… pre milovníkov vôní

22. 06. 2005
Zdieľať

Záhrada v prvom rade zaujme náš zrak, vôňu vnímame akoby mimochodom... Ak máte na záhonoch vysadené voňavé trvalky, letničky či rozličné okrasné dreviny, máte v rukách kľúč, ktorým odomknete dvere do trinástej komnaty prírody. Stačí len zavrieť oči a plnými dúškami vdychovať blahodarnú vôňu. Možno na chvíľu zabudnete na okolitý svet a poviete si: Aké očarujúce a magické. Presne tak sa budete cítiť v záhrade plnej najrôznejších vôní.



Veľkolepé efekty


... pre milovníkov vôní

27803
Daniel Košťál

Svet rastlín s voňavými kvetmi, plodmi, listami a stonkami je veľmi rozmanitý a lákavý. Zaujímavé druhy rastlín charakteristické špecifickou vôňou možno nájsť medzi cibuľovinami, hľuznatými rastlinami, trvalkami, dvojročkami, opadavými, vždyzelenými alebo popínavými drevinami a aj medzi letničkami. Od jari do neskorej jesene vďaka správnej skladbe rastlinných druhov môže vaša záhrada voňať sviežimi citrusovými, korenistými, sladkými ovocnými alebo, naopak, výrazne ostrými a ťažkými vôňami. Voňavé rastliny vám pomôžu vytvoriť romantické zákutia, spríjemniť posedenie v odpočívadle alebo oddeliť okrasnú časť od úžitkovej. Navyše tento malý kúsok sveta bude lákadlom nielen pre vaše zmysly, ale aj pre rozličné druhy motýľov. Na príjemné a tajomné vône nemá patent len záhrada, niektoré rastliny možno pestovať aj na balkóne či terase.

Blízko domu


... pre milovníkov vôní

27796
Daniel Košťál

Základom úspechu pri pestovaní voňavých rastlín je výber správneho stanovišťa. Ideálne na vnímanie vôní sú miesta v záhrade, ktoré sú blízko domu alebo ku ktorým je pohodlný prístup. Vhodné sú odpočívadlá, lavičky či lokality bezprostredne pri terase, jazierkach, chodníkoch, na kvetinových múrikoch a v skalke. Vysádzanie vonných rastlín na odľahlé záhradné miesta síce prinesie požadovaný estetický efekt (najmä v prípade dominantnejších drevín), ale riskujete, že vôňa bude nevýrazná. Najlepšie je kombinovať rôzne rastlinné druhy, kvitnúce cez deň a v noci, vzrastovo nižšie s vyššími, dreviny a trvalky s letničkami a pod. Nezabudnite, že menej je niekedy viac, preto nevysádzajte veľké množstvá voňavých rastlín. Môžete vytvoriť menšie skupinky s niekoľkými exemplármi jedného druhu. Rastliny šíria prenikavú vôňu, ak sú na slnečnom stanovišti alebo na štrkovitých a kamenistých pôdach (to platí pre aromatické druhy zo Stredomoria). Časté zalievanie vôňu potláča, preto mnohé aromatické rastliny voňajú počas daždivého počasia menej, iné, naopak, vďaka rose silnejšie. Samozrejme, pri vysádzaní treba prihliadať na individuálne nároky jednotlivých rastlinných druhov. Kombinujte kvetiny s rovnakými požiadavkami na pôdu, vlhkosť a svetlo. Do úvahy vezmite aj výškové rozdiely (treba si zistiť výšku dospelej rastliny) – vyššie druhy patria do pozadia, prípadne sa vysádzajú ako solitéry, nižšie zasa vyniknú na okraji trvalkových alebo letničkových záhonov ako podrast. Mnohé voňavé rastliny môžu vyvolať nepríjemné alergické reakcie. Aj na to treba pamätať pri výbere jednotlivých druhov do voňavej záhrady.

Fascinujúce hyacinty


... pre milovníkov vôní

27804
Daniel Košťál

Do kráľovstva vôní môžete vstúpiť na jar. Nádhernou až opojnou vôňou vás upútajú okrem snežienok hyacinty (Hyacinthus orientalis), ktoré kvitnú začiatkom apríla. Mohutne pôsobiace biele, ružové, bordové, fialové alebo modré súkvetia šíria okolo seba opojnú sladkú vôňu, ktorá je najintenzívnejšia počas slnečných a veterných jarných dní. Voňavé modrice sa vzrastom aj pestovateľskými nárokmi podobajú hyacintom. Poznáme niekoľko druhov, ale najobľúbenejšie sú modrice arménske (Muscari armeniacum), azúrové (Muscari azureum) alebo širokolisté (Muscari latifolium). Vôňa modríc je najintenzívnejšia po rozkvitnutí všetkých kvetov v súkvetí. Konkurentmi hyacintov a modríc sú narcisy (Narcissus), ktoré kvitnú dlhšie – od marca do mája. Nie sú náročné na starostlivosť, takže sú vhodné aj pre začiatočníkov a do prírodného typu záhrad. Príjemnú, nevtieravú vôňu vnášajú do jarnej záhrady aj pestrofarebné tulipány, pričom najviac voňajú najmä papagájovité kultivary. Z trvaliek sú známe fialky (Viola odorata) alebo konvalinky (Convalaria majalis), ktoré vytvoria sviežozelené a intenzívne voňajúce kvitnúce koberce aj na zatienených miestach. Po odkvitnutí jarných cibuľovín môžu vo vašej záhrade zažiariť prenikavé ľalie (Lilium), ktoré boli v minulosti obľúbené najmä v kláštoroch. Kvitnúce ľalie najlepšie vyniknú na záhonoch trvaliek.

Prekvapenie z Orientu


... pre milovníkov vôní

27799
Daniel Košťál

Sladkou a nezabudnuteľnou vôňou vás omámi ružovo kvitnúci lykovec (Daphne mezereum) alebo žlto kvitnú- ci zemolez voňavý (Lonicera fragrantisimma), ktorého svieža vôňa pripomína frézie. Obe tieto dreviny kvitnú na jar. Koncom mája môžete nájsť v záhrade žlté kvety, pripomínajúce motýle, meter vysokého prútnatca (Cytissus scoparius). V júni vás upúta bielymi a intenzívne voňajúcimi kvetmi pajazmín vencovitý (Philadelphus coronarius). Táto rastlina patrí medzi velikány – dorastá až do výšky troch metrov. Jednou z najobľúbenejších a najznámejších okrasných voňavých drevín je orgován obyčajný (Syringa vulgaris). Je niekoľko zaujímavých kultivarov (dvadsať plnokvetých a tridsať s jednoduchými kvetmi) rozličných farieb – od bielej a ružovej až po modrú a fialovú. Jeho charakteristická a prenikavá vôňa patrila medzi obľúbené aj v Oriente. Do Európy sa táto rastlina dostala pred vyše tisíc rokmi. Svoje využitie si našiel orgován aj pri výrobe parfumov. Z popínavých drevín môžu v záhrade okrem pestrofarebných kvetov upútať prenikavou vôňou vistéria (Wisteria sinensis) s efektnými strapcami modrých kvetov, vínovočervená akébia (Acebia quinata) alebo niektoré druhy plamienkov horských (Clematis montana). Favoritom leta je trojmetrová budleja Davidova (Buddleia davidii), ktorá sa každý rok pýši množstvom sladko voňajúcich fialových alebo ružových súkvetí na previsnutých letorastoch, ktoré lákajú aj motýle. Okrem kvetov je táto drevina zaujímavá aj sivými listami a vzdušným habitusom. Exotickým hosťom v záhrade je kalykant (Calycanthus floridus), ktorého tmavobordové kvety majú zvláštnu jahodovú vôňu. Samostatnou kategóriu voňavých okrasných drevín sú ruže, najmä botanické a veľkokveté druhy a niektoré popínavé kultivary. Okrasné kry možno vysádzať do menších aj väčších záhrad (záleží na výške a šírke rastu dreviny), k odpočívadlám alebo nevzhľadným múrom. Vyniknú aj ako solitéry alebo v pozadí záhona s trvalkami. Orgován a pajazmín môžu dokonca vytvoriť aj voňavý, voľne rastúci živý plot.

Pestrofarebné letničky s bylinkami


... pre milovníkov vôní

27806
Daniel Košťál

Najviac rastlinných druhov s voňavými kvetmi nájdeme medzi trvalkami. Každý druh vyniká inou, často nezameniteľnou, špecifickou vôňou. Obľúbené sú najmä pivónie (Paeonia lactiflora), ktoré kvitnú v máji až júni, majú červené, biele alebo ružové kvety, kosatce (Iris barbata), (Iris germanica), ľaliovky (Hemerocallis) s citrónovou alebo medovou vôňou, prípadne nostalgická nevädza (Centaurea monatana) s modrými kvetmi. V lete záhradu zatraktívnia rozličné druhy a kultivary sladko voňajúcich floxov (Phlox paniculata), ktoré kvitnú až do septembra, zaujímavá aromatická monarda s krvavočervenými kvetmi (Monarda citriodora) či klinčeky (Dianthus gratianopolitanus). V noci kvitnúca pupalka (Oenothera) sa veľmi rýchlo rozmnožuje samovýsevom, preto je vhodná najmä do prírodných typov záhrad. Koncom leta vám čuchové bunky budú štekliť niektoré kultivary funkií (Hosta plantaginea „Grandiflora“) a na jeseň zasa korenisté chryzantémy. Pri koncipovaní vonnej záhrady nezabudnite na letničky. Celé leto kvitnú fialy (Mathiola incana), pestrofarebná nocovka (Mirabilis jalapa), tabak (Nicotiana alata „Grandiflora“), vanilkovo voňajúci otočník (Heliotropium arborescens), popínavý hrachor (Lathyrus odoratus) alebo nenápadná rezeda (Reseda odorata). Z nižších letničiek nádherne voňajú bielo a fialovo kvitnúci taričník (Lobularia maritima) a niektoré kultivary aksamietnice tenkolistej (Tagetes tenuifolia). Príjemnou arómou si vás určite získa aj cheirant (Cheiranthus cheirii), dvojročná rastlina, ktorú možno nájsť takmer v každej anglickej záhrade. Z byliniek sú do voňavých záhradných kompozícií vhodné šalvie (Salvia officinalis), najmä kultivary „Purpurescens“ alebo „Icterina“, suchomilná modro kvitnúca levanduľa (Lavandula angustifolia), materina dúška (Thymus), ruta (Ruta graveolens), palina (Artemisia), rozmarín (Rosmarinus) alebo santolina (Santolina chamaecyparis) s efektným striebristým olistením a ťažkou korenistou vôňou. Novinkou v sortimente aromatických okrasných rastlín je aj modro alebo bielo kvitnúce agastache (Agastache foeniculum), ktoré pripomína aníz. Intenzita vôní je pri každej rastline iná a každý ju vníma inak – niekto ako niečo príjemné a omamné, pre iného je synonymom niečoho nepríjemného a neprijateľného. Aj preto by ste pri vytváraní voňavej okrasnej záhrady mali vychádzať zo svojich osobných pocitov. Iba tak môže spojenie rôznych zmyslových vnemov priniesť požadovaný efekt.

Kategória: Záhrada a exteriér Zo života rastlín
Tagy: exteriér kvetiny záhrada
Zdieľať článok

Diskusia