Vidiecka fešanda

Vidiecka fešanda

13. 06. 2010
Zdieľať

Zaujímavé a pôvabné záhrady nemusíte hľadať len v mestách. Dnes už na ne natrafíte aj na vidieku. Zmeny sú viditeľné na prvý pohľad – zeleninové záhony ustúpili kvetinovým, zodraté ďatelinové „rohožky“ upravenému trávniku a nevkusné oceľové ploty sa obliekli do popínavých rastlín.Vďaka niekoľkým ružovým kríkom, rozchodníkom, vtáčiemu zobu, okrasným drevinám a muškátom ani okolie garáže vedľa vstupu na pozemok nepôsobí nezaujímavo.

Popínavý zemolez (Lonicera japonica ‚Halian‘), krušpán (Buxus) tvarovaný do ihlana, okrasná vŕba (Salix nitida), trvalky a muškáty v okne tvoria uvítací výbor pri vstupnej bráne. Nenásilnú prechodovú zónu medzi upraveným trávnikom a betónovou dlažbou na chodníku vytvára kombinácia drvenej kôry a kameňov rozličnej veľkosti v záhone s primerane rozdelenou výsadbou.

Parkovaciu plochu od zvyšku záhrady vkusne oddeľuje nepravidelne strihaný živý plôtik z vtáčieho zobu a farebný záhon s jednoduchou kompozíciou s jemným nádychom orientálnych prvkov. Tri prerastené ihlany vystupujúce z celistvej zatrávnenej plochy sa majiteľom podarilo vyformovať z celkom všednej tuje (Thuja ericoides). Spolu s ozdobnicou čínskou sú dominantou v tomto kúte záhrady. Komu by napadlo, že pod paviničom v pozadí (Parthenocissus tricuspidata weitchii) sa skrýva strohý a pocitovo studený betónový plot?

Rozchodník (Sedum telephium) na začiatku dlhšieho záhona vinúceho sa blízko terasy víta každého návštevníka. Farebná striedmosť, ale zato tvarová rozmanitosť sú hlavnými znakmi záhradnej scenérie na pozadí. Panašovaná cezmína ostrolistá (Ilexaguifolium variegata) zdobí svojimi listami predzáhradku po celý rok.

S meniacou sa intenzitou slnečných lúčov sa mení aj vzhľad záhrady – dopadajúce svetlo necháva vyniknúť tvarom rastlín a ich farebným odtieňom. Pokojný večer na terasu sadá…
Kategória: Záhrada a exteriér
Tagy: inšpirácia návšteva záhrada
Zdieľať článok

Diskusia