Za moderným domom si vytvoril nádhernú prírodnú záhradu s jazierkom
Podobu svojej záhrady v Hraniciach na Morave sa majiteľ stavebnej firmy Honza Večerek rozhodol konzultovať priamo s prírodou samotnou. Od tej chvíle, čo jej dal voľnosť, v nej už nikdy nie je úplne sám.
Súkromný raj v blízkosti meandra rieky Bečvy priam prekypuje životom. Najväčší ruch panuje pri bahnitých brehoch hlbokého jazierka, rozprestierajúceho sa medzi tŕstím a drevenou terasou, ktorá nadväzuje na moderný rodinný dom.
O náročné terénne úpravy sa postarala Honzova vlastná firma, zaoberajúca sa výstavbou luxusných domov. Tony zeminy zadržiava mohutná stena z bridlice s nepravidelne vstavanými schodmi, ktorá záhrade dodáva svojský charakter.
Bridlica si navyše perfektne rozumie s betónom, ktorý prepožičiava strohý vzhľad letnej kuchyni s makovo červeným barovým pultom. Na pohľad surové, no pôsobivé materiály, ktoré vyzdvihujú krásu rastlín do najmenších detailov vrátane výtrusníc na listoch papradí.
Živé obrazy
Prechádzka touto ľúbeznou končinou je aj v letnej horúčave veľmi príjemnou udalosťou. Zovšadiaľ na vás dýcha pohoda, ktorá dokonale odráža majiteľovu povahu, a z obrovského bohatstva dojmov máte pocit, akoby ste boli skôr na poznávacej exkurzii než v záhrade, kde najdôležitejšiu úlohu zohráva zábava.
Honza tu so svojím synom Tobiášom hrávajú futbal, opekajú špekáčiky, chytajú ryby alebo plávajú v jazierku spolu s jesetermi, zatiaľ čo im nad hlavami krúžia pestrofarebné vážky. Slnečnú idylku dopĺňajú prizerajúce sa žaby, občas vyplašené užovkou alebo štebotom drozda, ktorý z plných pľúc bráni pred strakou svoje hniezdo v hustom poraste drieňa a bršlenu, za ktorým sa majitelia ukrývajú pred zrakmi susedov.
Cez bujnú zeleň sem nik okrem poletujúceho hmyzu a vtáctva nevidí. Pocit súkromia zosilňuje aj fakt, že samotný dom je aj s celou záhradou vložený do svahu.
V záhrade sa má odpočívať, nie otročiť. Čím viac sa podobá divokej prírode, tým viac času si ušetríte na zábavu,
vraví Honza.
Užitočné žabky a rastliny, ktoré vydržia
Prečo používať jedovatú chémiu, keď v boji proti škodcom pomôžu skokany a ropuchy? Denne pochytajú množstvo múch, červov, tie väčšie si trúfnu dokonca aj na slimáky. Na vývin potrebujú vodu, do ktorej nakladú vajíčka a z nich sa vyliahnu žubrienky. Hneď ako sa premenia na malé žabky, vyliezajú na súš. S obľubou sa zdržujú pri zarastených brehoch či v škárach medzi kameňmi. Zimu tieto hlasné obojživelníky prečkajú ukryté v bahne na dne jazierka alebo aj v hromade kompostu.
Záhradu do malebnej dokonalosti doviedli Mirka a Jakub z ateliéru Partero, ktorí čerpali inšpiráciu z okolitej krajiny v bridlicovom lome, kam ich Honza zaviedol hneď pri prvej návšteve. Na kamenných terasách sa striedajú maximálne sebestačné rastliny – centranty, juky, rožce a cesnaky.
Pôsobivý je tiež kontrast prísavníkov s betónovou stenou letnej kuchyne či kombinácia trávových trsov s bridlicovou štiepkou, ktorá spevňuje pochôdzne plochy. Nechýba tu vresovisko ani hustý porast z kosatcov a pálok na brehoch jazera.
Text a foto: Adéla Mclintock
Zdroj: časopis Môj dom