Zakladáme záhradu: 13 tipov pre začínajúcich záhradkárov

13. 03. 2021
Zdieľať

Snívate o svojej prvej okrasnej či jedlej záhradke? Nepotrebujete na to veľa. Postačí vám jednoduchý plán, základné nástroje a správne zvolené rastliny.

Zakladanie záhrady sa môže javiť ako veľmi náročná úloha, najmä ak nemáte so záhradníčením veľa skúseností. Ak sa však nenecháte odradiť prvotnou neistotou, trpezlivosť a odhodlanie vám čoskoro prinesú vytúženú odmenu. Čerstvý vzduch, neustály pohyb, všetka tá krása vôkol, omamná vôňa a relax, to všetko za tú námahu určite stojí. Hlavne nemajte obavy, že niečo pokazíte. Vaša záhrada vám všetky chyby odpustí. Najlepším spôsobom, ako nejaké skúsenosti nadobudnúť, je jednoducho začať. S našimi tipmi pre začiatočníkov to zvládnete ľavou zadnou.

Prečítajte si tiež
Prírodná záhrada v Modre plná kvetov, plodov a dekorácií
Záhrada plná byliniek a rastlín.

Záhrada plná byliniek a rastlín. Zdroj: istock

1. Slnko a tieň

Skôr než začnete s plánovaním, nájdite si čas a spoznajte možnosti na svojom pozemku. Prejdite sa po parcele s notesom v ruke a urobte hrubý náčrt. Do svojho záhradného plánu zaznačte orientáciu pozemku (svetové strany) aj to, v ktorých častiach je počas dňa najviac slnka a ktoré sú, naopak, stále zatienené.

Lavička v záhrade

Plánovanie najvhodnejšieho miesta. Zdroj: Archív firiem

NÁŠ TIP

Záhradku rozdeľte na slnečnú, tienistú a polotienistú stranu. Vďaka plánovaniu môžete dať každej rastline presne to, čo má rada. 

2. Test pôdy

Pokračujte rozborom pôdy. Jednoduchý test ukáže, či je pôda neutrálna, alkalická alebo kyslá. Podľa toho prispôsobíte výber rastlín alebo, naopak, spôsob hnojenia.

Testovanie pôdy

Rozbor pôdy. Zdroj: istock

Takýto pH test sa dá zakúpiť v niektorých záhradných centrách, hobby marketoch alebo cez internet. Stupnica má 14 bodov. Číslo 7 je pomyselný stred a znamená neutrálnu reakciu. Všetko, čo je pod 7, je kyslá reakcia a nad 7 alkalická. Našťastie, väčšine rastlín nerobí problém mierna odchýlka od neutrálu.

3. Spoznávajte svoju záhradu

Napíšte si, ktoré existujúce rastliny, dreviny a iné prvky (napríklad ploty alebo cesty) si chcete ponechať a ktoré je potrebné vymeniť alebo odstrániť. Skúste sa chvíľu len tak „motať po záhrade“. Nebojte sa snívať a sledujte, či vám prídu na myseľ nejaké kreatívne nápady. Spoznávajte záhradu z rôznych kútov a uhlov a sledujte jednotlivé výhľady, ktoré sa vám otvárajú. Ktoré z nich chcete zachovať a ktoré, naopak, skryť?

Záhrada s chodníkom

Záhrada a jej zákutia. Zdroj: Studio – TOOP

Žiaden začiatočník by si nemal hneď pri štarte stanoviť príliš vysoké ciele. Začnite radšej pomaly a postupne, aby ste hneď prvú sezónu nestratili vášeň a chuť. S rastúcimi skúsenosťami sa potom môžete každoročne púšťať do väčších a náročnejších projektov. 

4. Inšpirujte sa

Popozerajte a odložte si fotografie záhrad, ktoré sa vám páčia – z časopisov, kníh, internetu, alebo sa choďte pozrieť k známym, ako si záhradu upravili oni. Rovnako odporúčame navštíviť napr. Dni otvorených záhrad (www.otvorenezahrady.sk) alebo Víkend otvorených parkov a záhrad (www.vopz.sk) a nechať sa inšpirovať samotnou prírodou.

Posedenie v záhrade

Posedenie v záhrade. Zdroj: HGTV

5. Vyberte si svoj štýl

Lákajú vás svieže zákutia plné kvetov alebo moderný a strohý exteriér? Len čo si pomenujete svoj štýl, urobte si chvíľku čas a zaznamenajte si aktivity a funkcie, ktoré by mala vaša záhrada ponúkať. Ak máte deti, zrejme budete potrebovať veľa voľného priestoru na behanie. Alebo možno snívate o oddychu uprostred veľkej kvetinovej lúky – nech je to čokoľvek, zapíšte si to. Rovnako ako interiér, i vaša záhrada by mala odrážať váš osobný vkus a vašu osobnosť.

Prečítajte si tiež
Videli ste niekedy krajší a zaujímavejší záhradný domček?
Záhrada pred moderným domom

Záhrada by mala byť miestom, ktoré bude ideálne pre potreby majiteľa. Zdroj: Richard Risner

6. Začnite pomaly

Snívať je jedna vec, no keď príde na okopávanie a zalievanie, je dobré zostať nohami pevne na zemi. Aj tu totiž platí, že čím väčšia záhrada, tým viac práce okolo nej vás čaká. Túžite po dlhých zeleninových hriadkach? Vysaďte si na začiatok jeden vyvýšený záhon. Neskôr môžete ich počet znásobiť. To isté platí aj pre nákup rastlín. Je ľahké nechať sa zlákať bohatým sortimentom v záhradnom centre a prísť domov s plnou dodávkou. Pamätajte, že výsadba si vyžaduje čas – preto kupujte iba to, čo stihnete do ďalšieho dňa či dvoch zasadiť do pôdy.

Sadenie priesad

Dbajte na výber priesad už od začiatku. Zdroj: istock

7. Urobte si plán

Či už máte veľký sad, alebo len minizáhradku, kľúčové je mať plán. Ak neviete, ktoré rastliny chcete vo svojej záhrade mať, choďte do záhradného centra a popozerajte si ponuku bez toho, aby ste niečo kupovali. Všímajte si informácie o jednotlivých odrodách na štítkoch – najmä čas výsadby, čas kvitnutia, do akej výšky narastú i to, koľko si vyžadujú vlahy a slnka. Všetko si zapíšte a rastlinky si odfoťte. Doma skúste vytvoriť na papieri mapu rastlín, ktoré zakreslíte do plánika svojej záhradky na miesto, ktoré by bolo pre ne vyhovujúce.

NÁŠ TIP

Pre neustále pestrú záhradu kombinujte rastliny, ktoré kvitnú v rôznych obdobiach počas roka.

Plán záhrady

Plán záhrady. Zdroj: istock

8. Správne náradie

Žiadna záhrada sa nezaobíde bez rýľa a rycích vidiel. Na nakladanie zeminy a ďalších materiálov budete potrebovať lopatu, na prehadzovanie kompostu sú vhodné kompostové vidly; na pletie, okopávanie a kyprenie pôdy zase motyčka. Medzi základnú výbavu patria aj záhradnícke nožnice, vedierko, fúrik a, pravdaže, dobré záhradné rukavice. Pri základnom náradí dbajte na kvalitu a nešetrite – malo by vám nielen padnúť do ruky, ale i vydržať mnoho sezón.

skriňa na záhradné náradie

V záhrade by malo mať všetko svoje miesto. Zdroj: The posh Shed Company

9. Striedajte trvalky a letničky

Častou chybou nováčikov je vysadiť naraz príliš veľa letničiek, čím síce vznikne krásna záhrada, no za jediný rok doslova odumrie. Kombinácia trvaliek s letničkami vám zabezpečí celoročne krásnu a farebne premenlivú záhradu. Pre nenáročné a rýchlorastúce trvalky by ste mali na záhone vydeliť najväčšiu časť. Letničky je potrebné na jar každoročne vysádzať. Sú však vhodným doplnkom k trvalkám, pretože dokážu rýchlo zaplniť prázdne miesta v záhone.

NÁŠ TIP

Ak chcete, aby kvetinový záhon pôsobil harmonicky, premyslite si jeho skladbu vopred. Veľmi príjemné na pohľad sú kombinácie príbuzných farieb a odtieňov.

okrasná záhrada s posedením

Záhrada môže byť krásna v každom ročnom období. Je to len na vás. Zdroj: New Eco Landscapes

Starostlivosť o trávnik vám zaberie najviac času. Založte si radšej kvetinovú lúku, ktorá sa nemusí tak často kosiť, je odolnejšia proti teplu a suchu a navyše nevyžaduje žiadne hnojenie ani postrek.

10. Kombinujte semená a sadeničky

Vysadiť celú záhradu zo semien môže síce ušetriť peniaze, ale môže to byť aj neuveriteľne frustrujúce. Na druhej strane nákup hotových priesad je nielen drahý, ale môže tiež obmedziť výber toho, čo chcete pestovať. Najlepšou možnosťou je zvyčajne kombinácia oboch spomenutých spôsobov. Zozbierajte predpestované sadenice v miestnom záhradnom centre a iné začnite siať zo zakúpených semien.

Prečítajte si tiež
Aký záhradný nábytok si vybrať do vlastnej exteriérovej oázy pokoja?
Deti v záhrade pomáhajú so sadením

So sadením vám môžu pomôcť aj deti. Zdroj: Blumfeldt

11. Opakujte, opakujte, opakujte

Jedným zo skvelých spôsobov, ako dať svojej záhrade profesionálne navrhnutý vzhľad, je opakovať rovnaké rastliny na rôznych miestach okolo domu. Vyhýbajte sa bohatej zbierke typu z každého rožka troška, pretože taká záhrada zvyčajne vyzerá neusporiadane. Dokonca aj v divokej anglickej záhrade vyzerajú rastliny najlepšie, ak sa opakujú alebo sa pestujú v skupinách.

NÁŠ TIP

To isté platí pre spevnené plochy, múriky či záhradný nábytok: okolie vášho domu bude vyzerať jednotne, ak sa všade budú opakovať rovnaké materiály.

veľká záhrada s altánkom, trávnikom a chodníčkami

Jedným zo skvelých spôsobov, ako dať svojej záhrade profesionálne navrhnutý vzhľad, je opakovať rovnaké rastliny na rôznych miestach okolo domu. Zdroj: Jane Gardens

12. Pestujte, čo máte radi

Možno to znie úplne jednoducho, no i tí najskúsenejší záhradkári akoby na to občas zabúdali. Prečo pestovať tekvicu, ak to nie je vaša obľúbená zelenina? Nemusíte sa obťažovať pestovaním fazule a cukety, ak ju nemáte ako zužitkovať. Namiesto toho venujte v záhrade priestor sladkému hrachu a jahodám, obľúbenému šalátu alebo nenáročným bylinkám.

Hriadky v záhrade s úrodou

Pestujte to, čo máte radi. Zdroj: istock

13. Vzdelávajte sa

Miestne kurzy a workshopy sú úžasný spôsob, ako sa dozvedieť o trendoch v pestovaní a spojiť sa s ostatnými záhradníkmi vo vašej komunite. Určite nejaké navštívte! Možno sa vám bude na začiatku zdať, že je na vás tých informácií príliš veľa, no netrápte sa tým. Učte sa a skúšajte nové veci pekne po malých krokoch, sezónu za sezónou. Na pestovaní je krásne to, že vždy máte možnosť na ďalší rok všetko úplne prerobiť.

Prečítajte si tiež
9 tipov na originálne záhradné hojdanie
Žena pracujúca v záhrade

Prácu v záhrade môžete zvládnuť aj sami. Zdroj: istock

Šikovné záhradné náradie

Viete, bez čoho sa nezaobíde žiaden záhradkár?

Rukavice vyberte si pár, v ktorom sa vám bude pohodlne pracovať a bude vás chrániť aj pred tŕňmi.

Lopata a rýľ – lopata je jedným z najuniverzálnejších záhradných náradí. Rýľ špicatý oceníte pri práci s kamenistou alebo ílovitou pôdou, hranatý rýľ je vhodný na vykopávanie drevín, prevzdušňovanie pôdy alebo zarovnávanie záhonov. Rýľ štychar zas na hĺbenie užších jám, výkopov, drenážnych kanálov a pod.

Vypichovač buriny a vypichovač na sadenie – pomocou týchto nástrojov vyhĺbite jamy na výsadbu a vytrhnete burinu pri koreni.

Motyka – postaráte sa ňou o okrasné i úžitkové záhony, na jar ju využijete pri sadení a vysádzaní, počas leta pri pletí záhonov a na jeseň pri zbere úrody a príprave pôdy na zimu.

Dlhá záhradná hadica a rozprašovacia hlavica hadicu vyberte dostatočne dlhú, aby ste sa pohodlne dostali do každej z hlavných častí záhrady.

Záhradné nožnice ostriháte nimi kríky, trvalky, vinič aj konáriky stromov. S hrubými vetvami kríkov a stromov si poradia nožnice na silné konáre. Pri jarnom prerezávaní ovocných stromov oceníte pomoc ručnej pílky.

Hrable – klasické železné hrable využijete najmä na urovnávanie a prípravu pôdy pred vysádzaním. Na hrabanie lístia je najlepšie použiť na to určené hrable na lístie – kovové alebo plastové.

Nenáročné rastliny

Kým nadobudnete isté skúsenosti, je lepšie vyskúšať si na pestovanie niektoré menej náročné druhy. Také nájdete medzi okrasnými i úžitkovými rastlinami.

Letničky je možné zakúpiť v záhradníctvach na jar i začiatkom leta. Pokiaľ nechcete kupovať drahé sadeničky, predpestujte si ich zo semien. Treba však začať s dostatočným predstihom. Začnite letničkami, ktoré sa sejú priamo na záhon. Patria k nim napríklad aksamietnice, černušky, papuľky alebo slamienky. K vďačným a krásnym letničkám s liečivými účinkami patrí kapucínka a nechtík lekársky.

Bylinky sú na začiatok výborným materiálom. Väčšina z nich je vytrvalá, takže vám budú robiť radosť i v ďalších rokoch. Umiestnite ich na slnečné miesto a čo najbližšie ku kuchyni. Medzi najmenej náročné druhy patrí levanduľa, šalvia, medovka, mäta, oregano a tymian.

Prečítajte si tiež
Záhradné jazierko je oživením každej záhrady. Ako nepokaziť jeho výsadbu?

Zelenina z vlastnej záhradky chutí vždy lepšie než kupovaná. Vyberte jej slnečné miesto s dobrou a hlbokou pôdou. Keďže je náročnejšia na živiny, neuškodí jej trocha kompostu alebo niektoré hnojivá určené na zeleninu. Hnojenie nepotrebuje hrach a fazuľa. Ďalšia nenáročná zelenina je mrkva, červená repa, petržlen alebo cibuľa. Obľúbené sú aj paradajky, nezabudnite im však pripraviť aj pevnú oporu. Kôpor rastie takmer kdekoľvek. Dobre sa pestuje i tekvica a cuketa, z listovej zeleniny vyskúšajte na začiatok šalát (ľadový alebo kučeravý) a špenát.

Z ovocia sú najmenej náročné kríkové odrody ako červené ríbezle, josty (kríženec čiernej ríbezle a egreša), černice a maliny. Spomedzi stromov sú vhodné čerešne, ktoré rýchlo rastú, krásne kvitnú a skoro dozrievajú.

Text: Katarína Paukeje

Foto: istock, Archív firiem

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: okrasná záhrada plánovanie záhrady záhradná architektúra záhradné trendy
Zdieľať článok

Diskusia