Zdroj: isifa/Shutterstock

Korunkovky, magnólia aj mrkva… Čo v marci potrebuje vašu pozornosť v záhrade?

16. 03. 2023
Zdieľať

Jarné kvety prinesú do záhrady nefalšovaný závan jari, aj keď niekde sú hriadky ešte pod snehom. Ale môžete napríklad aj vysádzať prvé dreviny a niektoré druhy zeleniny.

Starostlivosť o kvetinové výsadby

S ošetrovaním začnite ešte skôr, než začnú vyrastať nové výhonky. Najskôr nožnicami odstráňte zvyšky suchých minuloročných stoniek alebo listov. Uvoľníte tak miesto novým, už vyrastajúcim výhonkom. Trvalky, ktoré kvitnú počas leta a jesene, si teraz môžete rozmnožiť delením trsov. Plamienky tiež potrebujú na jar rez. Tu postupujte podľa odrody, pretože každý druh má na rez iné požiadavky. Cibuľoviny potrebujú pred kvitnutím dostatok vlahy. Keď je suchšie a teplejšie, nezabudnite im dopriať zálievku.

ruky v rukaviciach pracujú v záhone

S ošetrovaním začnite ešte skôr, než začnú vyrastať nové výhonky. Zdroj: Miro Pochyba

Korunkovky

Korunkovky (Fritillaria) sú atraktívne jarné cibuľoviny. Pre tieto rastliny je typická prízemná ružica listov, olistené stonky a sklonené, zvončekovité kvety. Ich farba je v závislosti od druhu oranžová, žltá, bordová, fialová alebo biela. Rôzne veľké zapáchajúce cibule sú zložené z niekoľkých šupín. Po odkvitnutí, zožltnutí a zoschnutí listov zaťahujú do pôdy, aby sa v ďalšom roku opäť ukázali v plnej kráse.

Vysaďte si magnóliu

Prvou kvitnúcou a azda i najpôvabnejšou magnóliou je magnólia hviezdokvetá (Magnolia stellata). Hodí sa aj do menších záhrad a predzáhradiek. Rastie pomaly a ani po mnohých rokoch nebude prekážať. V ponuke je napríklad kultivar ʻRoyal Starʼ, ktorý lepšie odoláva jarným mrazíkom a kvety tak ostanú nepoškodené. Miesto výsadby pre magnóliu vyberajte precízne, drevina neznáša presádzanie.

Prečítajte si tiež
Na krásnu záhradu vám stačí len 15 minút denne! Neveríte? Prečítajte si nové číslo časopisu Môj dom

Nezabúdajte ani na odporúčané pravidlo, že nadzemná časť má byť na slnku a oblasť koreňov v tieni. Drevinu nevysádzajte hlboko, ale približne tak, ako rástla v črepníku. Ako na to?

detail na kvety magnólie

Prvou kvitnúcou a azda i najpôvabnejšou magnóliou je magnólia hviezdokvetá. Zdroj: isifa/Shutterstock

  1. Plochu, kde budete vysádzať magnóliu, najskôr dôkladne vyčistite od buriny, náletových rastlín, kameňov a poriadne ju skyprite.
  2. Výsadbovú jamu spravte o niečo väčšiu, ako je koreňový bal. Jej dno skyprite na hĺbku rýľa. Na dno nasypte kyslý substrát alebo rašelinu.
  3. Koreňový bal vysádzanej magnólie nerozoberajte, len ho jemne rozvoľnite v rukách. Potom ho vložte do pripravenej jamy a zasypte substrátom.
  4. Magnóliu po výsadbe dobre zalejte a podľa potreby ešte doplňte substrát. Ideálne je okolitú pôdu namulčovať jemne drvenou kôrou.

Ošetrite trávnik

Hneď ako sa oteplí, pomocou hrablí dôkladne vyhrabte trávnik, zbavíte ho tak zvyškov listov a ostatných nečistôt, tiež machu a plsti. Ak ho napadla pleseň snežná, postriekajte ho fungicídnym prípravkom. Teraz je aj obdobie vhodné na prerezanie, prevzdušnenie a prihnojenie trávnika.

ruky v rukaviciach držia trsy mrkvy

Pri priaznivom počasí môžete už začiatkom marca vysievať na hriadky prvú zeleninu – mrkvu, petržlen, reďkovku, špenát, cibuľu sadzačku, cesnak. Zdroj: Zelseed

Viete, čo potrebuje mrkva?

Pri priaznivom počasí môžete už začiatkom marca vysievať na hriadky prvú zeleninu – mrkvu, petržlen, reďkovku, špenát, cibuľu sadzačku, cesnak. Mrkva potrebuje priame slnečné svetlo, znesie aj polotieň. Pôda by nemala byť kamenistá, ale musí byť voľná, piesčitá alebo hlinitá a vzdušná, aby sa korene mohli ľahko pretlačiť cez pôdu.

Prečítajte si tiež
Banánové šupky nevyhadzujte! Viete, ako ich najlepšie zužitkovať v záhrade a získať z nich cenné živiny pre rastliny?

Pri jej pestovaní buďte opatrní, niekedy klíči pomaly. Prejavenie akýchkoľvek známok života môže trvať 2 až 3 týždne. Závlaha musí byť pravidelná. Nerovnomerné zavlažovanie alebo aj výdatné dažde po období sucha spôsobujú deformácie a praskanie koreňov. Praskliny sú vstupnou bránou pre druhotnú infekciu spôsobenú pôdnymi hubami a škodcami.

rastlina jahody na záhone

Počas marca, keď sa oteplí, odstráňte z porastu jahôd všetky suché listy. Zdroj: isifa/Shutterstock

Očistite jahodovisko

Počas marca, keď sa oteplí, odstráňte z porastu jahôd všetky suché listy. Netrhajte ich, ale jednotlivo odstrihávajte nožnicami. Listy nekompostujte. Z jahodoviska zlikvidujte prezimovanú burinu aj s koreňmi a odstráňte odumreté rastliny. Tie teraz môžete nahradiť novými sadenicami. Pôdu v okolí rastlín prekyprite, zapracujte zvyšky organického mulču, povytiahnuté rastliny zatlačte späť do pôdy a rozhoďte hnojivo určené na jahody. Do okolia rastlín môžete umiestniť nástielku zo slamy vo výške aspoň 5 cm.

Čo ešte môžete robiť v marci

Kvitnúcim prvosienkam a rýchleným cibuľovinám doprajte dostatok vlahy, svetla a skôr nižšiu teplotu. Vydržia nám dlhšie.

Vysádzajte prvé dreviny – stromy a kry. Postupne môžeme začať aj so sadením trvaliek, okrasných tráv a papradí.

Doprajte vlahu pučiacim cibuľovinám, hlavne ak je dlhší čas slnečno a suchšie.

Očistite trsy čemeríc od starých listov, ktoré sú napadnuté čiernou škvrnitosťou.

Všetky prezimované muškáty a subtropické kry môžete teraz presadiť.

TEXT: Daniel Košťál, Katarína Paukeje
FOTO: Miro Pochyba, Zelseed, isifa/Shutterstock
ZDROJ: časopis Môj dom

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: jarné kvety marec v záhrade trávnik
Zdieľať článok
Príroda sa už naplno prebúdza. Aké práce v okrasnej záhrade nás čakajú v apríli?Záhrada

Príroda sa už naplno prebúdza. Aké práce v okrasnej záhrade nás čakajú v apríli?

6 krokov k novému trávniku svojpomocne: Stačí dodržať správny postup a niekoľko zásadZáhrada

6 krokov k novému trávniku svojpomocne: Stačí dodržať správny postup a niekoľko zásad

Máte v záhrade tieto okrasné rastliny? Počas júna budú vyžadovať vašu pozornosťZáhrada

Máte v záhrade tieto okrasné rastliny? Počas júna budú vyžadovať vašu pozornosť

Martin Čurda radí: Ako oživiť záhradu s trávnikom a živým plotom, po ktorej behajú deti a pesZáhrada

Martin Čurda radí: Ako oživiť záhradu s trávnikom a živým plotom, po ktorej behajú deti a pes

Diskusia