Zdroj: ABB

Rady a tipy pre dobrú elektroinštaláciu

30. 09. 2021 Zdieľať

Kiežby som to vtedy vedel... Ruku na srdce, koľkokrát sme si už túto vetu v duchu povedali. Mal som to spraviť inak, pridať toto, alebo dať sem tamto... Najmä pri stavbe domu, ale aj dostavbe nového bytu robí človek kompromisy, nechá rozhodnutie na iných, alebo ich odkladá. Lenže, ako hovorí už slovenská múdrosť - radšej dvakrát merať ako raz strihať, pri niektorých zriaďovacích predmetoch a inštaláciách sa viac oplatí dať si čas a dobre premyslieť ich osadenie. Neskôr už nie je také jednoduché ich meniť, pridávať či hoci len presunúť. Najmä ak ide napríklad o elektroinštaláciu, vypínače a zásuvky.

V prípade elektroinštalácie a elektroinštalačných prvkov viac ako kdekoľvek inde platí radšej dvakrát meraj… Nejde pritom samozrejme len o výber dizajnov, ktoré dotvoria interiér. Hoci aj v tomto prípade je lepšie si zariadenie domu premyslieť. Prinášame preto rady skúsených odborníkov z ABB, kde s otázkami ako riešiť následné nepohody stretávajú denne.

osvetlenie hranaté

Zdroj: ABB

1. Dizajn vypínačov

Pri výbere dizajnu je dobré zvážiť šírku jeho ponuky. Nie všetky kreatívne a nevšedné kúsky majú svoje varianty aj vo všetkých druhoch zásuviek, ktoré budete v domácnosti potrebovať. Je lepšie, keď si to preveríte predtým ako nakúpite vypínače. Môže sa stať, že ďalšie spínače a zásuvky, o zabudovaných reproduktoroch a rádiu, USB nabíjačkách a iných špecialitách ani nehovoriac, v rovnakom dizajne nedostanete a budete musieť siahnuť po inom. Pritom toto rozhodnutie „nabúra“ vašu predstavu o jednoliatom dizajne a pristúpite k pôvodne nechcenému kompromisu.

Spínač, stmievač a zásuvka

Zdroj: ABB

Niekedy je preto rozumnejšie siahnuť po mierne nadčasovejšom dizajne so širokou paletou elektroinštalačných prvkov. Rozhodujú však vaše priority. Samozrejme môžete voliť aj kombináciu dizajnových prvkov. Tam, kde sú prvky menej viditeľné, napríklad mediálne zásuvky, ktoré sú zväčša pri zemi alebo za obývačkovou stenou či sedačkou môžeme voliť v jednoduchšom tvare. No čo potom, keď skrinku premiestníte?

2. Domový vrátnik

Veľmi často sa zabúda na vyvedenie elektriny k vonkajším dverám, či bráničke na osadenie domového vrátnika. Hoci dnes riešenia na trhu sú, zväčša neposkytujú také možnosti, a tým aj bezpečnosť a komfort ako tie „štandardné“, zapojené do elektroinštalácie. Tiež netreba zabudnúť na napájanie vnútornej domovej jednotky, takže buď budete mať „po ruke“ voľnú zásuvku, alebo vyvedený káblik z rozvodnice, v ktorej skryjete prípadne aj transformátor.

3. Umiestnenie zásuviek

Nie všetky zásuvky musia byť len na kuchynskej linke a vo výške očí v kúpeľni, kuchyni, či v obývačke za skrinkami. Myslite na vysávač vopred. Spravidla si na to človek spomenie až v momente, keď je treba kábel vysávača prehodiť do inej zásuvky v kuchyni, alebo chodbe či izbe, aby mohol povysávať všade. Zdá sa, že je to drobnosť, ktorú „prežijeme“, ale len do momentu, keď musíme zapnúť vysávač do zásuvky na kuchynskej linke a pri manipulácii s vysávačom začneme zhadzovať káblom veci na linke, alebo sa do kábla zamotá dieťa či pes a vytrhne ho zo steny.

Zásuvka a spínač

Zdroj: ABB

4. Niet na dostatok zásuviek na kuchynskej linke

Dobré je myslieť nielen na množstvo spotrebičov, ktoré sa v kuchyni používajú, ale povedzme aj na nabíjanie telefónov a iných zariadení. Môže sa stať, že práve v kuchyni a na kuchynskej linke sa ako napotvoru budú koncentrovať všetky mobilné zariadenia celej domácnosti. Mať potom špeciálnu zásuvku so zabudovanou nabíjačkou USB nemusí byť na škodu veci. V každom prípade odporúčam premyslieť si počet zásuviek a potom pridať ešte jednu, dve „do rezervy“.

5. Automatické spínanie svetla

Tiež je dobré zmapovať si pohyb a zvyky členov domácnosti v novom dome i byte. Zababrané vypínače a obklad od kvapkajúcich rúk vie rozčúliť. Elegantne tomu však viete predísť automatickým spínaním svetla. Najmä na takých vyťažených a „ohrozených“ miestach ako vstupná chodba, garáž, kúpeľňa, skrátka miesta, kde vstupujete so špinavými alebo aj plnými rukami a nechcete sa ničoho dotýkať.

Zdroj: PR článok ABB, s.r.o.

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: ABB audio inštalácie elektroinštalácie inštalácie inteligentné systémy Praktické rady stavba domu svietidlá videovratnik vypínače zásuvky
Zdieľať článok