… a ja skok cez ten plot…

… a ja skok cez ten plot…

15. 11. 2005
Zdieľať

Tento úryvok mi napadol pri pohľade na niektoré z plotov, ktoré obkolesujú najmä novostavby rodinných domov v luxusných štvrtiach. Väčšina z nich by sa asi ťažko preskakovala. Ale skôr ako zbytočne vysokým hradbám by som sa v dnešných postrehoch chcel venovať niektorým bežnejším príkladom, ktoré nás pri potulkách s fotoaparátom zaujali.

… a ja skok cez ten plot…

35149


… a ja skok cez ten plot…

35153


L Napriek tomu, že aj takýto “monotematický” plot sa dá určitými úpravami skrášliť, za dnešnú podobu veľa bodov nezíska. Vizuálne aj materiálovo síce ladí s rodinným domom, ale tá harmónia je tak trochu bezútešná. Ale možno uvidíme neskôr, čo s ním majitelia zamýšľajú.


L Apropo, spomenuté “hradby”. Často sú aj esteticky zhotovené, ale psychologicky stále pôsobia tak, že to, čo sa za nimi skrýva, je verejnosti neprístupné. A pritom môžu za nimi žiť úžasní ľudia s krásnou záhradou, ktorou by sa mohli pochváliť. Len to sa asi nedozvieme.


… a ja skok cez ten plot…

35147


… a ja skok cez ten plot…

35150


K Niekedy sa niečo podarí, inokedy nie, občas sa to podarí len čiastočne. Konštrukcia plota sa k tomuto domu hodí dokonale, ale záhadou ostáva, čo skrývajú užívatelia v malej predzáhradke, keď ju chránia pred pohľadmi takou masívnou tehlovou výplňou.


J V tomto prípade to už vymysleli, a hoci je základom opäť murované masívne oplotenie, prerastajúca zeleň ho zjemňuje a skrášľuje a do určitej miery mu ešte vytvára aj akúsi nadstavbu.


… a ja skok cez ten plot…

35152


… a ja skok cez ten plot…

35154


K Spoľahlivosť, pevnosť a funkčnosť vystihuje tento príklad. Úplne jednoduché, praktické a aj estetické. Nejde síce o závratnú dizajnérsku kreáciu, ale je to dôkaz, že aj bez kováčskej úpravy môže železo pôsobiť príjemne. Len ešte dotiahnuť múry. Žeby farebne?


J Pred nežiaducimi návštevníkmi sa dá chrániť aj takýmto spôsobom. Vcelku originálne riešenie, ktoré má korene ešte v stredoveku či ešte skoršom období. Materiál a mohutnosť sa prispôsobili 21. storočiu a zaujímavý plot je na svete.


… a ja skok cez ten plot…

35151


… a ja skok cez ten plot…

35148


L Žiaľ, priliehavejšie prirovnanie ako päsť na oko mi nenapadá. Do pôvodnej starej zástavby vtesnať takúto modernu a takýto materiál?! Oporný múr bol, pochopiteľne, potrebný, ale jeho farba a najmä moderný vzhľad brán sú tak trochu “z iného filmu”.


J Hoci si tento plot vyžaduje častú údržbu a zrejme nie je ani dostatočne stabilný, dávam mu usmiateho “smajlíka”, pretože odhliadnuc od súčasnosti svojím charakterom i materiálom rešpektuje architektúru, ktorú obkolesuje.


… a ja skok cez ten plot…

35155


… a ja skok cez ten plot…

35156


J Na svoj starý klasický pletivový plot sa nemusíte pozerať cez ružové okuliare, keď nemáte čas na jeho rekonštrukciu. Sú aj jednoduchšie riešenia, ktoré urobia z núdze cnosť.


J Nuž a na záver ešte jeden príklad, ktorý vychádza z histórie: celkom pekne vyriešená výplň plota, ktorú však trochu znehodnocujú stĺpiky. Ale naozaj len trochu.Kategória: Záhradné stavby
Tagy: pl plot
Zdieľať článok

Diskusia