Týchto 7 vecí musíte zvážiť pri výbere správnej kosačky. Aké chyby podľa odborníka robíme najčastejšie?
Neexistuje pekný trávnik bez pravidelného kosenia. Lenže akú kosačku si vybrať z takej rozsiahlej ponuky? Závisí to od pozemku, jeho veľkosti a aj od využitia a možností, ktoré poskytuje. Na čo myslieť pred výberom tohto pomocníka? Radí Vladek Trenka, riaditeľ spoločnosti Garland, s. r. o.
1. Veľkosť pozemku
Pred výberom kosačky treba zvážiť niekoľko hľadísk. Prvým z nich je veľkosť a členitosť pozemku.
Na menšie pozemky sa hodí väčšina kosačiek (až na bubnové a záhradné traktory). Majitelia menších pozemkov často používajú elektrické kosačky, tie však potrebujú mať v blízkosti elektrickú zásuvku. Na menšie pozemky a dvory sú vhodné moderné batériové a robotické kosačky. Keďže tieto pozemky bývajú členitejšie, postačia i kosačky s menším záberom, ktoré sa pohodlne vojdú medzi kríky, záhony či stromy.
Stredne veľké pozemky sa dajú udržiavať pomocou benzínových alebo batériových (akumulátorových) kosačiek. Pri svahovitom teréne oceníte tzv. pochod, ktorý vám uľahčí pohyb kosačky, takže práca s ňou nebude taká náročná.
Rozsiahlejšie záhrady, sady alebo lúky možno kosiť benzínovými alebo batériovými kosačkami, prípadne si zaobstarajte záhradný traktor, ktorý využijete nielen na kosenie a zber trávy, ale aj na sťahovanie dreva alebo odvoz záhradného materiálu. Na väčšie plochy je vhodné využívať kosačky s väčším záberom, aby vám išla práca rýchlejšie.
Na vysokú trávu, ktorú kosíte párkrát do roka, sú vhodné bubnové kosačky.
2. Pohon kosačky
Druhým hľadiskom, ktoré treba zvážiť pred výberom kosačky, je pohon, pretože každému vyhovuje niečo iné. Niektorí sú zvyknutí používať benzínové stroje a neprekáža im hlasitejšia prevádzka, iní dávajú prednosť káblu a páči sa im práca s elektrickou kosačkou. Priaznivci voľnosti pri práci obľubujú aku (batériové) kosačky a pohoďáci, ktorí chcú v záhrade skôr oddychovať, volia robotickú verziu.
3.Využitie záhrady
Tretím hľadiskom je využívanie záhrady. Ak sa vo vašej záhrade hrajú deti, je miestom oddychu a používate ju najmä v lete ako predĺženú časť domu, potom potrebujete trávnik udržiavať kratší. Takúto záhradu kosíte častejšie, neraz aj každé tri dni. V prípade, že máte záhradu skôr úžitkovú, môžete kosiť trávu podľa potreby, napríklad raz za týždeň.
4. Terén pozemku
Výber kosačky sa odvíja aj od svahovitosti pozemku, v prípade kopcovitého terénu je vhodné zvoliť kosačku s pochodom, aby ste sa tak nenamáhali. Ďalším hľadiskom môže byť členitosť – ak máte záhradu rozdelenú menšími trávnatými plochami ohraničenými záhonmi, kríkmi alebo stromami, rátajte s tým, že máte menej miesta na prejazd kosačkou, a preto musíte zvoliť kosačku s menším záberom.
5. Typy kosačiek
Benzínové kosačky
V minulosti boli najpoužívanejším typom a milovníci zvuku motora a vône benzínu na ne stále nedajú dopustiť. Vďaka benzínu ste nezávislí od zásuvky, musíte ho však a robiť i údržbu. Často sa ťažšie štartujú a na prácu vynaložíte viac sily.
Elektrické kosačky
Sú obľúbené najmä na údržbu menších záhrad a dvorov, kde máte v blízkosti elektrickú zásuvku. Sú ľahšie ako benzínové, pretože so sebou neťaháte nádrž s benzínom. Tieto kosačky sa ľahko ovládajú, štart je veľmi jednoduchý a sú tichšie ako benzínové. Nevýhodou je kábel – musíte s ním počítať a dávať pri práci pozor. Nezaobídete sa bez elektrickej zásuvky, práve preto sú vhodné na menšie plochy v blízkosti domov.
Batériové kosačky
Batériové kosačky sú hitom už niekoľko rokov. Stroj poháňa batéria, ktorú po práci vyberiete a nabijete. Umožňujú úplne nezávislý pohyb kdekoľvek, napríklad aj na kilometre vzdialenom pozemku. V súčasnosti sú batériové stroje už veľmi silné a výkonné. Sú tiché, bez emisií a takmer bezúdržbové. Samozrejme, batériové kosačky sú závislé od výdrže batérií. Tie sa v posledných rokoch výrazne zlepšili a vydržia pracovať aj hodiny.
Robotické kosačky
Ak obľubujete precízne strihaný trávnik, na ktorom sa môžete prechádzať bosí, alebo máte radi upravenú záhradu a nechce sa vám každý deň zaoberať kosením, robotické kosačky sú ideálnym riešením. Vy môžete v záhrade relaxovať a ony pracujú za vás. Robotické kosačky sú určené na kosenie menších plôch, ideálne sú najmä na údržbu dvorov, menších záhradiek a podobne.
Krovinorezy a vyžínače
Ide o špeciálny typ kosačiek. Môžu byť poháňané elektricky, benzínom alebo batériou. Menšie stroje pomáhajú dočistiť plochy na krajoch záhonov či v okolí skaliek, schodov, cestičiek, kríkov a stromov. Väčšie a silnejšie varianty sa postarajú o zaburinené miesta alebo náletové dreviny. Niektorí ich používajú aj na vysokú trávu namiesto klasickej kosy.
6. Starostlivosť o kosačku
To, ako sa správne o kosačku postarať, sa líši podľa jej typu. Elektrické a benzínové kosačky je vhodné minimálne raz za rok servisovať, skontrolovať a prípadne vymeniť sviečky a premazať, opraviť či vymeniť niektoré súčiastky, ako aj postarať sa o olej. Batériové kosačky sú takmer bezúdržbové, batériu je však dôležité chrániť pred mrazom a vysokými teplotami, odkladať ju dobitú a nenechávať ju v stroji po skončení práce.
Aby kosačka dlhšie vydržala, skladujte ju na bezpečnom, krytom a suchom mieste. Pred prácou ju vizuálne skontrolujte. Kosačku nepreťažujte a po skončení kosenia stroj vyčistite, omeťte metličkou alebo utrite handrou. Nezabudnite očistiť aj nože, aby zostali dlho ostré. Následne uložte kosačku na vymedzené miesto.
7. Kedy kosiť
Zvyklosti v kosení sú rôzne. Takzvané anglické trávniky je dobré kosiť už pri výške okolo 6 cm a kosiť na cca 3 cm. Naopak, pri prírodnom extenzívnom spôsobe pestovania trávnika je účelom nechať dozrieť semienka tráv a kvetov, a preto sa kosí podobne, ako to robili naši predkovia – iba 2- až 4-krát za rok. Najčastejšie však kosíme raz za jeden až dva týždne.
Intervaly kosenia ovplyvňuje charakter a typ trávnika, jeho využívanie, zavlažovanie, ale hlavne počasie. V teplých letných mesiacoch, keď často prší a tráva rastie ako z vody, môžete kosiť aj niekoľkokrát týždenne, najčastejšie však v takom období kosíme cca raz za týždeň. Nie je vhodné kosiť trávu až takmer pri zemi, najmä v suchých a horúcich dňoch nechávame trávnik vyšší, aby lepšie chránil pôdu pred vysušením a na steblách sa mohla zrážať ranná rosa.
Časté chyby pri výbere kosačky
Všetci chceme ušetriť, a tak sa dáme ovplyvniť cenou alebo lákavou zľavou a kúpime nevhodnú kosačku len preto, že je lacnejšia. Z tohto dôvodu si aj na údržbu väčších záhrad často zaobstaráme menej kvalitnú a slabšiu kosačku, ktorá na vybranú plochu nestačí.
Ďalšou veľmi častou chybou býva nevhodná výbava. Pri výbere berte do úvahy jednak to, čo kosačka bude kosiť, ale aj to, kto s ňou bude pracovať, a podľa toho zvoľte typ aj výbavu. Napríklad keď počítate s tým, že budete kosiť nielen záhradu, ale aj okolie plota, hodí sa vám funkcia mulčovania – uľahčí vám prácu tým, že nemusíte trávu zbierať a voziť ju na kompost. Správna výbava šetrí sily aj čas.
Text v spolupráci so spoločnosťou Garland pripravila Sabína Zavarská
Foto: Garland, Shutterstock
Zdroj: Časopis Môj dom