stene). Okrem sekciových si môžete vybrať aj vyklápacie, rolovacie či dvojkrídlové garážové brány.

Podlahu najskôr vyčistite

Ďalším dôležitým bodom, na ktorý by ste sa mali v garáži po zime zamerať, je podlaha. Voda z topiaceho sa snehu spolu s posypovou soľou jej totiž pravdepodobne dali poriadne zabrať. Kým je garáž vyprataná, podlahu najskôr zbavte hrubých nečistôt – buď pomocou metly, alebo záhradného vysávača. Na dôkladné vyčistenie vám potom dobre poslúži záhradná hadica alebo tlakový čistič (tzv. wapka). Škvrny od oleja najlepšie vyčistíte špeciálnym prípravkom, môžete však použiť i bežné odmasťovače. Po umytí nezabudnite garáž nechať dobre vyschnúť a vyvetrať.

Vodiace lišty brány

Zdroj: LOMAX

Vodiace lišty aspoň raz za rok vyčistite od prachu a premažte. (Na čistenie použite suchú handru, prípadne technický benzín.) Premazanie je vhodné aj pri pántoch, pružinách, ložiskách a ďalších oceľových častiach, kde dochádza k vzájomnému treniu.

Vodiace lišty brány

Zdroj: LOMAX

Obmedzí sa tým opotrebovanie aj nepríjemné zvuky. Spodnú tesniacu gumu môže počas zimy narušiť voda s posypovou soľou. Preto ju skontrolujte a v prípade potreby vymeňte.

Vyplniť alebo natrieť?

Ak sú na podlahe praskliny alebo je jej povrch inak poškodený, mali by ste zvážiť vhodný spôsob opravy. Na vyplnenie prasklín môžete použiť opravnú hmotu na betón, na vyrovnanie vydrobenej, prípadne nerovnomernej betónovej podlahy poslúži betónový poter alebo samonivelačná hmota. Prvým krokom je vo všetkých prípadoch dôkladné očistenie povrchu a nanesenie penetrácie. V ďalšom kroku sa buď vyplnia diery opravnou hmotou, alebo sa na pôvodný povrch nanesie a rovnomerne rozprestrie vrstva vyrovnávacej hmoty.

Prečítajte si tiež
Pýchou panelákového bytu sa po rekonštrukcii stala preslnená kúpeľňa

V tomto prípade však ide o zložitejší proces, preto zvážte, či nebude lepšie zveriť túto prácu profesionálom. Niektoré nedostatky sa dajú vyriešiť aj menej náročným spôsobom, ktorý zvládnete sami. Napríklad náter podlahy v garáži sa postará nielen o jej vzhľad, ale zároveň zaistí i jednoduchšiu údržbu a upratovanie v budúcnosti. Nezabudnite pritom natrieť aj niekoľko centimetrov vysoký pruh na stenách, aby ste ochránili omietku.

Problémom je lepšie predchádzať

Najlepší problém je ten, ktorý vôbec nevznikne. Preto je dôležité garáž na zimu pripraviť. Všeobecne sa snažte udržiavať ju v suchu. Napríklad dôvodom vzniku prasklín či iných poškodení podlahy je zvyčajne nedostatočné odvodnenie. Uistite sa preto, že sú odtokové kanáliky priechodné, a podlahu pravidelne stierajte. Okrem samotnej podlahy tým ochránite aj svoje auto a ušetríte si i kopu starostí. Priestor by zároveň mal byť odvetraný, aby sa vlhkosť vnútri nedržala. Treba preto pravidelne kontrolovať, či nie sú zanesené vetracie mriežky. Teplota v garáži by mala byť vždy nad nulou. Ale pozor! V garáži nemá byť v zime teplo. Izbová teplota v kombinácii s vodou a rozpustenou soľou totiž podporuje koróziu.

Pripravila: Erika Kuhnová v spolupráci s firmou LOMAX

Foto: LOMAX, iStock

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Dvere, brány
Tagy: garáž garážová brána opravy upratovanie
Zdieľať článok

Diskusia