K modernej novostavbe pri Bratislave pribudla divoká záhrada, ktorá krásne zapadá do okolia
Stavebný zámer rodinných domov rešpektuje pôvodné dospelé stromy, ktoré sú súčasťou kvalitnej architektúry. Pozrite sa, ako dobre sa dajú využiť na relax v záhrade.
Pozemok s modernou novostavbou neďaleko hlavného mesta má, čo sa lokality týka, hneď niekoľko výhod. Akoby kameňom dohodil sa rozprestiera prírodná rezervácia lužného lesa. To znamená, že stavebný ruch sa v budúcnosti tomuto miestu nielen vyhne, ale že priame okolie opticky poskytuje krásnu a divokú kulisu dospelých stromov. A dva z nich sa nachádzajú aj priamo na pozemku. Plusom je tiež relatívne vysoká hladina podzemnej vody, ktorá je výdatným zdrojom pre automatickú zálievku.
Zapadá do okolia
V dome žije mladá rodina s tromi deťmi a psom. Pani domáca spomína: „Priali sme si divokejšiu záhradu, ktorá bude korešpondovať s okolitými lužnými lesmi. Preto sme sa chceli vyhnúť ihličnanom a zvlášť tujam, ktoré sem vôbec nepatria. Záhradných architektov Andreu Prievalskú a Ondreja Klučára z ateliéru Zelený design nám poradili architekti, ktorým dôverujeme. Pozreli sme sa na internete na ich realizácie a bolo rozhodnuté. Pozvali sme ich v priebehu dokončovania prác v interiéri domu, aby sme si čo najskôr po presťahovaní mohli plnohodnotne užívať aj záhradu.“
Záhradný architekt Ondrej Klučár spomína: „S majiteľmi sme si porozumeli. Koncept, čo by malo byť v záhrade a ako by mala vyzerať, bol jasný hneď od začiatku. Už prvý návrh sme až na niekoľko menších zmien rozpracovali do podrobnejšieho projektu.“ Pani domáca dopĺňa: „Nie sme typy, ktoré by trávili hrabaním sa v záhrade dlhé hodiny, no radi v nej trávime čas.“
To zohľadnil ateliér aj v návrhu. Nájdete tu ucelené plochy trávnika a záhonov, ktoré sú jednoduchšie na údržbu a tvarovo aj proporčne zodpovedajú architektúre domu. Vo výsadbe dominujú menej náročné kry, trvalky a bambusy.
Mám veľmi rada hortenzie a pivónie a vôbec biele kvety. Moju obľúbenú bielu sme doplnili o jednu doplnkovú farbu. Páči sa mi, že záhrada mení svoju podobu podľa ročných období a nikdy nepôsobí prázdno.
Väčšia časť záhrady je orientovaná na juhozápad, rovnako ako obývačka a kuchyňa. Tie sú s ňou prepojené drevenými terasami. Tá pri kuchyni je doplnená o stôl s lavicami, kde pri dobrom počasí rodina, prípadne aj hostia stolujú.
Terasa pri obývačke sa využíva na relax. Nadväzuje na ňu trvalkový záhon doplnený o okrasnú čerešňu a jabloň s drobnými červenými plodmi. Cezeň vedie až za dom, k úložisku dreva do kozuba, chodník z betónových nášľapných dosiek. V úzkom priechode medzi domom a gabionovým plotom sa darí bambusom, papradinám a tieňomilným okrasným trávam.
Centrálnu plochu záhrady orientovanú na juhozápad tvorí pobytový trávnik vhodný na detské hry. Týmto smerom sú orientované i obe terasy, tá z kuchyne sa využíva aj na stolovanie. V ploche trávnika je vysadená mandľa, ktorá skoro na jar nádherne kvitne a koncom leta prináša plody. Okrem nej sú v záhrade ešte vysadené hruška a jabloň. Zeleň po obvode záhrady, ktorá tvorí vegetačnú clonu od susedov, tvorí kombinácia bambusov a vyšších krov, muchovníkov. Porast dopĺňajú okrasné trávy, pod muchovníkmi je kombinácia trvaliek a pôdneho pokryvu.
Aj napriek menšej výmere záhrady sme sa do nej snažili zakomponovať všetky požiadavky od atraktívneho vzhľadu cez možnosti relaxu vrátane aktivít na trávniku a hojdačkách až po úžitkovú plochu.
Záhradní architekti
Profil
Záhrada v obci neďaleko hlavného mesta s rozlohou 360 m2
Záhradní architekti
Ing. Andrea Prievalská a Ing. Ondrej Klučár, www.zelenydesign.sk
Text: Monika Kráľová, upravila Katarína Barošová
Foto: Miro pochyba
Zdroj: Časopis Môj dom