Zdroj: Bigstock

Starostlivosť o záhradu počas leta v 5 jednoduchých krokoch

03. 09. 2021 Zdieľať

Leto na záhrade nie je len grilovačka, kúpanie v bazéne a letné drinky. Rovnako ako počas iných mesiacov, aj v lete potrebuje vaša záhrada intenzívnu starostlivosť. Poradíme vám 5 vecí, ktoré je nutné robiť počas horúcich dní, aby vyzerala ako z katalógu.

V lete prirodzene očakávame, že záhrada je plná kvetov, sviežej zelene, chutných plodov a miest, kde sa dá relaxovať a tráviť čas. Nezabudnite však popri oddychu aj na pravidelnú starostlivosť.

1. Polievanie

Hlavná starostlivosť o záhradu v lete spočíva v správnom zavlažovaní. Aby vám trávnik, rastliny a úroda nevysychali, je dôležité ich pravidelne polievať. Dávajte si však pozor na preliatie. Mokrá pôda láka škodcov a je náchylná na vznik plesní. Preto netreba záhradu polievať často, ale dôkladne. Ideálne je zavlažovať aspoň 10 minút skoro ráno alebo neskoro večer. Snažte sa vyhnúť polievaniu počas dňa. Tráva a rastliny sú vtedy najviac rozpálené a studená voda im môže spôsobiť teplotný šok.

2. Kosenie

Kosenie trávnika je v lete po polievaní druhou najdôležitejšou činnosťou. V období vegetácie (apríl až október) sa treba o trávnik pravidelne starať. Ak chcete, aby bol krásne zelený, bez nežiaducej buriny a spálených stebiel, je nutné naučiť sa, ako ho správne kosiť. Najmä počas horúcich letných dní treba dbať na to, aby výška pokoseného trávnika nebola príliš nízka. Vtedy totiž hrozí, že silné slnečné lúče ho rýchlo spália. Ideálna výška trávy je okolo 5 až 6 centimetrov. Zároveň je dôležité nikdy nebrať kosačkou viac ako jednu tretinu jej pôvodnej výšky. Pokiaľ trávu skrátite nadmerne, prichádza tým o cennú vlahu a živiny, slabne a prenecháva miesto burinám. Zdravý trávnik je preto potrebné kosiť často a len minimálne.

Aku-vyzinac-egopower

Aku vyžínač od EGO POWER+ je výkonný, ľahký a neprodukuje škodlivé splodiny. Zdroj: EGO POWER+

Ak kosenie trávnika nepatrí k vašim obľúbeným činnostiam alebo si ho chcete uľahčiť, poobzerajte sa po krovinorezoch alebo po kvalitných akumulátorových vyžínačoch. Výkonný aku vyžínač od EGO POWER+ urobí tú najťažšiu prácu za vás. Navyše je veľmi ľahký a má špeciálnu funkciu POWERRELOAD, vďaka ktorej nemusíte rozoberať vyžínaciu hlavu pre výmenu lanka. Lanko stačí prestrčiť cez hlavu a stlačením tlačidla POWERLOAD sa navinie samo. Prácu s týmto vyžínačom tak bez problémov zvládnu aj začínajúci záhradkári.

3. Hnojenie

Hnojenie je počas letných mesiacov veľmi dôležité. Pravidelné hnojenie trávnika dusíkatým hnojivom podporuje jeho zdravie, znižuje tvorbu machov a ďateliny a zároveň ho robí odolnejším voči chladu a mrazu. Preto naň treba myslieť už v lete. Najlepšie je používať pomaly pôsobiace hnojivá, ktoré síce stoja o niečo viac, ale uvoľňujú živiny postupne po dobu niekoľkých mesiacov.

4. Ochrana pred škodcami

Záhrada je počas leta lákavá nielen pre vás, ale aj pre škodcov. Záhradkárov vedia potrápiť najmä slimáky a vošky. Oba druhy si radi pochutia na šťavnatých plodoch a bujných rastlinkách. Bojovať proti nim je najvhodnejšie s produktmi, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu a vášmu zdraviu. Obľúbenou alternatívou, ako sa zbaviť škodcov, sú „babské recepty“. Napríklad na slimáky môžete použiť mletú kávu alebo soľ.

Skodce-v-zahrade-egopower

Vošky i slimáky vedia v záhrade poriadne potrápiť. Zdroj: Bigstock

5. Príprava na zber úrody

Zbieranie chutnej úrody je obľúbenou odmenou za celoročnú prácu v záhrade. Vlastnoručne vypestované ovocie či zelenina predsa chutí najlepšie. Nielen záhony kvetov a zeleniny potrebujú starostlivosť, ale aj ovocné stromy. Poškodené a príliš malé plody z konárov odstráňte, aby zbytočne neprekážali rastu a dozrievaniu zdravých kúskov. Vetvy, ktoré by mohlo narastajúce ovocie zlomiť, previažte alebo podoprite.

Zdroj: PR článok VVED TECHNIKA, s. r. o.

Kategória: Záhradná technika
Tagy: Akumulátorové nožnice hnojenie trávnika kosenie ochrana rastlín škodce trávnik záhrada
Zdieľať článok