![](https://mojdom.zoznam.sk/wp-content/uploads/2020/01/49601.jpg)
Závlahové systémy záhrad
Súčasťou pozemku s rodinným alebo víkendovým domčekom často býva aj záhradka, ktorú majitelia môžu využívať na oddych a rekreáciu, a kde si môžu dopestovať trochu čerstvej zeleniny a ovocia. Slnečné letné počasie v našich klimatických podmienkach sprevádza aj sucho. Každý záhradkár vie, aká smädná je pôda v letnom období a koľko času a námahy treba investovať pri zalievaní záhrady s hadicou a kanvou. Ak uvažujete o inštalácii automatického závlahového systému a stále váhate, odborná rada realizačnej firmy je na nezaplatenie...
Výhody a nevýhody závlahového systému
Automatický závlahový systém odstráni zdĺhavú prácu pri ručnom polievaní zelene. Závlahový systém umožňuje presné dávkovanie vody pre jednotlivé typy zelene (trávnik, skalku, výsadby atď.) v ideálnom čase a s minimálnymi stratami vody (menšie straty spôsobené výparovaním sú večer a v noci). Veľkou výhodou systému je automatika, ktorá šetrí čas a peniaze zákazníkov. Čas, ktorý takto získate, možno venovať ďalším užitočným činnostiam.
Jedinou nevýhodou, ktorá klientov často odrádza ešte na začiatku rozhodovania, sú obstarávacie náklady na kúpu a inštaláciu automatického závlahového systému. Kvalitný závlahový systém vyzerá na prvý pohľad ako luxus, ale úspory vody a výsledky v podobe krásnej záhrady sú po inštalácii markantné.
Závlahový systémSystém sa skladá z plastového potrubia uloženého pod zemou, ktoré rozvádza vodu na miesto určenia. Podúrovňové postrekovače sa pod tlakom vody vysúvajú nad úroveň terénu a po skončení zavlažovania sa stiahnu do puzdra pod terénom. Jadrom systému je centrálna ovládacia jednotka, pomocou ktorej sa programuje režim zavlažovania v rôznych sekciách záhrady, presne podľa potrieb rastlinného druhu v sekcii. Prívod vody do sekcií otvárajú elektromagnetické ventily.
Návrh závlahového systému
Základom úspešného fungovania závlahy je správny návrh celého systému. Prvým krokom v procese navrhovania je zbieranie informácií o stavenisku alebo hotovej záhrade, kde sa bude systém realizovať. Odborník z realizačnej firmy potrebuje plán pozemku v mierke 1 : 50 alebo 1 : 100. Ak plány nie sú k dispozícii, treba pozemok zamerať a zaznamenať, kde je zdroj vody, na ktorý sa systém napojí a zdroj elektriny. Je dôležité opísať a posúdiť typy výsadieb, ktoré chceme zavlažovať, zohľadniť prevýšenia v záhrade, poveternostné a svetelné podmienky.Zdroj vody
Zdrojom vody pre závlahový systém najčastejšie býva vodovodná sieť alebo studňa, prípadne nazbieraná dažďová voda. Zbernú nádrž treba vždy napojiť aj na ďalší zdroj vody. Voda z vodovodnej siete je pomerne drahá a často má vysoký obsah chlóru, ktorý rastlinám veľmi neprospieva. Ak je zdrojom vody vodovodná prípojka, je malá pravdepodobnosť, že niekedy budeme musieť bojovať s nedostatkom vody. Voda zo studne je pomerne lacná a bez chlóru, ale môže vo zvýšenej miere obsahovať niektoré prvky a minerály, ktoré môžu mať negatívny vplyv na rastliny, ale aj na niektoré časti závlahového systému. Kopané studne často zadržiavajú iba povrchovú vodu a v období sucha sú pomerne neistým zdrojom vody. Vŕtané studne sústreďujú podzemnú vodu a v lete sú istejším zdrojom na zavlažovanie.
ČerpadloPri výbere ponorného čerpadla na vodu by sme sa nemali nechať zlákať lacnými replikami z nekvalitných materiálov a komponentov. Antikorové čerpadlá využívajú prednosti kvalitného a trvácneho materiálu s dlhou životnosťou. Oplatí sa investovať do kvalitného zariadenia, keďže nejde o krátkodobú investíciu. Základnými parametrami pri výbere čerpadla sú pracovný tlak a objem prepravenej vody za jednotku času. Na základe týchto údajov dokážeme určiť, koľko zavlažovačov možno zapojiť v jednej sekcii. Čerpadlo by malo obsahovať aj prietokový spínač, malá vodáreň tlakový spínač a filter, v prípade veľmi znečistenej vody viac filtrov za sebou. Každý filter však znižuje tlak, preto je vhodné čerpadlo nadimenzovať s rezervou. Väčšina závlah optimálne pracuje pri tlaku 0,3 až 0,5 MPa.
Výber zavlažovačov
Zavlažovače sa rozdeľujú do dvoch základných skupín – na statické a rotačné. Statické zavlažovače sa používajú najmä na zavlažovanie menších trávnatých plôch, prípadne nižších porastových skupín, ako sú trvalkové záhony či skalky. Možno ich použiť aj s nadstavcom až do výšky približne 50 cm. Statické zavlažovače sa skladajú z pevného puzdra, výsuvného dielu a dýzy. Dýza môže mať pevnú alebo nastaviteľnú kruhový výsek, prípadne výsek v tvare obdĺžnika. Polomer dosahu zavlažovačov sa pohybuje od 1 do 5,5 m, podľa typu trysky. Výhodami statických zavlažovačov sú jednoduchá konštrukcia, veľká závlahová dávka na plochu v krátkom čase (až 0,5 m3 za hodinu), ľahká výmena dýz, jednoduché nastavenie a priaznivá cena. Za nevýhodu možno považovať malý rádius dosahu.
Rotačné zavlažovače sa používajú na zavlažovanie väčších plôch, pretože majú väčší rádius zavlažovania. Existuje množstvo druhov rotačných zavlažovačov – od takých, ktoré sú určené pre záhrady rodinných domov, až po zavlažovače parkov a futbalových či golfových ihrísk. Rotačný zavlažovač sa skladá z pevného puzdra, výsuvného mechanizmu a rotačnej hlavy, na ktorej je umiestnená jedna, prípadne viac stabilných alebo vymeniteľných dýz. Rotačné zavlažovače do záhrad majú polomer dostreku 6 – 16 metrov. Dosah a uhol dostreku možno nastavovať. Medzi nevýhody tohto typu zavlažovačov patria dlhšia časomiera zavlažovania, vyššia nepresnosť zálievky (v porovnaní so statickými zavlažovačmi), väčšie zanášanie vody pri prúdení vetra a pri vyšších triedach aj vyššia cena.
Rádius
Väčšina zákazníkov sa mylne domnieva, že ak má zavlažovač polomer dostreku 4 m, tak na plochu 8 X 8 m stačí umiestniť jeden zavlažovač do stredu. Pri správnom umiestnení by sa malo vychádzať z pravidla, že rádiusy dvoch zavlažovačov do seba navzájom zasahujú. Na kvalitné a rovnomerné zavlaženie plochy 8 X 8 m by sa malo použiť až deväť zavlažovačov (štyri kusy so štvrťkruhovým výsekom do rohov, štyri kusy s polkruhovým výsekom do stredu štyroch strán a jeden kus s plnokruhovou dýzou do stredu plochy). Keď sa už rozhodnete investovať do kvalitného zavlažovacieho systému, oplatí sa obrátiť na odborníkov, ktorí majú skúsenosti s navrhovaním a realizáciou systémov zavlažovania.