Ako si vytvoriť praktickú vidiecku záhradu s ovocným sadom a miestami na oddych

01. 06. 2019
Zdieľať

Mladej rodine sa podarilo zväčšiť si existujúcu záhradu dokúpením priľahlého pozemku. Po vyklčovaní pôvodného vinohradu stoja pred otázkou, ako rozdeliť pozemok do praktických zón. Vďaka výbornej polohe domu sa architektom podarilo skĺbiť všetky požiadavky majiteľov do harmonického celku. Vznikla praktická vidiecka záhrada plná príjemných miest a zákutí na oddych.

ZADANIE ČITATEĽA

Koncom roka sme prikúpili k existujúcemu domu so záhradou vedľajší pozemok. Radi by sme si pri dome vytvorili priestor na terasu, našli miesto na záhradný domček, krytý priestor na drevo, úžitkovú záhradu a zasadili zopár ovocných stromov. Na pozemku pred domom sa nachádza veľký príves z auta, ktorého sa manžel nechce vzdať. Chcel by ho však obložiť drevom, aby vyzeral ako záhradný domček. No okrem neho by sa zišiel ešte jeden záhradný domček na rôzne náradie, kosačku či záhradný nábytok. Na kúpenom pozemku máme vŕtanú studňu a na starom pozemku máme kopanú studňu. Radi by sme privítali návrh na úpravu dokúpeného pozemku.

Monika

{R1}

PROFI RIEŠENIE

Dom má v rámci pozemku výbornú polohu. Vstupný priestor pred domom je dobré materiálovo rozlíšiť – na samotný vstup pre rodinu a príjazdovú cestu pre autá. Neurobíte chybu, ak zvolíte jednotný materiál  v rôznych formátoch. Na príjazdovú cestu a vstup do domu je ideálne použiť tvrdý materiál – kameň, betón či dlažbu. V hlavnej časti záhrady je navrhnutý mlat a drevo. Obe zóny tak od seba pocitovo oddelíme. Mlat použijeme v technickejšej časti záhrady. Nie je drahý, dobre odvádza vodu, takže nechodíme cez kaluže a v záhrade nevyzerá tvrdo. Drevo naopak dáme do okolia terasy.

„Neodporúčame prefarbený materiál. Ak používate betón, tak v prirodzenej sivej. V záhrade zabudnite na pretvárku – betón a la kameň, plast a la drevo. Vždy to bude pôsobiť lacno a neprirodzene.“ 

Navrhované výsadby majú decentnú farebnosť.

Upokojujú tak farebnú fasádu domu.

V záhrade boli dve funkčné studne.

Jednu z nich architekti obnovili.

Legenda 1 Ovocné stromy 2 Priestor pre ovocné kry 3 Kompost 4 Záhradný domček 5 Príves obložený drevom 6 Priestor na drevo vybudovaný na boku prívesu 7 Priestor pre sekanie dreva 8 Kryt na kontajnery 9 Kvetináče 10 Lavica 11 Vyvýšené záhony 12 Hamaka 13 Skleník 14 Vŕtaná studňa 15 Mlat 16 Drevené nášľapy 17 Trvalkové výsadby 18 Viackmenné stromy 19 Drevená terasa s masívnymi dubovými schodmi 20 Stromy s priebežným kmeňom 21 Lavica 22 Kopaná studňa 23 Príjazdová cesta 24 Vstup 25 Dom 26 Intenzívny trávnik 27 Kvetinová lúka
VIZUALIZÁCIE MARKÉTA MLEJNKOVÁ

Legenda

1 Ovocné stromy 2 Priestor pre ovocné kry 3 Kompost 4 Záhradný domček 5 Príves obložený drevom 6 Priestor na drevo vybudovaný na boku prívesu 7 Priestor pre sekanie dreva 8 Kryt na kontajnery 9 Kvetináče 10 Lavica 11 Vyvýšené záhony 12 Hamaka 13 Skleník 14 Vŕtaná studňa 15 Mlat 16 Drevené nášľapy 17 Trvalkové výsadby 18 Viackmenné stromy 19 Drevená terasa s masívnymi dubovými schodmi 20 Stromy s priebežným kmeňom 21 Lavica 22 Kopaná studňa 23 Príjazdová cesta 24 Vstup 25 Dom 26 Intenzívny trávnik 27 Kvetinová lúka

Hlavná časť záhrady

Hlavná časť záhrady je rozdelená na dve zóny – na kvitnúcu lúku so sadom a obytnú relaxačnú záhradu pri dome. Obe záhrady oddeľuje úžitková zóna so skleníkom a záhonmi.

Do sadu odporúčame nasadiť pôvodné odrody. V súlade s lúkou tvorí tradičný a dokonalý prvok našej vidieckej záhrady. Skleník a záhony poskytujú dostatok miesta pre pestovanie zeleniny i byliniek počas celého vegetačného obdobia.

Farebnej fasáde sa vždy musí prispôsobiť výber rastlinného sortimentu. Aby záhrada pôsobila príjemným a uvoľneným dojmom, je potrebné, aby koncept záhrady a domu medzi sebou nesúperili.
VIZUALIZÁCIE MARKÉTA MLEJNKOVÁ

V tesnej blízkosti domu sú navrhnuté dve terasy, ktoré v prípade potreby môžu fungovať samostatne či spolu ako jedna veľká plocha. Výhodou tohto variantu „cez roh“ je, že obidve terasy majú rôznu intenzitu slnka a tieňa počas dňa. Kým bude na jednej silné poludňajšie slnko, môžu domáci využiť tieň tej druhej a naopak. Terasy sú zabalené do zelene, čo do priestoru vnáša pocit súkromia a domova. Viackmenné dreviny sa postarajú o príjemné a prirodzené tienenie.

„Vedľa hlavnej terasy radi navrhujeme do priestoru záhrady i menšie posedenie, ktoré využijete, keď chcete relaxovať v pokoji sami so sebou. Mlatová plocha s hamakou vzniká na mieste, kde je pokoj a súkromie ideálne na nedeľné leňošenie.“

Markéta Mlejnková

Vstupná a technická časť záhrady

Veľká spevnená plocha pred domom je praktická a zachováme ju, hoci v menšom rozsahu by bola postačujúca. Strecha má veľký presah, ktorý by bránil rastlinám v raste, takže výsadbu navrhujeme umiestiť do kvetináčov – ideálne sú kvitnúce kríky ako kalina alebo bršlen s podsadbou z brečtanu, ktorý bude krásne prepadať cez okraj nádoby. V technickej časti pribudol k prívesu drevník i záhradný domček. Všetko je zaodeté do výsadby a dozdobené viackmennou drevinou, ktorá vyzerá urastenejšie než klasický strom a vedľa rozmerného technického kúta sa nestratí.

Technická časť záhrady je vytvorená na dobre dostupnom mieste. Je tu aj pôvodný príves obložený drevom, ktorý rodina používa ako kôlňu. Pred drevníkom je spevnená plocha cca 2 m, potrebná pre dobrú manipuláciu s drevom. Nezabúdajte ani na detaily, ako je kryt na kontajneroch.
VIZUALIZÁCIE MARKÉTA MLEJNKOVÁ

„Fasáda domu býva veľmi zásadným prvkom, ktorý zohľadňujeme napríklad pri výbere farby kvetov. K tehlovému domu sa hodia biele a svetlé, k žltej fasáde ladíme výsadby do modra.“ 

Markéta Mlejnková

Navrhovaná zeleň

„Všeobecná rada znie – vyberajte z druhov, ktoré rastú v okolí. Na vašu záhradu nepatrí nič exotické, ako sú cyprušteky alebo tuje.“ radí Markéta Mlejnková. Nebojte sa do záhrady vysadiť urastenejšie stromy, množstvo práce urobia i viackmenné dreviny. Ihličnany používajte striedmo, oveľa lepšie sú listnaté stromy. Z viackmenných drevín odporúčame brezu a jedlé muchovníky. Do obvodových výsadieb je dobré použiť ovocné stromy, ktoré sa nezmestia do sadu. Z kríkov sa hodí kalina či orgován. Sú to husté kríky, dobre clonia, časom vytvoria pocit súkromia. Maliny a černice je vhodné umiestniť vedľa skleníku, kde nebude vadiť, ak sa trochu viac rozrastú. Z trvaliek vyberte napríklad šalviu, echinaceu a okrasný cesnak, ktorý na jar krásne kvitne.

KŔMIDLÁ alebo búdky sú jednoduchým doplnkom, ktorým prilákate do záhrady život.
VIZUALIZÁCIE MARKÉTA MLEJNKOVÁ

Drevené nášľapné dosky sú pomerne drahé. 

Pôsobivý dojem však vytvoria, hoci ich umiestnite len zopár.

Studňa je krásny dizajnový prvok záhrady.

V letných mesiacoch je to skvelá zábava pre deti.

„Drevo je mäkké, radi sa ho dotýkame. Estetickým prvkom sú drevené nášľapy. Lákajú nás na prechádzku záhradou.“

Ferdinand Leffler

ARCHITEKTI

Ing. Ferdinand Leffler, záhradný a krajinný projektant, Ing. Markéta Mlejnková, DiS., záhradná a krajinná architektka
www.flera.cz

Záhradný ateliér Flera navrhuje a projektuje záhrady v Českej republike, na Slovensku i vo svete. Na realizáciu odporúča niektorú z osvedčených firiem a na práce autorsky dohliada. Je držiteľom viacerých ocenení v rámci súťaže Zahrada roku. Ďalšie inšpiratívne fotografie realizácií nájdete v knižke Ferdinand Leffler – Žijte ve své zahradě.

NÁVRH: MARKÉTA MLEJNKOVÁ, FERDINAND LEFFLER
VIZUALIZÁCIE: MARKÉTA MLEJNKOVÁ
ZDROJ: časopis Môj dom

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: ovocný sad vidiecka záhrada
Zdieľať článok
Tehla v okolí bazéna je skvelý nápad – toto vás presvedčíDom z tehly

Tehla v okolí bazéna je skvelý nápad – toto vás presvedčí

Záhrada pri chalupe 3x inak: S čím rátať v nížine, strednej polohe a na horách?Záhrada

Záhrada pri chalupe 3x inak: S čím rátať v nížine, strednej polohe a na horách?

Povala sa premenila na štýlový penthouseDom z tehly

Povala sa premenila na štýlový penthouse

Reďkovky nielen na chlieb: Naučte sa ich fermentovať a pripraviť si zdravé hranolky či polievkuZáhrada

Reďkovky nielen na chlieb: Naučte sa ich fermentovať a pripraviť si zdravé hranolky či polievku

Diskusia