Pusťte sa do vertikutácie! Vďaka nej získate rozprávkovo krásny a hustý trávnik
Jar už klope na dvere, blížia sa prvé teplé slnečné dni, záhrada pomaly začína kvitnúť... ale čo trávnik? Váš trávnik má za sebou ťažké obdobie nie len kvôli zime, ale možno obecne aj pre nesprávnu starostlivosť. Je teda čas venovať mu náležitú starostlivosť. Predstava, že sa váš trávnik po zime spamätá a čoskoro bude krásne zelený a hustý je veľkým omylom.
Určite ste si to museli všimnúť aj vy, ak ste sa niekedy poobzerali po slovenských záhradách. Niekto má v záhrade krásne upravený, dokonale udržiavaný, dalo by sa povedať prestížny anglický trávnik. A niekto má trávnik riedky, mierne zažltnutý, suchší, niekedy zarastený. Hoci obaja svoje trávniky pravidelne kosia, zalievajú a hnoja.
Vysvetlenie tohto hlavolamu je jednoduché: kľúčom k pestovaniu krásneho a zdravého trávnika je vertikutácia aspoň dvakrát ročne. Hoci vám toto slovo môže znieť veľmi cudzo a odborne (pochádza z anglického „vertical cut“ – zvislý rez), nenechajte sa ním ani na chvíľu odradiť. V skutočnosti ide o jednoduchú a nenáročnú činnosť, ktorú zvládne každý. Vďaka vertikutátoru, stroju, ktorý sa podobá kosačke na trávu.
Takže optimálne dvakrát ročne je vertikutácia základným krokom ku krásnej a zdravej tráve. Vertikutáciu vo všeobecnosti nevykonávame na vysušenom alebo dažďom zmáčanom povrchu. Vertikutácia v nevhodnom ročnom období môže dokonca poškodiť samotný vertikutátor, ak je pôda zamrznutá alebo vyschnutá. Najlepší čas na vertikutáciu je preto po prvom alebo druhom kosení a vtedy, keď prírodu už neovplyvňujú žiadne ranné mrazy.
A ako takýto vertikutátor funguje? Vertikálne umiestnené nože narežú otáčaním hriadeľa trávny porast. Živiny, vlhkosť a vzduch sa tak k nim dostanú lepšie. Prerezaný porast ľahko vyklíči a trávnik čoskoro rýchlo zhustne. Nože zároveň zhrabávajú starú plsť, mach a iné nečistoty, ktoré do krásneho a zdravého trávnika rozhodne nepatria. Všetok odpad potom vertikutačné pružiny dokonale vyčistia a uložia do zberného koša.
Bez vertikutácie sa môže na záhrade vytvoriť niekoľko centimetrov hrubá nepriepustná vrstva trávy, ktorá trávnik doslova udusí. Takto oslabený trávnik je potom veľmi náchylný na hubové ochorenia alebo plesne.
Vertikutátor benzínový či elektrický? Alebo ekologický AKU?
Nie každý vertikutátor je vhodný pre každú záhradu. Pri menších a stredne veľkých trávnikoch (s elektrickým dosahom) si veľmi dobre vystačíte s elektrickým vertikutátorom.
„Medzi jeho výhody patrí jednoduchá manipulácia, nízka hmotnosť, výborná ergonómia, tichšia prevádzka v porovnaní s ,benzínovým‘, jednoduchá údržba a čistý, elegantný dizajn. Práca s ním je hračka, zvládnu ju aj krehké ženy,“ vysvetľuje Lukáš Bejlovec, produktový manažér spoločnosti Mountfield.
„Ak je však vaša záhrada veľká alebo máte záhradu s veľmi členitým terénom, odporúčam zvoliť niektorý z benzínových vertikutátorov na jej oživenie,“ dodáva Lukáš Bejlovec zo spoločnosti Mountfield.
Boom posledných dvoch rokov je používanie záhradnej techniky AKU – tichá, ekologická, nenáročná na údržbu… Preto sa na trhu stretnete aj s vertikutátormi AKU. Medzi najobľúbenejšie patrí AKU prevzdušňovač Greenworks – okrem iných výhod má pevný podvozok a veľké kolesá pre ľahkú manipuláciu.
Vertikutácia je skutočne blahodarná revitalizačná procedúra pre váš trávnik
Ak teda naozaj chcete mať krásny, zdravý a vitálny trávnik, na jar začnite s vertikutáciou. Ideálnym obdobím sú prvé jarné mesiace, marec a apríl, keď trávnik začína rásť.
Ak chcete zvýšiť účinky vertikutácie a rýchlo získať hustý, zelený trávnik, nezabudnite trávnik dopĺňať trávnym osivom, pohnojiť a pravidelne polievať.
Milí záhradkári, jar je tu a váš trávnik sa už nemôže dočkať správnej starostlivosti. Takže hurá do záhrad, dajte ho do formy!
Viac informácií nájdete na www.mountfield.sk.
Zdroj: PR článok Mountfield a.s.