Septembrové desatoro pre záhradkárov
14. 09. 2012
Zdieľať
Aj v tomto mesiaci vám prinášame niekoľko zaujímavých tipov pre váš balkón či záhradku, a nevynechávame ani desatoro záhradkára pre mesiac september.
Tip do záhrady:
Starostlivosť o trávnik
Na jeseň sa treba postarať aj o trávnik. Začiatkom septembra ho prihnojte hnojivom s vyšším obsahom draslíka a železa a s minimom fosforu a dusíka – tak lepšie prežije zimu. Koncom septembra ho môžete poslednýkrát pokosiť na výšku štyri až šesť centimetrov. V tomto mesiaci je príhodný čas aj na založenie nového trávnika, prípadne na regeneráciu toho starého, ktorý utrpel počas tohtoročného sucha (dosiať prázdne miesta na dobre prekyprenú a odburinenú pôdu). Do trávnika si môžete vysadiť aj hľuzy na jar kvitnúcich krokusov.
Tip na nákup:
Ako si vybrať ihličnany
Ak túžite po ihličnanoch v záhrade, v septembri je vhodný čas na ich výsadbu. Pri výbere v záhradníctve sa však neriaďte len ich vizuálnou stránkou či akciovou cenou. Treba zvážiť aj to, či viete zabezpečiť vybranému ihličnanu primerané vegetačné podmienky a dostatok priestoru vo vašej záhrade. Preto sa pri nákupe informujte, do akej výšky a šírky ihličnan narastie. Ak máte malú záhradu, zamerajte sa na zakrpatené druhy a kultivary. Niektoré dreviny (jedle) neznesú znečistený mestský vzduch, naopak, iným (borievky, cyprušteky, tuje) neprekáža.
Tip na záhon:Aby georgíny kvitli bohatšie
Kvety georgín dokážu záhradu krásne farebne rozžiariť. Aby ste sa mohli kochať ich krásou, pravidelne ich zavlažujte, prihnojujte hnojivom na kvitnúce rastliny a najmä odstraňujte odkvitnuté kvety – tie zvädnuté, dažďom a chladom poškodené sú totiž častým zdrojom chorôb, ktoré môžu ohroziť aj statnú rastlinu. Kvety odstraňujte v mieste najbližšieho rozvetvenia výhonku. Aj interiéru občas doprajte kyticu georgín – rezom len podporíte tvorbu ďalších kvetov. Vyššie druhy priväzujte k opore. Keď sa objavia prvé mrazíky a vňať sčernie, je čas zobrať rýľ, vykopať hľuzy a uskladniť ich.
|
|
Rastlina mesiaca:Vznešené hebe
Hebe patrí medzi vždyzelené rastliny a viac ako na klasickom záhone sa bude vynímať vo vegetačnej nádobe na terase či pri vstupe do domu. Neveľký ker kvitne počas jesene bielymi alebo fialkovými kvetmi. Kulisu im robia tmavozelené alebo panašované listy. V tomto období dostať kúpiť rôzne druhy hebe. Rastlina si žiada vlhkú, mierne kyslú a priepustnú pôdu, miesto v polotieni a vyššiu vlhkosť vzduchu (občas ju treba orosiť). Vonku môže zostať až do novembra, potom jej treba nájsť miesto napríklad v zimnej záhrade.
|
Tip na zmenu:
Vysaďte si okrasné trávy
Suchá a slnečná záhrada je ako stvorená pre okrasné trávy. Teraz nájdete v záhradníctvach ich najširší sortiment. Nádherné sú malé skupinky nižších aj vyšších druhov, do ktorých môžete zakomponovať druhy s farebnejšími steblami (imperáty, ostrice, proso). Rastliny vysádzajte len s koreňovým balom, keď je pod mrakom, prípadne drobno mrholí. Okrasné trávy potrebujú zálievku až do konca jesene, prihnojovať ich tento rok už netreba. K najkrajším druhom patrí ozdobnica čínska, perovec, ostrica a kostrava.
Septembrové desatoro
1. Výsadba drevín – ihličnany, vždyzelené dreviny, vresy a rododendrony majú zelenú.
2. Trvalky – ostrihajte odkvitnuté trsy a staré rastliny rozmnožte delením trsov. Môžete ich vsadiť medzi nové druhy.
3. Letničky – zberať môžete semená aj kvety na sušenie.
4. Cibuľoviny kvitnúce na jar – môžete začať s ich výsadbou a takisto aj s vysádzaním bielych ľalií.
5. Bylinky – presaďte staré a vysaďte nové.
6. Pivónie – je vhodný čas na ich výsadbu, staršie rastliny dobre zalejte a prihnojte.
7. Ruže – počas sucha ich zalievajte, odstraňujte odkvitnuté kvety a ešte stále potrebujú ochranu proti škodcom a chorobám.
8. Izbové rastliny – v polovici mesiaca ich preneste dovnútra, takisto začnite aj so zazimovaním subtropických drevín.
9. Okrasné stromy – je ideálne obdobie na ich výsadbu.
10. Živé ploty a popínavé solitérne dreviny – platí pre ne to isté, čo pre okrasné stromy.