Zdroj: VVED TECHNIKA, s. r. o

Starostlivosť o záhradu v septembri: Na čo netreba zabudnúť?

16. 09. 2021 Zdieľať

V septembri si záhradkári ešte neoddýchnu, pretože ich čaká hromada práce. Leto sa pomaly chýli ku koncu a záhradu treba poriadne pripraviť na jeseň. Na čo netreba zabudnúť, aby bola na jar zdravá a krásna? 

Doprajte starostlivosť trávniku

Ani v septembri nezabúdajte na váš trávnik. Ak ho dobre pripravíte pred zimou, na jar sa vám odvďačí hustým sýtozeleným kobercom a zdravým vzhľadom. V prvom rade ho treba pokosiť, no nie na príliš nízku výšku. Prvé mrazy by potom mohol znášať ťažšie.

Takisto z neho nezabudnite pravidelne odpratávať popadané lístie. Už i tak má v jeseni menej svetla a nahromadené lístie ho oň oberá ešte viac. Navyše by pod jeho záplavou mohol začať hniť a vytvorili by sa na ňom nevzhľadné hnedé škvrny.

Muž odhŕňa lístie s akumulátorovým fukárom

S akumulátorovým fukárom od EGO POWER+ odpracete lístie rýchlo a ekologicky. Zdroj: VVED TECHNIKA, s. r. o

Najjednoduchšie ho z trávnika odstránite fukárom na lístie. Upratovanie je s ním oveľa rýchlejšie a využijete ho nielen v záhrade, ale aj okolo domu. Dokonca s ním môžete vyčistiť aj kosačku. V zime vám takisto pomôže s odpratávaním nafúkaného snehu. Ak si vyberiete akumulátorový fukár od EGO POWER+, získate šikovného pomocníka, ktorý je ekologický, tichý a ľahký. Nemusíte sa trápiť s komplikovaným štartovaním ani s dopĺňaním paliva či oleja, ako je to pri benzínových strojoch.

Keď budete mať lístie odpratané, môžete sa pustiť aj do dosievania trávnika. Koniec leta a začiatok jesene je na to ideálny. Pôda je ešte stále teplá, čo podporí klíčenie semien, no teploty vzduchu sa už nešplhajú príliš vysoko. Oprášiť môžete aj vertikutátor a nezabudnite tiež na jesenné hnojenie.

sadenie ihličňanov v septembri

September je ideálny na sadenie okrasných ihličnanov a vždyzelených krov. Zdroj: VVED TECHNIKA, s. r. o

Venujte pozornosť okrasnej záhrade

Aj v okrasnej záhrade je na konci leta čo robiť. Treba rozsadiť trvalky a dvojročné rastlinky a tiež pripraviť záhony, kam budete sadiť ruže. September je vhodný aj na vysádzanie okrasných ihličnanov a vždyzelených krov. V polovici alebo konci mesiaca nezabudnite vybrať z pôdy cibuľky georgín a zasadiť cibuľky tulipánov a narcisov, aby ste sa mohli na jar tešiť zo záplavy kvetov. Najmä narcisy potrebujú na zakorenenie viac času, preto ich saďte ako prvé.

Takisto myslite aj na všetky kvety, ktoré by zimu vonku neprežili, a odložte ich. Pomaly dokončujte tiež rozmnožovanie trvaliek. Delením si môžete namnožiť napríklad obľúbené pivonky, kosatce či veternice a odrezkami zase muškáty alebo ruže.

Postarajte sa o zeleninový záhon

Ani zeleninový záhon si na začiatku septembra neoddýchne. Máte radi reďkovku? Zasaďte ju doň aj v jeseni. Stačí nájsť takú odrodu, ktorá má krátke vegetačné obdobie, a umiestniť ju pod fóliu alebo do pareniska. Do záhonu môžete počas mesiaca vysiať aj špenát, ktorý budete môcť pozbierať skoro na jar. Takisto nezabudnite odniesť všetku zeleninovú úrodu a dobre ju uskladniť, aby sa vám cez zimu neskazila. Ide najmä o zemiaky, mrkvu, petržlen, zeler či o cviklu. Pozbierajte aj cibuľu, ak ste to ešte nestihli, aby ju nenapadla hniloba.

Začiatok jesene je tiež ideálny na rozsádzanie pažítky, šalvie, rebarbory, chrenu či iných trvácich byliniek a zeleniny. Keď bude úroda pozbieraná, pustite sa do siatia zimného cesnaku a cibule. Potom na prázdne záhony navozte hnoj alebo kompost a poriadne ho zarýľujte. Dodáte tak pôdy cenné živiny a lepšie ju pripravíte na zimu i na jar.

Zdroj: PR článok VVED TECHNIKA, s. r. o.

Kategória: Záhradná technika
Tagy: AKU fukár/vysávač okrasné dreviny trávnik výsev trávnika záhony záhrada zelenina
Zdieľať článok