Zdroj: Ateliér Partero

Mestská záhrada vo dvore domu poskytuje domácim tiché a pokojné útočisko

21. 04. 2022
Zdieľať

V neveľkom dvore medzi obytnými budovami v Pražských Bohniciach vytvorili záhradní architekti tiché a pokojné miesto pre mladú rodinu s dvoma deťmi. Záhrada je zámerne minimalistická – autori pri návrhu rešpektovali fasádu okolitých budov, pravidlá geometrie a poriadku, takže je v nej všetko usporiadané ako v izbe.

Po tom, čo nás oslovila veľmi milá mladá rodinka, bol z troch variantov vybratý dizajn, ktorý najviac vyhovoval životnému štýlu páru s dvomi malými deťmi.

Mestská upravená záhrada pri dome s terasou

Jednoduché posedenie na terase pri tehlovom múre spĺňa všetky skromné požiadavky rodiny. Architekti ho doplnili murovanou lavičkou s úložným priestorom na hračky či iné drobnosti. Zdroj: Ateliér Partero

Priestor bol naozaj malý, v podstate ide o akési nádvorie medzi hlavným obytným domom a výmenkom (dom pre rodičov – pozn. red.), ktoré pôvodne na mieste skutočne existovalo.

Prečítajte si tiež
Osem najdôležitejších krokov pri zakladaní novej záhrady

Požiadavky a úlohy boli skôr skromné a praktické. K obom zrekonštruovaným objektom sme navrhli prístupové cesty, záhradné sedenie a malú okrasnoúžitkovú časť, v ktorej majú miesto bylinky aj dekoratívnejšie druhy rastlín a ktorá vyvára prívetivé výhľady z výmenku.

Mestská upravená záhrada pri dome s terasou

Malé pieskovisko ukryté v tieni medzi muchovníkom a okrasnými trávami využívajú tí najmenší. Keď deti vyrastú, pieskovisko nahradí nová výsadba. Zdroj: Ateliér Partero

Mladá rodina túžila po trávniku, na ktorom by sa mohli deti voľne pohybovať, a, samozrejme, po pieskovisku. To sa raz zmení na ozdobný porast pod kríkom muchovníka.

Jedna múdra veta hovorí, že malé úlohy neexistujú, a toto bola pre nás jedna z nich. Výsledok je funkčný a svojim obyvateľom priniesol veľa emócií napriek tomu, že dvor a jeho okolie sú na prvý pohľad také pokojné a jednoduché.

Jakub Finger, ateliér Partero

Zelená plocha trávnika opticky predĺžila interiér, a keď sa v lete otvoria francúzske okná obývačky do dvora, všetko sa prepojí do jednej miestnosti. A tak trávnik hojne využívajú aj rodičia – ľahnúť si na ležadlo v teplý letný večer je vraj na dvore orientovanom na sever ozajstná slasť. Veríme.

Prečítajte si tiež
Zimná záhrada a terasa rozširujú interiér rodinného domu a prenášajú dovnútra kúsok prírody

A vegetácia? Všetky druhy boli starostlivo vybrané tak, aby mohli tešiť majiteľov po celý rok. Dôležitú úlohu tu zohráva najmä štruktúra a textúra. A tak sú tu vysadené okrasné trávy, hostie, hortenzie, popínavá akébia, bambus, buxusové gule a množstvo jarných cibuľovín.

Mestská upravená záhrada pri dome s terasou

Výhľady z výmenku. Okrasné rastliny, medzi ktorými dominujú hortenzie, akébia a okrasné trávy, vytvárajú v najtichšej časti záhrady hustý zelený porast. Zdroj: Ateliér Partero

Pri výbere vegetácie myslite na farby, tvary a materiál, ktoré vo svojom okolí máte. Rastliny, v ktorých zohráva dôležitú úlohu práve štruktúra a textúra, dokonale vyniknú na pozadí tehlových múrov.

Profil

ZÁHRADA

Moderná mestská záhrada v Prahe

ZÁHRADNÍ ARCHITEKTI

Ateliér Partero www.partero.cz

Pripravila: Katarína Paukeje

Text a foto: Ateliér Partero, Jaroslav Kvíz

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: chodník moderné bývanie pestovanie rastlín záhradná architektúra záhradná kompozícia záhradné inšpirácie zeleň
Zdieľať článok

Diskusia