Zalievanie záhrady
Záleží na veľkosti záhrady. Majitelia menších záhrad si zrejme vystačia s krhlou. Jej výhodou je, že s ňou dokážete priviesť vodu presne tam, kam treba, teda priamo ku koreňom, a tiež to, že si v nej zároveň môžete pripraviť aj hnojivý roztok. Praktická je nielen v malých záhradách, ale aj pri zavlažovaní rastlín v nádobách.
Majiteľom väčších záhrad sa oplatí využiť na polievanie hadice. V ponuke je množstvo druhov hadíc aj praktických vozíkov na ne, tiež koncoviek a násad. Šikovné sú napríklad špirálové hadice, ktoré padnú vhod pri zavlažovaní rastlín v nádobách na terasách a balkónoch.{R1}
Po zalievaní sa automaticky zvinú a môžete ich jednoducho odložiť. Pri práci so záhradnou hadicou treba dávať pozor najmä na kvetinové záhony – aby ste krehké rastlinky nepoškodili, odporúča sa využiť takzvané vodiče na hadice, ktoré zapichnete v rohoch záhonov. Prúd vody by pri zalievaní nikdy nemal byť veľmi silný, skôr roztrieštený na malé jemné kvapky, a nemal by dopadať na listy a kvety, ale hlavne na povrch pôdy.
Vlhkomilné trvalky a výsadby by ste mali počas horúceho leta zavlažovať aj dvakrát denne.
Praktickou voľbou, najmä pri trávnikoch, sú rôzne plošné zavlažovače a postrekovače (kruhové alebo štvorhranné, určené na zavlažovanie pravouhlých plôch), ktoré treba rozmiestniť po záhradnom priestore tak, aby obsiahli celú plochu. Vodu k nim možno privádzať hadicami voľne položenými na povrchu alebo pod povrchom pôdy, v hĺbke aspoň 20 centimetrov. Sú flexibilné, výborne plnia svoj účel a umožňujú rôzne praktické riešenia (niektoré majú napríklad zabudovaný časový spínač a podobne).
Ak máte okolo chodníkov vysadené rôzne druhy kvitnúcich trvaliek a letničiek, nezabudnite, že pôda tu vysychá oveľa rýchlejšie ako inde, a bude teda potrebné častejšie sem zájsť s krhlou či zavlažovacou hadicou.
Podzemná závlaha
Veľmi efektívnym spôsobom zavlažovania je podzemná závlaha, ktorá sa oplatí najmä vo väčších záhradách. Jej vybudovanie je síce finančne náročné, avšak časom možno vďaka nej dosiahnuť výraznú úsporu vody. Zavlažovanie môžete spúšťať sami – otočením kohútika, praktickejší spôsob je nechať to na zavlažovací automat. Všetko si tak môžete presne naprogramovať – hodinu aj množstvo vody, ktoré chcete rastlinám dopriať, pričom sa zavlažovanie rôznych častí záhrady dá naplánovať na rôzny čas. Pri správnom naprogramovaní sa tak určite nestane, že v záhone s bylinkami bude stáť voda a inde, kde ju treba omnoho viac, bude sucho. Samotné zavlažovanie sa realizuje prostredníctvom kruhových rozprašovačov, ktoré sa po skončení práce zasunú pod povrch, a tak neprekážajú ani pri prechádzaní, ani kosačke.
Výsadby sukulentných trvaliek v nádobách majú tú výhodu, že ich nároky na vodu sú minimálne. | Aromatické rastliny a bylinky príliš veľa vlahy nepotrebujú. Čím viac ich budete zalievať, tým menej budú voňať. |
Súčasťou podzemných rozvodov môžu byť aj vodné zásuvky, ktoré sú ideálnym riešením pri dlhých a členitých záhradách. Kedykoľvek na ne môžete pomocou rýchlospojky pripojiť hadicu so zalievacou koncovkou alebo zavlažovačom a polievať tam, kde to práve treba. Najmä na zavlažovanie mladých rastlín a hriadok s výsevmi sú ideálne rôzne zahmlovače, praktická je tiež kvapková závlaha – vodu tak môžete privádzať priamo ku koreňom vlhkomilných rastlín a jej prietok regulovať. Tento spôsob je mimoriadne šetrný z pohľadu spotreby vody a pre rastliny veľmi prospešný. Všetky podzemné rozvody a súčasti sú obvykle mrazuvzdorné a je, samozrejme, ideálne inštalovať ich ešte pred vybudovaním záhrady, nemožné to však nie je ani v záhrade už vysadenej.
ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.