Kamenné átrium

12. 12. 2008
Zdieľať

Vášne zanechávajú stopy najviac v prostredí, v ktorom žijeme. V čom našla zaľúbenie táto záhrada, alebo presnejšie – jej majiteľka, nie je ťažké uhádnuť pri pohľade na fotografie. Kamene, skalničky, kamene, skalničky, kamene a... kamene...


Kamenné átrium

174193
Daniel Veselský

Na to, aby ste záhradku prešli, postačí len zopár krokov, ale na každom je čo obdivovať. Naľavo vidieť úzky pás (zatiaľ ešte malých) drevín, ktoré robia spoločnosť sivej stene domu. Terasu, na ktorú sa dá pohodlne vstúpiť z obývacej izby, chráni doobeda tieň, slnečné lúče sem prenikajú pozvoľne s pribúdajúcim poobedňajšími hodinami – a to, zdá sa, vyhovuje aj črepníkovým rastlinám. Tie majiteľka na zimu skladuje vo svojom ateliéri, v ktorom sa venuje práci s drôtmi a kameňmi.


Kamenné átrium

174196
Daniel Veselský

„Záhrade sa venujeme spoločne. S manželom sme ju aj spoločne plánovali,“ hovorí pani Mária. „Je výsledkom kompromisov. Manžela fascinujú jednoduché a na údržbu nenáročné japonské záhrady so štrkovou plochou a bonsajom. No mňa by také niečo neuspokojovalo, ja potrebujem kvietky, aby ma tešili od jari až do zimy.“ Kompromisom je skalka plná skalničiek a domácou paňou obľúbených skalných ruží.

Rastliny sú v záhrade vysadené podľa svetelných podmienok – tieňomilné v tieni a slnkomilné na slnku. Záhrada je podľa slov jej majiteľky nenáročná na údržbu, aj keď skalka potrebuje svoje, no nepovažuje to za nejakú veľkú prácu. Robí to rada, je to jej hobby.Kamenné átrium

174207
Daniel Veselský


Kamenné átrium

174204
Daniel Veselský

Kamenné plochy a plôšky sa líšia nielen svojím tvarom, ale aj štruktúrou a farebnosťou materiálu. Rozkvitnutá vajgela (Weigela Horida) je tu len dočasne. Domáca pani ho plánuje vymeniť za jedličku, aby na Vianoce mala aj záhrada svoju atmosféru.

„Záhradka je naša akoby ďalšia obytná izba. Celá rodina v nej trávi pomerne veľa času – deti sa tu zvyknú učiť, s oveľa väčšou radosťou si však zahrajú bedminton, občas košík skončí aj na streche,“ prezradila pani Mária, keď sme vkročili na terasu síce malej átriovej záhrady, no pritom dostatočne veľkej, aby dokázala uspokojiť potreby svojich majiteľov. A pretože tak trochu viem, čo to znamená mať slabosť pre kamene, okamžite mi udreli do očí. Bolo ich tam množstvo – niekoľko sto kíl, ak nie aj tona. A napriek svojej váhe, množstvu a výrazu nezostali tomuto malému priestoru nič dlžné – len si prepožičali niekoľko štvorcových i kubických metrov.
Kamenné átrium

174195
Daniel Veselský


Kamenné átrium

174194
Daniel Veselský

Zbieranie kameňov je taká menšia rodinná udalosť. Spojíme príjemné s užitočným. Urobíme si výlet k rieke, opečieme si tam aj slaninku, syn sa vykúpe… Na výlet ideme s obedom, z výletu s kameňmi. Občas vezieme so sebou aj 300 kíl,“ hovorí majiteľka. Väčšinu rastlín si domáca dopestovala v záhrade, ktorá je v záhradkárskej oblasti, kde ešte stále funguje výmenný obchod medzi susedmi – záhradkármi. Niektoré skalničky má od priateľky. Letničkám necháva dozrieť semená, a potom ich pozbiera, aby ich na rok mohla znovu vysiať. Dreviny sú zatiaľ malé, no domáci vedia (a počítajú s tým), že si budú musieť počkať, kým vyrastú a niečím novým prispejú do vzhľadu záhrady.


Kamenné átrium

174198
Daniel Veselský

Vedľa terasy a skalky sa skrýva miniatúrne jazierko, nad ktoré pani Mária plánuje osadiť veľké exteriérové zrkadlo, aby sa záhradný priestor prehĺbil. „Na jar, keď som nad jazierko umiestnila klasické staré zrkadlo, každý si myslel, že záhrada pokračuje ďalej. Vznikol veľmi pekný optický klam. Pôvodne malo byť jazierko polkruhové a odraz v zrkadle mal dotvoriť celý kruh. Vždy, keď idem v záhrade niečo robiť, spravím si plán a aj sa ho spočiatku držím, ale postupne sa skutočný vzhľad záhrady odchýli od toho plánovaného,“ dodáva Mária.

Pôvodne sa mala záhrada honosiť mäkkými, oblými tvarmi, ale po prepracovaní návrhu sa z nich pri realizácii stali takmer geometrické obrazce so strohými líniami. No majitelia sú s týmto riešením spokojní, pretože korešponduje s architektúrou ich domu.


Kamenné átrium

174197
Daniel Veselský

V tejto záhrade, ako vidieť, sú kamene jej neodmysliteľnou súčasťou. Kamenné koše, ktoré si pani Mária vyrába sama, sú vysadené zakrpatenými drevinami. Pozoruhodné dielka. Aký je teda recept na ich výrobu? „Vnútri je obyčajné škaredé stavbárske vedro, v ktorom sú navŕtané diery, aby prebytočná voda mohla odtekať (drenážna vrstva). Vedro je postavené na betónových dlaždiciach a obsypané kameňmi. Ako drôtený kôš slúži obyčajné pletivo,“ prezrádza pani. Bambusová stena v pozadí je podľa pani Márie len dočasné riešenie, kým ju neobloží kameňmi podobne ako stenu vedľa.

Napriek tomu, že pani Mária nemá šťastie na kúpu exteriérového zrkadla (na Slovensku sa vraj nevyrába, možno ho doviezť z Čiech, ale toto riešenie je pomerne finančne náročné), nevzdáva sa svojho sna o malom záhradnom optickom klame. Zatiaľ poslúži staré zrkadielko, ale časom ho bude musieť vymeniť, pretože fólia na povrchu pod vplyvom vlhka postupne mizne.
Kamenné átrium

174209
Daniel Veselský


Kamenné átrium

174200
Daniel Veselský

Tu si domáci vychutnávajú rannú kávu alebo len tak chvíľu posedia a nechajú sa „doprebúdzať“ slnečnými lúčmi… … a poobede zase môžu relaxovať na terase oproti v spoločnosti črepníkových rastlín, medzi ktorými možno nájsť oleander či figovník.

Tip od majiteľov
„Dažďovú vodu zachytávame do suda. Keď je plný, stačí otočiť ventilom na boku suda, ktorý sa postará o odvod vody pomocou rúry (umiestnenej pod kameňmi) priamo do jazierka. Keď je sucho a voda sa z neho odparuje, otvorím ventil na sude a vodná hladina v jazierku sa pomaly zdvihne. Počas sucha využívame vodu aj na polievanie,“ prezrádza pani Mária.
Kamenné átrium

174210
Ivan Šimek

Legenda:
1 – dom,
2 – terasa s črepníkovými rastlinami a záhradným nábytkom,
3 – trávnik, 4 – štrkové plochy s vysadenými drevinami,
5 – skalka,
6 – jazierko,
7 – záhradný domček na náradie a bicykle,
8 – terasa s lavičkou,
9 – ginko

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 11/2007.

Kategória: Záhrada a exteriér
Tagy: rastliny záhrada
Zdieľať článok

Diskusia