Starostlivosť o bazén v lete
Každý bazén, respektíve voda v ňom, vyžaduje počas plnej letnej sezóny pravidelnú starostlivosť.
„Nejde o nič náročné, táto starostlivosť majiteľovi bazéna zaberie nanajvýš 15 až 20 minút týždenne,“ hovorí bazénový odborník z Mountfieldu Patrik Zmeškal.
Vodu pravidelne čistite
V zásade platí, že by sme počas plného leta, kedy sú vysoké teploty a bazén plne vyťažený, mali celý objem bazéna každý deň aspoň dvakrát prefiltrovať.
Drobné, na hladine plávajúce nečistoty (hmyz, lístie, a pod.), väčšinou zvládne „pozbierať“ skimmer. Rýchlo a jednoducho to ide aj pomocou zbernej hladinovej sieťky. Tá by mala byť na teleskopickej tyči, aby sme nemuseli okolo bazénu zbytočne behať, a zber nečistôt zvládli z jedného miesta.
Ideálne však je zaobstarať si bazénový vysávač. „K dispozícii sú poloautomatické bazénové vysávače, ktoré sa pripájajú do filtračného okruhu a vedia samy vysávať všetky nečistoty z dna a prípadne aj stien bazéna. Kto sa nechce drobnými nečistotami v bazéne vôbec zaoberať, tomu možno odporučiť automatický bazénový vysávač. Toto robotické zariadenie pracuje nezávisle na filtračnom okruhu a úplne bez prítomnosti obsluhy. Stačí ho len ponoriť do vody,“ vysvetľuje Patrik Zmeškal.
Používajte kvalitnú bazénovú chémiu
Základom letnej starostlivosti o vodu v bazéne je udržiavanie jej kvality, teda popri pravidelnom filtrovaní aj jej ošetrovanie vhodnou bazénovou chémiou.
Pri jej výbere volíme zásadne takú, ktorá spĺňa všetky zdravotné a hygienické atesty. Asi najpoužívanejšie sú rady bazénovej chémie Azuro alebo Aquamar, ktoré je možné kúpiť v Mountfielde, či v reťazcoch ako sú napríklad Kaufland alebo Tesco.
Ako tieto prípravky počas letnej sezóny používať, sa dočítame v podrobnom návode na obale, prípadne si necháme v predajni ešte poradiť. Nejde o nič zložité:
► Pravidelne aspoň raz týždenne pomocou kvapkového testera meriame hodnoty pH
a odchýlky upravujeme pomocou prípravkov pH plus alebo pH mínus.
► Pravidelne vodu v bazéne filtrujeme.
► Preventívne zabraňujeme tvorbe rias prípravkom ALG.
► Po celú sezónu dezinfikujeme vodu tabletami Chlor T, Chlor Trio alebo Multi 5v1
► Pravidelne vodu prejasňujeme prípravkom Flokul alebo Prejasňovač.
Čo robiť, keď voda začne zelenať?
Takáto situácia môže nastať, ak zanedbáme pravidelnú a preventívnu starostlivosť. Riešenie je nasledovné:
► Vmiešame rýchlo účinkujúci prípravok Modrý blesk alebo Chlor šok G.
► Pridáme Flokul alebo Prejasňovač na zrážanie nečistôt.
► Vodu filtrujeme, kým nie je zase priezračná.
Čo robiť, keď sa voda zakalí?
To sa niekedy počas leta môže stať. Náprava je opäť jednoduchá:
► Do vody vmiešame Flokul alebo Prejasňovač, ktoré kal vyzrážajú do chuchvalcov, ktoré z vody ľahko vysajeme pomocou bazénového vysávača.
► Vodu filtrujeme, kým nie je zase priezračná.