Rez okrasných drevín
Rez okrasných drevín môže byť výchovný, tvarovací, udržiavací, zmladzovací a presvetľovací. Jeho použitie je pri jednotlivých skupinách drevín špecifické. Rezom sa dreviny ošetrujú, ak ním odstraňujeme staré a vyschnuté vetvy, tvarujú do žiadanej formy, ale aj podnecujú do bohatšieho kvitnutia.
Listnaté a ihličnaté stromy
Okrasné listnáče a ihličnaté stromy, ktoré používame v záhrade ako solitéry alebo do skupín, vytvárajú dobre rastené koruny so všetkými typickými znakmi druhu, preto ich (na rozdiel od ovocných stromov) pravidelne nerežeme.Pri listnatých stromoch je však vhodné v prvých rokoch po výsadbe upraviť korunu výchovným rezom, aby mala pekný tvar a bola hustá. Konáre sa skracujú o jednu tretinu dĺžky, najlepšie v predjarí pred pučaním. Niekedy je rez nevyhnutný z rozličných dôvodov – konáre prekážajú výhľadu či prechodu, vytvárajú zrejmú nesúmernosť alebo v prípade starých stromov príliš zahusťujú korunu. Ak z nejakého dôvodu potrebujeme dvihnúť kmeň listnatého stromu (začal sa rozvetvovať príliš nízko), každoročne orezávame jednotlivé konáre celkom pri kmeni, kým nie je korunka dostatočne vysoko. Je lepšie začať včas, kým spodné konáre nie sú príliš hrubé.
Ihličnaté stromy zásadne zospodu neodvetvujeme, lebo by sme tým nenávratne zničili ich harmonický tvar, vhodný pre solitéry. V hustom zápoji strácajú spodné konáre aj prirodzene a už ich nevyženú ani po presadení na voľnejšie miesto. Výnimku tvorí tis obyčajný (Taxus baccata), zmladzujúci veľmi dobre i zo starého dreva, a duglaska tisolistá (Pseudotsuga menziesii), ktorá vyženie aj zo spiacich očiek na kmeni.
Presvetľovanie korún
Často je nevyhnutné presvetlenie koruny pri dospelých jedincoch, no najmä starých stromoch pri rekonštrukcii záhrady. Všetky nevhodné konáre a suché vetvy, ktoré chceme odstrániť, musíme odpíliť celkom pri kmeni, aby rany prikryl kalus a v najbližších rokoch sa uzavreli. Miesto rezu treba vyhladiť (záhradníckym nožom) a natrieť štepárskym voskom alebo iným vhodným náterom. Ponechanie akéhokoľvek kýpťa na kmeni je neodborným zásahom a vedie k vytvoreniu hnilobnej dutiny. Preto hrubšie konáre odstraňujeme tak, že najprv odpílime časť vo vzdialenosti približne 1 m od kmeňa, zvyšok na vyhliadnutom mieste rezu pri pni podpílime trochu odspodu a až potom definitívne odpílime zhora. Týmto spôsobom zabránime poraneniu dreva na kmeni a vzniku dlhých trhlín s odlúpnutím kôry, ktoré sa zle hoja a sú potom bránou pre napadnutie jedincov chorobami alebo škodcami, čo môže viesť až k ich zániku.
Listnaté, ihličnaté a vždyzelené kríkyListnaté kríky režeme výchovným rezom niekoľko prvých rokov po výsadbe, aby sme vytvorili dobre rozvetvené, kompaktné jedince. Odstraňujeme ním konáriky zle rastúce, príliš dlhé alebo zahusťujúce vnútro koruny kríka. Výhonky kríkov skracujeme o tretinu až polovicu dĺžky, zvyčajne pred pučaním v marci. Kríky, ktoré kvitnú skoro na jar priamo z minuloročného dreva, musíme rezať po odkvete, aby sme nenarušili ich budúce kvitnutie. Keby sme výchovný rez nepoužili, niektoré druhy by vytvorili kríky odspodu riedke alebo nepekného tvaru.
Neskôr používame udržiavací rez, ktorým zachovávame správny tvar a vzhľad kra. Drevina nesmie tvoriť vnútri priveľa slabého dreva (tenké konáriky), preto ju občas presvetľujeme. Táto práca vyžaduje cit, lebo na dobre ošetrenom kríku nesmie byť občasný rez postrehnuteľný.
V prípade starších listnatých krov, so zostarnutými korunami a metlovitým rastom, ktoré už slabo kvitnú a sú zospodu prerednuté, môžeme radikálnym zrezaním – zmladzovacím rezom – dosiahnuť omladenie jedinca. Najvhodnejší čas na rez je neskorá jeseň, zima (nikdy nerežeme za ostrého mrazu) a včasná jar. Najprv silno presvetlíme vnútro koruny a potom všetky hrubšie vetvy zrežeme na tretinu až štvrtinu ich pôvodnej dĺžky a úmerne skrátime aj tenšie. Výhonky režeme tak, aby v strede boli najvyššie a smerom k okraju korunky kratšie. Po tomto zrezaní však ker rýchlo vyženie dlhé mladé výhony z bázy, ktoré musíme včas skrátiť, aby sa čo najnižšie rozvetvili. Súčasne so zmladzovacím rezom treba pohnojiť pôdu pod kríkom a primerane zavlažovať.
Ihličnaté a vždyzelené kríky nerežeme vôbec. Ak sa stane, že niektoré jedince vytvoria zopár dlhých výhonkov na úkor hustoty (krovité borievky), skrátime ich na jar pred pučaním. Nízke ihličnaté dreviny formujeme zaštipovaním mladých výhonkov, aby príliš nevyrástli, ale zhustli. Suché vetvičky odstraňujeme priebežne.