Akumulátorový fukár lístia
Zdroj: KÄRCHER

Akumulátorové záhradné náradie? Iné už chcieť nebudete

28. 09. 2021 Zdieľať

Možno si poviete, trochu trúfalý nadpis. Faktom však je, že akumulátorové, inak tiež batériové či jednoducho aku záhradné náradie zažíva priam neskutočný boom. Veľký dopyt a neustále narastajúca ponuka zároveň tlačia ich ceny stále nižšie. Vďaka tomu sa títo praktickí pomocníci stávajú dostupnejšími pre stále väčšiu skupinu zákazníkov. Aké sú teda výhody akumulátorového záhradného náradia?

Ak už nejaké to akumulátorové záhradné náradie doma máte, pravdepodobne nám dáte za pravdu, že sa na každý nový kúsok tešíte ako deti na novú hračku. Vôbec sa tomu nečudujeme, hovoríme totiž z vlastnej skúsenosti.

Keď práca v záhrade skutočne baví

Každý majiteľ rodinného domu, chaty či záhrady vie, aké náročné je starať sa o trávnik, stromčeky, kríky či záhony s kvetmi. Aby ste boli s výsledkom spokojní, chce to poriadnu dávku trpezlivosti a námahy. Ak však máte tých správnych pomocníkov, do vašej záhrady chodíte radi nielen oddychovať, ale aj pracovať. To, čo vám vadí na elektrickom či benzínovom záhradnom náradí, toho sa z veľkej časti zbavíte kúpou batériového náradia.

Výhody akumulátorového záhradného náradia vás presvedčia

Pozrime sa teda, prečo záujem o batériové náradie neustále stúpa:

 • je praktické – je ľahšie ako náradie so spaľovacím motorom a podstatne ľahšie ovládateľné ako elektrické náradie s káblom. Asi najviac bezkáblovú výhodu oceníte pri aku kosačkách a krovinorezoch.
 • je tiché – bateriové náradie je porovnateľne tiché ako elektrické a podstatne tichšie ako benzínové
 • je bezpečné – nie je pripojené k elektrickej sieti, nehrozí tak zásah elektrickým prúdom ani požiar neopatrnou manipuláciou benzínom.
 • je takmer bezúdržbové – nepotrebuje oleje, výmenu sviečok ani nič podobné

Jedna batéria pre všetko

Ďalšou výhodou je možnosť napojenia viacerých druhov náradia na jednu a tú istú batériu. Čo to znamená pre vás ako užívateľa?

 • ušetríte na batériách – nemusíte totiž ku každému novému záhradnému náradiu kupovať aj batériu
 • ľahšie skladovateľné – nepotrebujete samostatnú skrinku v dielni len na rôzne nabíjačky a rôzne batérie, stačí vám jedna nabíjačka a jedna či dve rovnaké batérie

Aby ste však túto výhodu mohli využiť naplno, do budúcna je potrebné myslieť už pri kúpe prvého náradia. Ak máte napríklad vyhliadnutú určitú aku kosačku na trávu, ešte pred jej kúpou si zistite, aké ďalšie náradie je možné na daný typ batérie napojiť. Čím viac produktov je kompatibilných s daným modelom batérie, tým väčšie možnosti sa vám otvárajú.

Nevýhody aku záhradného náradia? Minimálne

Ešte pred pár rokmi by sme mohli medzi nevýhody akumulátorového náradia, snáď len s výnimkou aku vŕtačiek či uťahovačiek, zaradiť aj cenu. Výrobcovia však veľmi rýchlo pochopili perspektívu batérií a tak narastajúci dopyt po akumulátorovom záhradnom náradí ide ruka v ruke s jeho veľmi rýchlo rastúcou ponukou a tým aj klesajúcou cenou. Vlastne, aby sme boli presnejší, s rozširujúcimi sa cenovými úrovňami. Na trhu nájdete veľmi lacné, drahšie aj drahé zariadenia. Vy tak máte možnosť výberu. Aby ste však neboli sklamaní, odporúčame vsadiť na overené značky a preveriť si produkty odbornými recenziami, prípadne skúsenosťami zákazníkov.

Vráťme sa ale k nevýhodám. Jedinou, ktorá stojí za zmienku, by mohla byť výdrž batérie. Každá má obmedzenú kapacitu a preto je veľmi dôležité pozorne si prečítať, prípadne si nechať poradiť, aká batéria je vhodná konkrétne pre vás a vaše potreby. Logicky, inú batériu potrebujete do kosačky, s ktorou kosíte raz za týždeň trávnik o rozlohe 100 m2 a inú pre pozemok o rozlohe 1 000 m2.

Túto „nevýhodu však“ viete elegantne vyriešiť jednak kúpou batérie s vysokou kapacitou, jednak zaobstaraním si ešte jednej, rezervnej, batérie. Je potrebné si totiž uvedomiť, že nabitie batérie nie je tak rýchle ako doliatie benzínu a v závislosti od kapacity môže trvať od niekoľkých minút po niekoľko hodín. Ešte sa patrí dodať, že existujú aj vysokorýchlostné nabíjačky, podobne ako pri mobilnom telefóne či elektromobile. Cena takej je, prirodzene, o niečo vyššia, ale určite sa nad ňou oplatí rozmýšľať. Obzvlášť ak svoje akumulátorové náradie budete využívať často.

Verte však, že na „nevýhody“ spojené s batériou si dokážete veľmi rýchlo zvyknúť. A potom určite bude aj vo vašom prípade platiť to, čo sme uviedli v nadpise: „Iné ako akumulátorové záhradné náradie už nebudete chcieť.“

Aku náradie ako darček? Skvelý tip!

V predchádzajúcich častiach sme uviedli množstvo výhod batériového záhradného náradia. Jednu sme si ale nechali na záver. A síce, že kúpou prvého takéhoto náradia môžete mať po probléme s darčekmi. A to kľudne aj na niekoľko rokov dopredu. Ako sme písali vyššie, na jeden druh batérie totiž  môžete napojiť množstvo rôzneho záhradného aku náradia. Ak preto budete rozmýšľať strategicky, obzvlášť si dajte záležať na výbere prvého zariadenia, batérie a tiež značky. Zistite si, aké možnosti daný modelový rad ponúka. Čím viac zariadení je kompatibilných s batériou, ktorú kúpite, tým ľahšie bude pre vás vyberanie darčeka v budúcnosti.

A platí to samozrejme aj opačne. Ak už dotyčný akumulátorové náradie má, zistite si, ktoré konkrétne, akej značky a na aký typ batérie. Následne vyberte záhradné náradie, ktoré mu v jeho zbierke ešte chýba.

Pár tipov na skvelé akumulátorové záhradné náradie

Medzi najobľúbenejšie batériové záhradné náradie patria napríklad:

 • akumulátorová kosačka na trávu
 • robotická kosačka na trávu
 • batériová reťazová píla
 • akumulátorové nožnice na kríky a trávu
 • batériový fukár lístia
 • akumulátorové strihače konárov a plotostrihy
 • batériový odstraňovač buriny

Zdroj: PR článok spoločnosti KÄRCHER Slovakia, s.r.o.

Kategória: Záhradná technika
Tagy: záhrada záhradné náradie
Zdieľať článok