Tvary a rozmery záhradného nábytku

Tvary a rozmery záhradného nábytku

20. 07. 2005
Zdieľať

Aj pri záhradnom nábytku sú najobľúbenejšie a najpoužívanejšie klasické tvary overené dlhoročnými skúsenosťami – štvorec, obdĺžnik, kruh, prípadne ovál. Pri stabilnom nábytku sa však dá využiť tvarovanie zákutí, viac úrovní (pri oporných múrikoch) či možno použiť menej tradičné miesta (schody, múriky) na oddych.


Lavičky a sedačky

musia mať sedaciu časť širokú aspoň 30 cm (môže byť i 40 až 50 cm), pričom musí byť vo výške 40 až 45 cm nad zemou (podstavec má byť ukotvený minimálne 40 cm hlboko). Vyššie môžu byť umiestnené sedenia na korune múrikov. Na pohodlné sedenie sa odporúča operadlo vo výške 90 cm nad zemou. Dĺžka lavičky má byť 150 až 200 cm. Pre sedačky sú vhodné rozmery sedadiel 30 x 30 až 50 x 50 cm, pri kruhových tvaroch priemer 30 až 40 cm. Pri použití celodrevených prvkov by mala byť ich hrúbka minimálne 10 cm.

Stôl musí mať výšku 65 až 75 cm (stôl zo zrezaného kmeňa alebo pňa môže byť nižší, ale vždy by mal byť vyšší než sedačky), zapustenie do zeme je pri stabilnom vyhotovení 60 až 80 cm. Stolová doska má mať priemer aspoň 80 cm alebo rozmery najmenej 70 x 100 cm. Pri výbere stola majme na mysli, že väčší stôl nám okrem stolovania môže poslúžiť i na drobné práce okolo domu a v záhrade. Pri zabudovanom stolovacom mieste majú byť sedačky alebo lavice vo vzdialenosti 70 cm od stola.

Ležadlá na opaľovanie a k bazénom sa spravidla nerobia stabilné vzhľadom na ich časovo obmedzené používanie a značné zabratie miesta. Vodorovné časti majú byť vo výške 40 cm od zeme, pohodlná šírka je 80 až 90 cm a potrebná dĺžka aspoň 150 cm. Pri ležadle je vhodné, ak je jedna jeho časť (tretina) zošikmená alebo polohovateľná.

Kategória: Záhrada a exteriér Záhradný nábytok
Tagy: lavička rozmery sedačka stôl tvar záhradný nábytok
Zdieľať článok

Diskusia