19. 11. 2010
Zdieľať

Prv než nastanú chladné dni a na lícach začne štípať mráz, mali by ste poupratovať záhradu a pripraviť ju na zimný spánok. Treba sa postarať o rastliny, o záhradné náradie, techniku aj o nábytok (mali by ste ho očistiť a drevený aj natrieť). Nezabudnite zazimovať zavlažovacie hadice a vyčistiť a uskladniť vegetačné nádoby.

Hoci vaša záhrada možno ešte nevyzerá, že by sa chystala odpočívať, je čas pustiť sa do niektorých dôležitých jesenných prác, vďaka ktorým lepšie prečká zimu a o rok sa opäť zaskvie v plnej kráse. Je potrebné porobiť ich teraz, v októbri, prípadne ešte začiatkom novembra, ideálne za slnečných dní – veď v peknom počasí budete mať určite väčšiu chuť do práce. Začať môžete trávnikom.


Poupratujte si záhradu

294228
Daniel Košťál

Všetko napadané lístie treba z trávnika pravidelne odstraňovať. Ak by ste túto činnosť zanedbali, negatívne sa to odzrkadlí na vzhľade trávnatej plochy.

Trávnik

Dôležité je pravidelne ho hrabať (prípadne vysávať záhradným vysávačom), aby ste z neho odstránili všetko napadané lístie, suché konáriky, zvyšky odkvitnutých kvetov a podobne. Nahrabaný záhradný odpad je najlepšie skompostovať. Začiatkom mesiaca by ste mali trávnik poslednýkrát pokosiť (ak je pekne a teplo, môžete ho kosiť aj po celý október), treba však už nastaviť väčšiu výšku kosenia. Pri jesennom kosení je zvlášť dôležité trávu pozberať, inak sa v trávniku zvýši podiel organickej hmoty a vytvorí sa nepekná plsť. Začiatkom októbra ho môžete ešte raz prihnojiť hnojivom s vyšším obsahom draslíka.


Poupratujte si záhradu

294229
Daniel Košťál

Najlepšie je zhrabať lístie smerom k novovysadeným drevinám a do trvalkových záhonov, prípadne si z neho môžete urobiť hodnotnú listovku.

Ak by ste v tomto období použili hnojivo s vyšším obsahom dusíka, mohlo by spôsobiť rozvoj hubových chorôb. Ešte pred príchodom zimy prospeje trávniku aj odburinenie vhodným selektívnym herbicídom, a ak máte v záhrade kyslú pôdu, môžete ho aj vápniť (aplikuje sa mletý alebo dolomitický vápenec). Starší trávnik zalievajte iba v teplých a suchých dňoch, aj to iba asi polovičnou dávkou vody ako v lete, novozaložený však potrebuje výdatnú zálievku aj na jeseň.

Jazierka

Skôr než sa ohlásia chladné dni, je dôležité postarať sa aj o jazierko či záhradný rybník. V prvom rade by ste mali ostrihať všetky vodné rastliny, najmä tie, ktoré sa v sezóne príliš rozrástli (budú sa vám na to hodiť teleskopické nožnice). Špeciálnym podberákom treba z vody vyloviť všetko napadané lístie, ostrihané zvyšky rastlín, konáriky a akýkoľvek ďalší biologický odpad. Ten by totiž mohol spôsobiť, že sa vám na ďalší rok vo vode premnožia riasy. Ak blízko jazierka rastú mohutné listnaté stromy, je dobré natiahnuť nad hladinou sieť, ktorá padajúce lístie zachytí.


Poupratujte si záhradu

294230
Daniel Košťál

V jesenných mesiacoch je dôležité pravidelne čistiť od napadaných listov, suchých konárikov, kôry a ostatného biologického odpadu aj jazierka. Praktická môže byť sieť natiahnutá nad hladinou.

Ak pestujete chúlostivejšie vodné rastliny, napríklad lysichiton, pontedérie a podobne, bude najlepšie, ak ich spolu s výsadbovým košom premiestnite do hlbšej vody, ak plánujete jazierko na zimu vypustiť, zabezpečte, aby ich chránila vrstva lístia. Ryby môžu prezimovať vo vode hlbokej minimálne 80 cm. Ak je jazierko plytšie, mali by ste ich na zimu premiestniť do akvária, napríklad v zimnej záhrade.

Stromy, kry a ruže

Veľká väčšina u nás bežne pestovaných stromov a krov nevyžaduje špeciálne zazimovanie. Výnimkou sú teplomilné druhy, najmä azalky a rododendrony, ku ktorým by ste mali nahrnúť všetko nahrabané lístie zo záhrady. Postarať sa treba aj o novovysadené dreviny – ich okolie treba namulčovať vyššou vrstvou kôry alebo lístia, prípadne zakryť slamou, okolo krov a menších koruniek novovysadených stromov sa odporúča umiestniť rákosové rohože alebo ochranné netkané textílie. Všetkým vždyzeleným drevinám, stromom a krom by ste mali pred príchodom zimy ešte dopriať výdatnú zálievku. Na tú by ste nemali zabúdať ani neskôr v zime, v dňoch, keď nemrzne. Z ruží treba zazimovať najmä ušľachtilé druhy.


Poupratujte si záhradu

294237
Daniel Košťál

Črepníky s miniaturnými drevinami je dobré na zimu obaliť jutovinou.

Mali by ste spod nich pravidelne odstraňovať napadané lístie, ktoré môže byť zdrojom chorôb, a takisto ostrihať odkvitnuté zvyšky kvetov, plody (nie v prípade botanických ruží) a prerastené a rušivé výhony. Dôkladný rez nechajte až na jar. Ruže nakopcujte asi 30-centimetrovou vrstvou kyprej zeminy alebo preosiateho kompostu – tým sa ochráni koreňový kŕčok. Takto pripravené rastliny ešte zakryte chvojkami. Pozor, igelitové fólie nie sú na zimné zakrytie ruží vhodné. Korunky ruží na kmienkoch je dobré obaliť jutovinou a vnútro vyplniť suchým lístím alebo chvojkami, v drsnejším podmienkach by ste mali jutovinou obaliť aj kmeň.

Kvetinové a zeleninové záhony

Dôležité je poupratovať aj na záhonoch – odstrániť uhynuté letničky a trvalky ostrihať tesne nad pôdou. Niektoré, napríklad rudbekie, rozchodníkovce a veroniky, nestrihajte – ich suché súkvetia budú atraktívnou zimnou dekoráciou. Na jeseň nestrihajte ani okrasné trávy. Tento zásah radšej nechajte až na jar. Do trvalkových záhonov sústreďte nahrabané lístie a zaťažte ho ihličnatými chvojkami. Nezakrývajte však vždyzelené trvalky, napríklad bergénie, pretože by ste tak vytvorili ideálne podmienky na rozvoj plesní.


Poupratujte si záhradu

294232
Daniel Košťál

Rozchodníkovce ani okrasné trávy pred príchodom zimy nerežte. Ich suché steblá bude najlepšie odstrániť až na jar. V tomto období si však atraktívne pôsobiaci rozchodníkovec môžete rozmnožiť rozdelením trsov.

Lístie je dobré nahrnúť aj k bylinkám. Dôkladne treba zazimovať napríklad levanduľu, ostatným bylinkám stačí zrezať nadzemnú časť. Cibule a hľuzy okrasný rastlín (begónie, gladioly, montbrécie a ďalšie) treba najneskôr v októbri vybrať z pôdy, nechať vysušiť na slnku, očistiť od zvyškov pôdy a šupiek a zazimovať. Ideálne je uložiť ich do debničiek so suchou rašelinou. Nezabudnite najmä na hľuzy georgín, ktoré sú na mráz veľmi citlivé – vyberte ich z pôdy, len čo im po prvom mrazíku sčernejú listy. Veľmi dôležité je dôkladne porýľovať prázdne záhony – či už kvetinové, alebo zeleninové. Môžete do nich pritom zapracovať aj posekaný záhradný odpad.


Poupratujte si záhradu

294234
Daniel Košťál

 

Kde prežijú zimu rastliny v nádobách?

Zazimovať treba aj všetky kvitnúce vytrvalé rastliny (byliny či dreviny) pôvodom zo subtrópov, ktoré boli v lete ozdobou terasy. V októbri by ste ich mali postupne začať premiestňovať do interiéru – do pivnice, zimnej záhrady, garáže alebo chladnej chodby. Ešte predtým odstráňte všetky suché a poškodené konáre a listy, prípadne škodcov. Ale pozor! Niektoré druhy potrebujú pri zimovaní svetlo, iné tmu. Tma prospeje rastlinám, ktoré na zimu strácajú listy – figovníkom, granátovníkom či durmanu (anjelské trúby). Svetlo si zasa žiadajú tie, ktorým listy zostávajú (vždyzelené druhy), ako napríklad oleander, agapant či vavrín, ale aj fuksie, muškáty a ďalšie. Väčšina týchto rastlín potrebuje v zimnom období chlad (do 10 °C), len niektorým (napríklad ibištek, ľudovo nazývaný aj čínska ruža) vyhovuje zimovanie v teple. Na terase či balkóne môžu po celú zimu ostať krušpány, bežné trvalky a niektoré kry, musia však byť vysadené v mrazuvzdorných nádobách. Odporúča sa obaliť ich ešte jutovinou alebo slamenými rohožami – lepšie sa tak ochráni koreňový bal.

Kategória: Záhrada a exteriér Zo života rastlín
Tagy: záhrada
Zdieľať článok

Diskusia