Zásady pestovania bonsajov
Podľa skúsených bonsajistov pestovanie bonsajov nie je náročné. Napriek tomu mnohí ľudia spájajú bonsaje s prehnanou starostlivosťou, ktorú im treba venovať. Tvrdenie, že bonsaj je strom ako každý iný, si každý overí až na vlastnej skúsenosti. Ale predsa len, ak má byť stromček, či už exteriérový, alebo interiérový, skutočne zdravý, krásny a reprezentatívny, vyplatí sa pri jeho pestovaní dodržiavať isté zásady.
Tri základné piliere úspešného pestovania bonsajov:
|
1. zásada: Substrát nesmie nikdy úplne preschnúť
No nesmie byť ani premočený. Nepríjemným dôsledkom nedostatku vlahy môže byť zhadzovanie listov a postupné vysychanie rastliny, opačnou situáciou je premočený substrát, vtedy môžu začať korene zahnívať. Bonsaje treba pravidelne zalievať, to znamená dopriať im výdatnú zálievku a nechať deň-dva, aby ju absorbovali (frekvencia zalievania závisí od viacerých faktorov, napríklad od svetla, umiestnenia, vlhkosti vzduchu, ročného obdobia a podobne). Ale trpezlivý a pozorný pestovateľ si časom určite nájde svoj systém. Ako spoznáte, že rastlinu treba zaliať? Keď je substrát na dotyk mierne vlhký, je ten správny čas.
Zatiaľ čo exteriérové bonsaje možno zalievať zvrchu, pri interiérových je postup trochu iný. Odporúča sa ponoriť misku s bonsajom do vody (až po okraj misky), nechať ju stáť vo vode približne desať minút, potom ju vybrať a umiestniť na pôvodné stanovište. Ak budete polievať interiérový bonsaj zvrchu, voda stečie po okraji misky von, na dotyk bude možno okraj koreňového balu vlhký, ale v strede bude suchý, čiže zálievka sa minie želaného účinku. Najmä v panelákoch je vhodné bonsaj aj rosiť. Predovšetkým v zime počas vykurovacieho obdobia treba okolo rastliny vytvárať vlhkejšie prostredie.
Feng lui je vyobrazením prírody v miske, zlučuje tvorivé aj deštruktívne princípy jin a jang na dosiahnutie rovnováhy. | Čaj Fuki (Carmona microphylla) je rastlina vhodná na pestovanie v interiéri. |
V lete roste stromček ráno a večer, cez zimu stačí ráno (aby nevznikali plesne na listoch). Bonsaje bývajú často umiestnené na parapetnej doske, pod ktorou je radiátor – tu vzniká sálavý vzduch. Niektorým rastlinám neškodí, iné ho vyslovene neznášajú. Táto situácia sa dá vyriešiť tak, že na parapetnú dosku položíte väčšiu a hlbšiu plastovú alebo keramickú nádobu, do ktorej nasypete štrk a dnu nalejete vodu. Na to dáte misku s bonsajom. Strom bude na vode a pritom v suchu, vďaka sálajúcemu teplu z radiátora sa voda bude postupne odparovať a vytvárať okolo rastliny vhodnú mikroklímu. A ešte jedna dôležitá rada: bonsaje zalievajte aj roste len odstátou vodou.
Pri častom rosení sa na listoch môže vytvárať biely povlak (usádza sa na nich vodný kameň). Aj tento neduh sa dá vyliečiť – pomocou špeciálnych lakov na listy. Postihnuté miesta stačí raz za mesiac postriekať týmto prípravkom (kupujte len kvalitné prípravky, v opačnom prípade môže lacný lak listy spáliť!). |
2. zásada: Bonsajom sa darí na svetle
Na otázku, kam umiestniť bonsaj v interiéri, je len jedna správna odpoveď – tam, kde bude mať dostatok denného svetla. Čím viac luxov, tým lepšie pre rastlinu. Ak stromček umiestnite niekde do kúta hoci aj svetlej izby, nemusí to byť práve najšťastnejšie riešenie. Bonsaj by mal byť čo najbližšie k oknu. V lete ho však nedávajte na priame slnečné svetlo, na jar a v zime, keď slnko nie je také intenzívne, je vhodným miestom okenná parapetná doska.
So svetlom je to trochu komplikované aj pri exteriérových bonsajoch. Niektoré druhy, najmä okrasné listom či kvetom, treba zatieňovať, to znamená postaviť nad nimi striešku zo špeciálnej siete, ktorá prepúšťa od 20 do 80 % slnečného žiarenia. Takéto tienenie je nevyhnutné najmä počas letných horúčav. Veľmi háklivé sú napríklad javory – za jeden deň im po pobyte na priamom slnku môžu zhorieť listy. Rovnako citlivé sú azalky na jar, vtedy si vyžadujú pritienenie, aby im slnko nespálilo kvety.
3. zásada: Dodržiavajte pravidelný prísun živín
Bonsaje rastú v obmedzenom priestore, z ktorého dokážu veľmi rýchlo vyčerpať živiny, preto sú odkázané na ich pravidelný prísun. Interiérové bonsaje treba prihnojovať približne každých 14 dní v období od jari do jesene, cez zimu stačí raz mesačne. Pri exteriérových bonsajoch platí iný postup: v zime sa neprihnojujú. Aby rastlina nezhadzovala listy, nevysychala a nezačala chátrať, treba naozaj dôsledne dodržiavať pravidelnú zálievku a prísun živín.
Výber hnojiva záleží na druhu pestovaného bonsaja. Sú totiž hnojivá, ktoré podporujú kvitnutie, iné zasa tvorbu plodov. Rozdeľujú sa na organické a chemické. Organické hnojivá sa od chemických líšia tým, že v pôde nezabíjajú mikroorganizmy, ktoré sú pre rastlinu prínosom. Pri chemických je to opačne – síce dodajú bonsaju potrebné živiny, ale na druhej strane môžu zničiť aj niektoré prospešné mikroorganizmy. Organické hnojivá bývajú vo forme granulátov, chemické zase v tekutej forme.
Najúčinnejší spôsob, ako rastline dodať dostatok živín, je tekutá zálievka – vtedy sa koreňový bal rýchlejšie nasýti živinami. Granuláty si dávajú načas – rozkladajú sa pomalšie, približne dva mesiace. Vďaka ich dlhodobému efektu ich netreba aplikovať často. Určitým kompromisom medzi oboma spôsobmi prihnojovania sú granuláty rozrobené vo vode, takto upravené sa môžu aplikovať ako tekutá zálievka.
Ďalšie dôležité pravidlo: nikdy nepresádzajte slabú rastlinu, napríklad ak má žlté listy alebo je napadnutá škodcami. Tým jej totiž môžete ešte viac ublížiť. |
Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 08/2008.