Zakladáme nový trávnik: Je lepší klasický výsev alebo trávový koberec?

24. 04. 2020
Zdieľať

Ak ste sa rozhodli vybudovať si krásny trávnik, v zásade máte dve možnosti. Buď položíte hotový koberec, alebo trávnik vysejete. Ktorá možnosť je lepšia?

Každý spôsob má svoje výhody aj nevýhody, veľa závisí aj od toho, aký trávnik zakladáte a či ste ochotní počkať si na výsledok. Môžete sa do tejto činnosti pustiť svojpomocne alebo využite osvedčenú záhradnícku firmu, objednajte si ju v predstihu. Pri dodržaní niektorých dôležitých krokov však túto prácu dokážete zvládnuť aj vlastnými silami. Osvedčené postupy a kroky neodporúčame podceniť, vyhnete sa neskoršiemu sklamaniu. 

Ideálny termín na výsev je apríl, hotové trávne koberce môžete ukladať aj v máji alebo začiatkom júna. Letný termín je rizikovejší, pretože treba viac zavlažovať. Ďalšiu možnosť budete mať začiatkom jesene. Jednou z výhod vysievania na jeseň je, že sa vyhnete nepríjemnej jarnej burine.


Pri zakladaní trávnika výsevom počítajte s potrebou asi 3 kg osiva na m2. Po vysiatí dbajte o jeho intenzívnu starostlivosť. Dostatočne trávnik zavlažujte a prihnojujte, najmä čerstvo vysiate plochy.

2638381
isifa/shutterstock

Pri zakladaní trávnika výsevom počítajte s potrebou asi 3 kg osiva na m2. Po vysiatí dbajte o jeho intenzívnu starostlivosť. Dostatočne trávnik zavlažujte a prihnojujte, najmä čerstvo vysiate plochy.

Zakladanie výsevom

Ide o tradičný a stále obľúbený spôsob zakladania trávnikov. V súčasnosti kúpite široký sortiment trávnych zmesí v rôznej kvalite a pod rôznymi značkami. Väčšinou obsahujú minimálne štyri druhy tráv. Trávnik založený výsevom je odolnejší, pretože jednotlivé trávy vyrástli na stanovišti od malého semienka. Na konečný výsledok si však počkáte o čosi dlhšie (obvykle je výsledný efekt vidieť až po druhej sezóne)  a ani tým si nemôžete byť úplne istí. 

Trávu môžete vysievať na jar alebo na jeseň. Pôda na jeseň je obvykle plná živín z leta a nie je taká premrznutá ako po zime. Najčastejšie v tomto období sa tráva sadí v septembri, ale pozor už na sadenie v októbri alebo novembri, pretože semená sa nemusia stihnúť zapustiť do zeme a zima ich môže zničiť. Ak sa rozhodnete siať trávnik na jar (napríklad v máji alebo apríli), semienka majú pred sebou teplé obdobie. Tu však predstavujú určité riziko práve teplé a suché letá a vás čaká v tomto období aj viac zalievania. Naopak, na jeseň býva viac daždivo, a ak vystihnete teplejšiu zimu, trávniku sa bude dariť. Najmenej vhodným ročným obdobím na vysievanie trávnika je leto.

Bude totiž nevyhnutné nielen veľmi intenzívne zavlažovanie, a to najmä čerstvo vysiatych plôch, ale aj prihnojovanie, prípadne ďalšie ošetrovanie už vyrastených tráv. Bez intenzívnejšej starostlivosti sa v tomto prípade ukážkového trávnika nedočkáte. 

Zapojte do procesu zakladania celú rodinu. Deti majú šancu nielen samy prispieť k dielu, ale aj vidieť, ako z drobného osiva vyrastie tráva. 

VÝHODY A NEVÝHODY

Najväčšou výhodou je cena – náklady na trávne osivo tvoria cca desatinu nákladov na trávny koberec.

Výhody

+ Zakladanie výsevom je neporovnateľne lacnejšia alternatíva než použitie trávneho koberca.
+ Na výber je viac druhov trávnikov (trávnik do tieňa, namáhaný trávnik, trávnik na slnko…).
+ Vysiaty trávnik sa lepšie prispôsobí pôdnym a klimatickým podmienkam daného miesta.
+ Veľmi jednoduchý výsev ručne alebo pomocou rozsievacieho vozíka.
+ Výsev trávnika je omnoho rýchlejší ako položenie trávneho koberca.
+ Trávne osivo sa ľahko prenáša, skladuje a uskladnené vydrží niekoľko rokov.
+ Príprava pôdy pred výsevom je rovnaká ako pri kobercovom trávniku.
+ Na opravy trávnika je dostupné totožné alebo podobné trávne osivo.

Nevýhody

− Trávniku trvá niekoľko mesiacov, pokým vyrastie a zhustne.
− Silný dážď môže zmyť trávne semeno zo svahov a do priehlbín.
− Trávnikové osivo môže lákať vtáctvo.
− Prvý mesiac po výseve si vyžaduje väčšiu starostlivosť ako kobercový trávnik.2638385
isifa/shutterstock

Položenie trávneho koberca

Tento v súčasnosti intenzívne využívaný spôsob vám umožní mať sýtozelený a hustý trávnik pri dome prakticky okamžite. Napriek tomu to ale predsa len chvíľku potrvá, kým sa trávna mačina dobre uchytí a bude reprezentovať. Obvykle je to o dva týždne, ale je na to potrebný pravidelný prísun vlahy. Často sa na to zabúda, trávnik potom začína najmä na okrajoch presychať. 

Trávna plocha získaná týmto spôsobom si nežiada náročnú starostlivosť po položení, obvykle neobsahuje burinu, mach ani nič nežiaduce. Takýto trávnik je však drahší, nemusí sa uchytiť (ak nie je trávna mačina rýchlo po odrezaní položená) ani mu nemusia vyhovovať podmienky vašej záhrady (napr. príliš tienistá plocha). Môže dôjsť aj k jeho poškodeniu počas prepravy, preto si treba dôsledne vybrať dodávateľskú firmu. V cene trávnika, ktorý pozostáva z overených a certifikovaných zmesí trávnych osív, už ale máte zakomponované aj hnojivo s postupným uvoľňovaním živín a tiež prípravok proti širokolistým burinám. Obvykle je aj ošetrený postrekom proti hubovým chorobám. Takýto trávnik oceníte aj vtedy, ak potrebujete vyriešiť svahovitejší alebo iný nerovný terén. 

Hoci položenie trávneho koberca vyzerá ako najjednoduchší spôsob, nemusí byť ideálnou cestou, ako mať pri dome čo najrýchlejšie atraktívny trávnik. Všetko chce svoj čas a aj tu platí, že urýchľovanie sa nevypláca. Chyby sa dejú najmä pri svojpomocnom zakladaní trávnikov, ale vždy sa im dá predchádzať.


Cena trávnikových kobercov sa pohybuje okolo 6,50 € /m2 vrátane položenia. To znamená, že pri veľkosti pozemku 200 m2 získate krásny trávnik približne za 998 €. K tomu si treba pripočítať cenu terénnej úpravy, ktorú vám určia zvyčajne až pri obhliadke. Dovoz trávnikových kobercov na miesto uloženia sa pohybuje okolo 60 € v závislosti od vzdialenosti.

2638383
Archív firiem

Cena trávnikových kobercov sa pohybuje okolo 6,50 € /m2 vrátane položenia. To znamená, že pri veľkosti pozemku 200 m2 získate krásny trávnik približne za 998 €. K tomu si treba pripočítať cenu terénnej úpravy, ktorú vám určia zvyčajne až pri obhliadke. Dovoz trávnikových kobercov na miesto uloženia sa pohybuje okolo 60 € v závislosti od vzdialenosti.

VÝHODY A NEVÝHODY

Medzi jeho veľké výhody patrí nielen rýchlosť a čas, za ktorý vyzerá okolie domu upravené, ale najmä vysoká kvalita. Takýto trávnik je možné položiť i vo svahu a na miestach, kde sa nedarí vypestovať trávu zo semien.

Výhody

+ Vizuálny efekt trávnika je okamžitý.
+ Po položení nie je trávnik ohrozený prudkým dažďom ani vtákmi.
+ Kobercový trávnik si počas prvých mesiacov nevyžaduje toľko závlahy ako vysiaty trávnik.
+ Kobercový trávnik môžeme ukladať počas celej sezóny.

Nevýhody

− Vysoká cena – na veľkých plochách je to nákladná alternatíva.
− Obmedzený výber druhov trávy.
− Nutnosť čo najrýchlejšieho položenia po dodaní.

Jedna rolka meria 40 cm × 2,5 m a má plochu 1 m2. Objednajte si aspoň o 2 m2 viac, ako budete potrebovať, pretože pásy sa pri suchom počasí trochu zmrštia. Trávny koberec sa musí položiť najneskôr do 24 hodín po dodávke. Vybaľte rolky z palety, aby tlak na najspodnejšie rolky nebol taký veľký. Na jednoduchšie rozvinutie je vhodné najskôr ich poroznášať po ploche, takto je rozvinutie oveľa rýchlejšie. Nikdy nenechajte rolky ležať na slnku. 2638387
isifa/shutterstock

Časté chyby

1. Nedostatočná príprava pôdy

K častým chybám v rámci základnej prípravy patrí nedokonalé zlikvidovanie širokolistých trvácich burín (neskôr z trávnika vyrastajú), nedôkladné skyprenie pôdy alebo, naopak, príliš zhutnený povrch, kde položený trávnik veľmi zle korení. 

2. Nekvalitné osivo 

Ak ste sa rozhodli pre výsev, nepoužívajte nekvalitné alebo staré osivo, pretože vám nevyklíči a budete ľutovať nielen stratený čas, ale aj zbytočnú námahu. Určite investujte do kúpy kvalitného osiva.

3. Nesprávne zavlažovanie 

Nezabúdajte na pravidelnú závlahu, ktorá by mala byť rovnomerná a nie veľmi intenzívna. Ideálne je použiť automatické zavlažovanie. Pozor si dajte na príliš silný prúd vody, ktorý môže splaviť ľahké semená na kôpky len do určitých miest. Na vlahu, samozrejme, netreba zabúdať ani po položení kobercových trávnikov, takisto ani na finálne povalcovanie a vysypanie prípadných vzniknutých medzier substrátom.  

4. Zlé načasovanie 

Pri ukladaní hotových trávnych kobercov sa tiež veľakrát stáva, že trávnik dlho po odrezaní a kúpe čaká v záhrade na položenie. Treba ho vždy položiť najneskôr do 24 hodín. Najlepšie je nakupovať trávnu mačinu na miestach čo najbližšie k záhrade a krátko pred plánovaným položením. 

5. Chýbajúca rezerva

Pri nákupe trávneho koberca nezabúdajte na rezervu, oceníte to. Vždy sa odporúča objednávať v predstihu, keďže počas sezóny je o tento trávnik obvykle veľký záujem. Nezabudnite si zabezpečiť alebo objednať u dodávateľa trávnika aj vhodnú dopravu narezanej trávnej mačiny domov. 

Či už zakladáte trávnik výsevom, alebo položením koberca, nepodceňujte prípravu pôdy. Zlikvidujte pôvodné porasty, pôdu prekypryte a upravte rotavátorom. Nejaký čas ju nechajte bez zásahu a počkajte, kým vyrastú ďalšie buriny. Až približne po dvoch týždňoch pôdu urovnajte hrabľami, doplňte substrát a konečne môžete sadiť či ukladať koberec.

Kontrola pôdy

Ak si nie ste istí, či je podklad vhodný na pokrytie, urobte jednoduchý test. Na vybraté miesto nalejte plnú kanvicu vody. Ak voda po chvíli vsiakne do zeme, nemusíte podklad upravovať.

Text: Daniel Košťál 
Redakčne upravila: Katarína Paukeje 
Foto: shutterstock
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Nezaradené
Tagy: trávový koberec výsev trávnika zakladanie trávnika
Zdieľať článok

Diskusia