Briggs&Stratton radí a pripomína: Postarajte sa o motor svojej kosačky pred sezónou!

17. 03. 2017
Zdieľať

Niekedy sa stane, že sa z rôznych dôvodov zanedbá príprava kosačky so spaľovacím motorom na zimné obdobie a umiesti sa do garáže „za pochodu”, dokonca bez čistenia. Neodporúča sa to, ale i v takej situácii je ešte možné dohnať zanedbané činnosti na jar, pred prvým uvedením doprevádzky.

Pre vlastnú bezpečnosť, pred začatím akýchkoľvek konzervačných prác, sa VŽDY presvedčte, že kábel k zapaľovacej sviečke je odpojený!


Briggs&Stratton radí a pripomína: Postarajte sa o motor svojej kosačky pred sezónou!

1935083
Briggs&Stratton

1.Vymeňte olej za nový. Na motoroch Briggs&Stratton existuje možnosť odstraňovania opotrebovaného oleja vypúšťacou skrutkou v olejovej vani, pomocou špeciálnej pumpičky alebo bezprostredne otvorom pre nalievania oleja.
POZOR: najnovšie modely motorov môžu byť vyrábané bez vypúšťacej skrutky oleja. V takom prípade sa vylievanie opotrebovaného oleja vykonáva otvorom pre nalievania oleja  alebo odsávaním špeciálnou pumpičkou.
Spôsob 1.: pomocou pumpičky – postupujte v súlade s návodom na obsluhu pumpičky.
Spôsob 2.: vylievanie oleja otvorom pre nalievania oleja  – pred začatím práce je bezpodmienečne nutné odstrániť palivo z nádrže. Zaistite terén okolo kosačky nepriepustným materiálom, najlepšie PVC (napr. na polovicu rozrezané vrece na odpadky), aby olej neprenikol do pôdy a odskrutkujte uzáver otvoru pre nalievanie oleja. Vedľa kosačky umiestnite nádobu, do ktorej vylejete opotrebovaný olej a nahnite ju na bok do momentu, až sa olej začne vylievať z vane. Zlejte všetok olej, zaistite ho a odovzdajte do špeciálneho odberného miesta.
Pri nalievaní nového oleja si pamätajte, že jeho hladina musí byť VŽDY maximálna – označenie na mierke „MAX” alebo horná čiarka.
Túto činnosť výmeny oleja opakujte po 25 až 50 hodinách práce. Pozor: v nových motoroch je potrebná prvá výmena oleja po maximálne 5 hodinách práce, a potom už v súlade s hore uvedenými pokynmi.


Briggs&Stratton radí a pripomína: Postarajte sa o motor svojej kosačky pred sezónou!

1935101
Briggs&Stratton

2. Palivo má trvanlivosť len 30 dní. Po tejto dobe sa palivo môže rozvrstvovať a vylučovať zo seba sedimenty, rozpúšťadlá a lepivé látky, ktoré spôsobujú, že palivo nebude schopné k použitiu. Okrem toho, sedimenty môžu spôsobiť zapchanie trysiek a kanálikov karburátorov. Kosenie trávy kosačkou so starým palivom môže spôsobiť nielen problémy v palivovej sústave, ale tiež nerovnomerné otáčky motora, nadmernú emisiu škodlivých spalín, efekt čierneho dymu a stratu výkonu. Ak ste teda nespotrebovali palivo pred zimou, pravdepodobne sa rozvrstvilo a nie je vhodné k použitiu. 
Pre predchádzanie rozvrstvovania paliva, použite stabilizátor, ktorý zvyšuje trvanlivosť paliva až do 24 alebo 36 mesiacov (v závislosti od druhu stabilizátora). Ak ste pred zimou nespotrebovali všetko palivo a nepridali ste stabilizátor do paliva, nalejte čerstvé palivo do kosačky a pridajte stabilizátor.


Briggs&Stratton radí a pripomína: Postarajte sa o motor svojej kosačky pred sezónou!

1935105
Briggs&Stratton

3. Skontrolujte aký druh vzduchového filtra je vo Vašom motore (penový filter alebo papierová vložka filtra). Penový filter je možné ručne vyprať v teplej vode s dodatkom detergentu, potom pridať niekoľko kvapiek čistého motorového oleja, odstrániť nadbytok oleja a namontovať. Vložku filtra z papiera je možné očistiť ľahkým úderom na rovnú čistú plochu – nie je dovolené čistiť filter stlačeným vzduchom, pretože to môže spôsobiť jeho trvalé poškodenie a prenikanie nečistôt do vnútra motora. Silne zašpinenú vložku vymeňte za novú, najlepšie originálnu s logom Briggs&Stratton.
Filter periodicky vymieňajte po 25 hodinách  efektívnej práce motora alebo častejšie, v závislosti od stupňa zašpinenia. Kontrolujte stav filtra po minimálne 8 hodinách efektívnej práce motora.


Briggs&Stratton radí a pripomína: Postarajte sa o motor svojej kosačky pred sezónou!

1935111
Briggs&Stratton

4. Pravidelne vymieňajte zapaľovaciu sviečku po 100 hodinách efektívnej práce motora alebo jedenkrát za sezónu. Zapaľovacia sviečka pracuje v premenlivých a náročných podmienkach, pod veľkým tepelným zaťažením, preto výmenu vykonajte prinajmenšom raz za sezónu, aj v prípade, že neprekročíte limit 100 hodín práce motora.
5. Odstraňujte starú pokosenú trávu spod skeletu a kosiaceho noža kosačky. Pravidelne čistite vyhadzovací kanál do koša kosačky a plochu priliehania koša.


Briggs&Stratton radí a pripomína: Postarajte sa o motor svojej kosačky pred sezónou!

1935099
Briggs&Stratton

6. Raz v sezóne odovzdajte kosiaci nôž z dôvodu nabrúsenia a vyváženia do najbližšieho autorizovaného servisu Briggs&Stratton.
7. Ak prepravujete kosačku postarajte sa o jej aj svoju bezpečnosť. Začnite od bezpodmienečného vyprázdnenia palivovej nádrže a tesného uzatvorenia palivového ventila, pokiaľ sa nachádza na motore. Prelievajúce sa palivo môže zaliať vzduchový filter a preniknúť do valca (efektom bude tzv. zaliatie motora a problémy s naštartovaním). Pary paliva môžu spôsobiť otravu alebo požiar, zvlášť ak prevážate kosačku vo vnútri kabíny pre cestujúcich. Postarajte sa o to, a to aj vtedy, keď plánovaná cesta nie je dlhá.
Kosačka prepravovaná automobilom musí stáť v pracovnej polohe, čiže stabilne sa dotýkať 4 kolesami o podklad. Ak priestor Vášho kufra automobilu neumožňuje takú polohu, maximálny bezpečný uhol nachýlenia nemôže prekročiť 20 stupňov od úrovne.
Presvedčte sa tiež, že fajka sviečky je odmontovaná zo sviečky a motor vychladnutý na teplotu okolia.

Efekty správnej obsluhy:

•  predĺženie trvanlivosti motoru
•  zníženie spotreby paliva až do 30%
•  zníženie emisie škodlivých spalín až do 50%

www.briggsandstratton.com
www.enginesmatter.eu

ZDROJ PR článok spoločnosti Briggs&Stratton

Kategória: Záhradná technika
Zdieľať článok

Diskusia