Trápi vás pomyslenie na kalnú vodu?
Zrejme sa to už mnohému majiteľovi bazéna stalo. Teda ak trošku zaspal pri pravidelnej starostlivosti o bazénovú vodu, alebo v prípade, že na jej ošetrenie použil nevhodné bazénové prípravky.
Predtým iskrivá voda bola zrazu zelená ako v rybníku, poprípade mliečno kalná. Kúpať sa v nej síce dalo, ale žiadna slasť to nebola. A pritom stačí máličko, aby sa takéto veci nediali.
Pozor na šmejdy
„Jediné, čo potrebujete, sú kvalitné prostriedky na úpravu vody,“ tvrdí odborník na čistenie vody Patrik Zmeškal zo spoločnosti Mountfield. Ale zároveň upozorňuje, že na trhu sa bohužiaľ stále objavujú nespoľahlivé miešaniny, ktoré nemajú potrebné hygienické a zdravotné atesty, a čo do účinnosti im nemožno veriť. Súčasne varuje aj pred podomácky miešanými zlúčeninami, ktoré môžu vážne ohrozovať ľudské zdravie. Bazénovú chémiu by sme teda mali kupovať iba u zavedených obchodníkov, najlepšie u tých, ktorí bazény predávajú a majú s ich prevádzkou a údržbou dlhoročné skúsenosti.
Starostlivosť o vodu nie je veda
Čo je pre stopercentnú účinnosť bazénovej chémie najdôležitejšie? Podľa Zmeškala je rozhodujúci výber najkvalitnejších surovín a používanie iba osvedčených receptúr, podľa ktorých sa prípravky miešajú. Možno niekoho prekvapí, že skutočne overené a kvalitné prípravky sú ponúkané v komplexnom rade, to preto, aby na seba vhodne nadväzovali.
„Ale neľakajte sa. Ich používanie je aj tak jednoduché. Vodu si musíte najskôr riadne pripraviť, aby reagovala tak, ako potrebujete. Všetko potrebné je možné napríklad nájsť v osvedčených radoch bazénovej chémie Azuro alebo AquaMar. Od kvapkových a pásikových testerov na meranie a úpravu pH a chlóru, cez ALG prípravky na ničenie rias až po prípravky, ktoré už v zárodkoch ničia baktérie. A keď sa náhodou voda zakalí, je dobré mať poruke flokulant alebo prejasňovač. Starostlivosť o vodu zvládne s takými pomocníkmi ktokoľvek. A aj bazénovému „nováčikovi“ nezaberie táto činnosť viac než pätnásť minút týždenne,“ dodáva Patrik Zmeškal zo spoločnosti Mountfield.