Majstri záhradného hodovania
Reč je o kozuboch a griloch, ktoré sa tešia širokej obľube. Tieto vyslovene spoločenské typy nemôžu chýbať na letnej párty či rodinnej oslave. A ich prítomnosť sa vysoko cení.
{R1}
Montované kozuby:
– výhodou je finančná nenáročnosť, jednoduchá montáž (a takisto prípadná demontáž, ak ho budete chcieť premiestniť do iného záhradného kúta) a rýchlosť zaobstarania;
– predávajú sa ako stavebnice, ktoré si svojpomocne podľa návodu poskladáte;
– kvalitné prefabrikáty sa vyrábajú z vymývaného betónu s ohniskom chráneným šamotovým obkladom. Môžete natrafiť aj na nekvalitné betóny s menšou žiarupevnosťou, nevhodne armované, vyrobené z jedného kusa. Monolitický kozub nemá kde uhnúť, dilatovať, a tak pod vplyvom tepla praská;
– pri kúpe montovaného kozuba dbajte na to, aby mal niekoľko variantov na nastavenie výšky roštu nad ohniskom, možnosť upevniť otočný ražeň či kotlík na guláš, takisto je dôležitá manipulácia so žeravým uhlím.
Murované kozuby:
– sú finančne nákladnejšie a tiež časovo náročnejšie;
– môžu byť čisto betónové, ale aj kamenné či tehlové;
– napriek tomu, že ide o stavbu, ktorá si vyžaduje odborné znalosti (preto sa vyplatí obrátiť sa radšej na odborníkov), dá sa postaviť aj svojpomocne – chce to však riadny plán, správny materiál (nájdete ho v kachliarskych obchodoch), dobré základy (aby ste predišli problémom, ktoré dokáže vzlínajúca voda narobiť) a na finálne práce si môžete objednať majstra.
Kam s ním?
Rozľahlý pozemok bude veľkoryso ponúkať niekoľko možností, napríklad solitérne umiestnený kozub alebo začlenený do konštrukcie záhradného altánu či prístrešku dostatočne ďaleko od vlastných okien aj fasády susedovho domu. V menšej záhrade sa kozub zvyčajne pritúli k domu (ideálne je, ak sa dá zakomponovať do plánu stavby domu ako stenový obojstranný, čiže vnútorný aj vonkajší kozub), prípadne sa uskromní na terase. V každom prípade by mal byť v závetrí – aby jedlo nechladlo prirýchlo a tiež, aby vaše prvé gastronomické pokusy pod holým nebom neboli spojené so šarvátkou s vyúdenými susedom.
Čím mu podkúriť?
– drevo: najvhodnejšie palivo je dobre vysušené drevo – dub, buk, jabloň, čerešňa; mäkkému smreku sa radšej vyhnite – rýchlo horí a pritom ešte aj iskrí
– drevené uhlie: patrí medzi osvedčenú klasiku
– plyn: často používané palivo, ale gurmánske jazýčky tvrdia, že jedlo pripravené na plyne nemá takú chuť ako na dreve
Jednou z častých chýb, ktorá sa objavuje pri stavbe záhradného kozuba, je jeho zakladanie. Napokon, ide o stavbu ako každú inú, ktorá si vyžaduje betónový základ do nezamŕzajúcej hĺbky a dostatočný štrkový podsyp, ktorý bude odvádzať vodu z jeho okolia. Odstránením nasiakavých vrstiev sa zabráni vydúvaniu zeminy.
Záhradný odpad (napríklad suché vetvičky) v malom množstve kozubu neublížia. Ako palivo určite nepoužívajte benzín a lieh!
Okrem druhu paliva je dôležité aj jeho správne dávkovanie. Kupované stavebnicové kozuby a grily totiž nemajú takú žiarupevnosť ako murovaný kozub. Skúšku veľkým ohňom nemusia vydržať, preto dodržiavajte maximálnu dávku paliva (žiaľ, výrobcovia neudávajú, kde môže horieť plameň a kde iba tlieť drevené uhlie).
Náš tipPri grilovaní na drevenom uhlí alebo briketách treba dávať pozor, aby tuk nekvapkal do ohňa (uvoľňujú sa z neho škodlivé látky). Ak vo vašom grile nemožno nepriamo grilovať (čiže ak je ohnisko priamo pod roštom), odporúča sa použiť alumíniovú tácku. |
Ako sa nepopáliť pri výbere grilu
– Odpovedzte si na tri základné otázky: Ako často? Kde? A pre koľko ľudí budete grilovať?
– Do úvahy berte aj to, či alebo do akej miery je gril mobilný.
– Ak plánujete grilovať v záhrade či na terase a pozývať široký okruh priateľov, poobzerajte sa po grile s väčším roštom.
– Okrem farby a celkového dizajnu si všímajte aj stabilitu nožičiek či celého stojana.
– Takisto si overte, či držadlá na grile nemajú tendenciu rýchlo sa rozhorúčiť.
– Polohovateľný rošt, odkladacie plochy, poklop a iné doplnky sú ďalšie výhody, ktoré oceníte až v praxi.
Opýtali sme sa…
odborníka na kozuby Ing. Vladimíra Institorisa
Aké sú najčastejšie technické chyby, respektíve nedostatky murovaných a skladacích záhradných kozubov?
Najčastejším problémom je úzky komín, niekedy má podobu akejsi symbolickej rúry nad ohniskom, ktorá je navyše ešte aj krátka. Ďalším problémom sú nekvalitné materiály. Namiesto žiarupevného betónu, ktorý je, samozrejme, drahší, sa používa obyčajný. To isté platí aj pre povrchovú úpravu – keď je nekvalitná, po prvej zime sa začne lúpať a praskať. Žiaľ, pri kúpe to človek nemá možnosť vidieť a reklamácie sú potom diskutabilné, lebo ťažko sa dokazuje, či ste kozub neprekúrili viac, ako bolo treba, alebo sa naozaj rozpadol sám.
Čo by ste odporúčali čitateľom, ktorí plánujú kúpu záhradného kozuba?
Aby si okrem ceny všímali najmä výšku dodávaného komína (ak hovoríme o montovaných kozuboch) a či sa v prípade potreby dajú doobjednať ďalšie kusy, aby dosiahol minimálnu výšku 220 cm. Takisto odporúčam dobre si preštudovať návod na výstavbu. Niektorí výrobcovia, tzv. garážisti, vám dodajú len hromadu odliatkov a zvyšok je na vás. Návod na montáž záhradného kozuba by mal obsahovať informácie od jeho zakladania a montáže až po druhy a dávkovanie paliva. Receptár je tiež pridanou hodnotou. Pri kúpe si treba dať pozor aj na pojmy kozub a gril – často sa zamieňajú. Na trhu sú aj kusy, ktoré síce vyzerajú ako kozuby, no v skutočnosti ide o grily. Keď v nich poriadne zakúrite, môžu popraskať.
A čo starostlivosť o kozub? Treba mu venovať špeciálnu pozornosť po skončení sezóny?
Dobrý kozub netreba na zimu zvlášť pripravovať. Mal by vydržať nepriazeň počasia. Naše zimy však vedia byť nepríjemné – sneh, ktorý sa cez deň trochu roztopí, v noci zamrzne a takto pomaly preniká do povrchu stavby a zväčšuje svoj objem, v dôsledku čoho stavba môže začať praskať. Preto je praktické, ak má kozub ochrannú striešku proti snehu a ľadu (ak ju nemá, treba ho zakryť fóliou). Potom sa dá používať dokonca aj v zime. Napokon, grilovačka v zasneženej krajine má tiež svoje čaro.