dievčatko so psom na trávniku pri terase

5 najčastejších otázok o problémoch s trávnikom. Riešenia sú jednoduchšie, ako si myslíte

Galéria (6)
Zdroj: isifa/Shutterstock
08. 05. 2023
Zdieľať

Hoci sa zdá, že starostlivosť o trávnatú plochu je náročná záležitosť, tie najdôležitejšie kroky si ľahko osvojí aj laik. Po čase sa pre vás stanú bežnou rutinou.

1. Prečo sa v trávniku rozmnoží mach?

Príčin je niekoľko. Dôvodom môže byť prílišný tieň, nadbytok vlahy a pretrvávanie vody v trávniku, príliš kyslá alebo aj zhutnená pôda, nedostatočné hnojenie či malá výška kosenia. Riešením je prevzdušnenie trávnika a aplikovanie špeciálnych prípravkov s obsahom železa.

2. Ako ošetriť trávnik spálený od hnojiva?

V prípade výberu nevhodného hnojiva alebo zlého postupu hnojenia môže dôjsť k spáleniu trávnatej plochy. Pri prvých známkach takéhoto problému nezúfajte a poskytnite trávniku prvú pomoc. Pôdu najprv prevzdušnite vertikutátormi, ľahko ju zapieskujte a dosypte vhodnou zmesou. Dôležitá je predovšetkým frekvencia zalievania, ktorá podporí vzrast nového osiva.

spálený trávnik pod lupou

Zdroj: isifa/Shutterstock

3. Kam s pokosenou trávou?

Môžete ju využiť na mulčovanie pôdy, napríklad v ovocnom sade, alebo ju skompostujte. Na kompostovisko ju vždy ukladajte v tenších vrstvách alebo ju zmiešajte s iným, hrubším záhradným odpadom. Skompostovať môžete aj odpad po vertikutácii.

4. Čo robiť s burinou?

Burinu môžete vytrhať mechanicky, pomocou špeciálneho rydla, vďaka ktorému sa nemusíte zohýbať, alebo elektrickým multifunkčným likvidátorom, ktorého dýzy zničia burinu extrémnym teplom až ku koreňu. Trávu vždy môžete dosiať tam, kde vám chýba. Poslednou možnosťou je poradiť si s burinou chemicky. Tzv. selektívne herbicídy pôsobia iba na konkrétnu skupinu rastlín. Ak zvolíte silnejší herbicíd, nanášajte ho opatrne – napr. štetcom priamo na rastlinu, ktorej sa chcete zbaviť.

dievčatko s ovocím na trávniku

Zdroj: iStock

5. Aký je najlepší tvar trávnika?

Vo všeobecnosti platí, že v moderných záhradách je vhodnejšie zvoliť pravouhlé tvary; naopak, vo vidieckych a prírodných kompozíciách pôsobí prirodzenejšie trávnik nepravidelného tvaru so zakrivenými líniami. Čím je však tvar trávnika  jednoduchší, tým ľahšia bude jeho údržba. Osvedčené je konkrétny tvar plánovať priamo v záhrade.

5 dôležitých krokov k bezproblémovému trávniku

Ako vidíte, každý problém má riešenie. Najlepším riešením však je predchádzať jeho vzniku. Na spomenuté otázky pravdepodobne nebudete musieť vôbec hľadať odpovede, ak dodržíte týchto 5 jednoduchých krokov. Starostlivosť o trávnik bude vďaka nim efektívnejšia.

automatické zavlažovanie trávnika

Zdroj: isifa/Shutterstock

1. Zálievka

 Trávnik treba zavlažovať rovnomerne a pravidelne. Môžete na to využiť záhradnú hadicu, rôzne zadažďovače alebo sa spoľahnete na automatický zavlažovací systém. Zavlažujte ráno alebo podvečer, nie veľmi neskoro večer. Po zaliatí by mal trávnik obschnúť. Radšej polievajte menej často, ale väčšími dávkami vody. Tá sa potom dostane aj do hlbších vrstiev a v prípade potreby bude v zásobe. Počas leta nikdy nepolievajte trávnik cez obed ani v častiach dňa, keď je najhorúcejšie, pretože kvapky vody pôsobia ako malé lupy a môžu trávu spáliť. Plne zapojený trávnik je ideálne polievať každý druhý deň, a to skoro ráno.

Prečítajte si tiež
Ako vyzerá záhrada bez trávnika a bez zálievky? Majitelia v nej vysadili 2550 okrasných rastlín

2. Hnojenie

Pekne vyfarbený a hustý trávnik podporí správne hnojenie. Začnite hneď na jar, použite hnojivá s postupným uvoľňovaním živín. Hnojiť však treba aj na začiatku leta a potom začiatkom jesene. Kým na jar sú kľúčovejšie hnojivá s vyšším podielom dusíka, v lete je dôležitý aj obsah horčíka a železa či rôznych stopových prvkov a na jeseň zasa treba dodať viac draslíka. Na trhu nájdete rôzne typy hnojív, osvedčené sú tie pevné, granulované, ktoré stačí rovnomerne (pomocou aplikačného vozíka) rozhodiť na trávnatú plochu. Najlepšie pred avizovaným dažďom, vtedy sa živiny dostanú do pôdy ľahko a rýchlo.

kosačka na vykosenom páse trávy, biely plot

Zdroj: isifa/Shutterstock

3. Kosenie

Ide o jednu z najdôležitejších činností starostlivosti o trávnik. Ak chcete mať úhľadný hustý trávnik, treba ho kosiť pravidelne a správne, ideálne ostrými nožmi kvalitnej kosačky. Vďaka tomu sa tráva rozrastie už rovno na základni. Za optimálny interval kosenia sa považuje jeden týždeň. V máji a v júni však trávnik rastie oveľa rýchlejšie, preto ho môžete kosiť aj častejšie. V teplejších obdobiach roka je ideálne kosiť na výšku 5-6 cm, inak to môže byť 3,5-4 cm. Kritické je leto, vtedy sa neodporúča kosiť trávnik príliš nízko.

Prečítajte si tiež
Ako vyzerá záhrada bez trávnika a bez zálievky? Majitelia v nej vysadili 2550 okrasných rastlín

4. Kontrola

Trávnik pravidelne kontrolujte, a ak spozorujete výskyt burín, čo najskôr zasiahnite, ideálne bez použitia chémie. Na druhej strane, selektívne herbicídy dokážu vleklé problémy s burinami v trávniku vyriešiť veľmi rýchlo. Buriny s kolovitými koreňmi (napríklad púpava) možno vybrať aj s celým koreňom pomocou špeciálneho náradia. Vďaka pravidelnej údržbe môžete včas odhaliť hrozbu chorôb, hlavne hubových. Výskyt chorôb je potrebné kontrolovať hneď po zime, keď je trávnik ohrozený viac.

dve deti so psom na trávniku

Zdroj: isifa/Shutterstock

5. Vertikutácia/vertikulácia

Často sa podceňuje, no je to veľmi potrebná revitalizačná procedúra. Ide o plytké prevzdušnenie vrchnej vrstvy trávnika. Pôvod tohto zvláštneho slova môžeme hľadať v angličtine (vertical cut), voľne preložené ako vertikálny rez. V slovenčine sa používajú  aj výrazy vertikulovať a vertikulovať. Dôležitejšie je, že tejto činnosti získa trávnik lepší prísun živín, vlahy a vzduchu ku koreňom. Súčasne ho zbaví všetkého, čo doň nepatrí, napríklad trávnej plsti, a podporí veľmi dôležité odnožovanie trávnych koreňov. Vertikulácia (vertikutácia) je rovnako dôležitá ako pravidelné kosenie, hnojenie a závlaha. Trávnik bude vitálny, sýtozelený a predovšetkým hustý. Prevzdušňujte ho dva razy ročne – na jar a na jeseň. Na jar, keď vidíte, že sa už trávnik začína zelenať.

Prečítajte si tiež
Pokosený trávnik bez námahy? Zistite, ako funguje robotická kosačka a koľko za ňu zaplatíte

Jesenným prerezávaním sa odstraňuje odumretá organická hmota, ktorá sa v trávniku nahromadila počas celého vegetačného obdobia, vykonáva sa ho koncom septembra, prípadne do konca októbra.

Text: Daniel Košťál, Katarína Paukeje
Foto: iStock, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: hnojenie trávnika trávnik vertikulácia vertikutácia zavlažovanie trávnika
Zdieľať článok
Martin Čurda odporúča: Toto je vhodný čas na prerezanie a hnojenie trávnikaZáhrada

Martin Čurda odporúča: Toto je vhodný čas na prerezanie a hnojenie trávnika

Príroda sa už naplno prebúdza. Aké práce v okrasnej záhrade nás čakajú v apríli?Záhrada

Príroda sa už naplno prebúdza. Aké práce v okrasnej záhrade nás čakajú v apríli?

6 krokov k novému trávniku svojpomocne: Stačí dodržať správny postup a niekoľko zásadZáhrada

6 krokov k novému trávniku svojpomocne: Stačí dodržať správny postup a niekoľko zásad

Máte v záhrade tieto okrasné rastliny? Počas júna budú vyžadovať vašu pozornosťZáhrada

Máte v záhrade tieto okrasné rastliny? Počas júna budú vyžadovať vašu pozornosť

Diskusia