Aj v meste na malom atypickom pozemku možno zrealizovať krásnu záhradu
Záhrada pre mladú rodinu, ktorá sa nachádza pri rohovej vile v tichej časti Brna, je dôkazom toho, že i v meste a na malom atypickom pozemku sa dá krásne žiť.
Po tom, ako mladá rodina zrekonštruovala rodinnú vilu z dvadsiatych rokov, rozhodla sa pre renováciu priľahlej záhradky. Neveľký pozemok bol dlho zanedbaný a veľmi tmavý – cez konáre vysokých smrekov do záhrady nepreniklo takmer žiadne slnečné svetlo. Na pomoc s rekonštrukciou si majitelia zavolali mladých záhradných architektov z ateliéru Partero.
Aké bolo zadanie? „Zo začiatku to naozaj vyzeralo, že budeme len rekonštruovať pôvodnú záhradu,” spomína záhradný architekt Jakub Finger z ateliéru Partero.
„Potom prišiel efekt snehovej gule – odrazu bolo potrebné opraviť nielen rozpadajúcu sa podmurovku plota, ale aj cestičky, následne spevnené plochy, prišlo aj na havarijný výrub stromov, vjazd do garáže… Skrátka, namiesto čiastočnej renovácie sa vlastne všetko robilo úplne nanovo.“
A tak trochu neplánovane a poľahky prestala pôvodná tienistá záhrada, plná urastených smrekov, existovať. Namiesto nej vznikol otvorený a presvetlený exteriér s dvoma menšími časťami, ktoré sa vzájomne dopĺňajú krásnou kontrastnou atmosférou.
Snažili sme sa zachovať atmosféru pôvodného miesta, a tak všetko, čo sme zachovať mohli, samozrejme, zostalo.
Gletované betónové chodníky sú hladké a výborne kontrastujú s pestrými záhonmi naokolo. Popri cestičkách sa šíri vôňa levandule a steblá trávy sa elegantne pohojdávajú spoločne s hlávkami okrasného cesnaku. Súčasťou obvodových záhonov je aj časť s vysadenými bylinkami, ku ktorým vedie cestička vytvorená z pôvodných dlaždíc.
Vysadená čerešňa vytvára príjemný tieň v letných horúčavách a jej plody plnia detské brušká počas letných prázdnin. Zatiaľ je mladá, no časom bude dôstojným nástupcom pôvodných ihličnanov. Záhradu zahalí svojím chladivým tieňom, na jar bude vždy nádherne obsypaná kvetmi, na jeseň zas farebným lístím.
Záhrada s dvoma izbami je pre nás ďalším príkladom toho, že i na malom mestskom pozemku sa dá nerušene žiť. Živý plot z hrabu časom uzavrie aj prednú časť a na záhrade tak vznikne absolútne súkromie.
Väčšina okolitých výhľadov na ulicu, ktoré sú také typické pre rohové parcely, je zatienená zeleňou. Na jednej strane sa týči vysoká okrasná tráva, smerom do ulice je vysadený živý plot z hrabu. Medzi posledné zrealizované výsadby v tejto časti patria jedlé bobuľoviny, ktorých v záhrade s deťmi nie je nikdy dosť.
Zvyšok priestoru patrí trávniku. Hoci na pohľad nie je veľký, deťom poskytuje dostatok miesta na zábavu. Raz-dva sa dokáže zmeniť na veľkú telocvičňu, vonkajšiu spálňu, divadelnú sálu. Roh záhrady je zakončený výsadbou jarabiny, ktorá zakrýva pohľady z bytových domov stojacich na druhej strane ulice.
Rohový pozemok je zaujímavý tým, že je zložený z dvoch častí, medzi ktorými sú skutočné dvere. Preto sme celú záhradu poňali ako dve izby.
Malá terasa obklopená bujnou zeleňou ponúka nielen vytúžený tieň, ale predovšetkým ticho od ruchu ulice i hrajúcich sa detí. Nepravidelná dubová terasa je príjemná pre bosé nohy. Na ňu nadväzujú drevené schody, ktorými sa dá dostať priamo do kuchyne. Divoká zmes bambusov, trvaliek a zakrútený kmeň pôvodného javora dotvárajú pohľadovú bariéru v protiľahlom cípe átria. Dokonca aj v zimných mesiacoch tu vďaka bambusom vládne zelená farba.
Profil
Atypická mestská záhrada s rozlohou 208 m2 (vrátane plochy vjazdu)
Záhradní architekti
Ateliér Partero
Pripravila: Katarína Paukeje
Foto: Ateliér Partero
Zdroj: Časopis Môj dom